Cesarskie cięcie czy poród naturalny - co jest lepsze?

Jest to jedna z najczęściej pojawiających się u przyszłych mam wątpliwości. Zwłaszcza, kiedy na świat ma przyjść pierwsze dziecko.
Cesarskie cięcie czy poród naturalny - co jest lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Cesarskie cięcie czy poród naturalny – co jest lepsze? Pytanie to pojawia się w głowie wielu kobiet, gdy spodziewają się dziecka lub planują zajść w ciążę.

Postęp medycyny i technologii dostarczył nam licznych możliwości. Nie bez znaczenia jest również udział nauki. Wszystko to znacznie podnosi jakość życia ludzi i ułatwia zadbanie o zdrowie zarówno matki jak i dziecka.

W ostatnich latach jednak zauważa się pewną tendencję. Otóż zabieg chirurgiczny dla wielu osób stał się sposobem ucieczki od naturalnego sposobu rodzenia dzieci. To właśnie kwestii tego, co jest lepsze – cesarskie cięcie czy poród naturalny poświęcimy ten artykuł.

Rola opieki lekarskiej w porodzie

Wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie ze strachu przed naturalnym porodem.

Zastanawiając się nad kwestią jaką jest cesarskie cięcie czy poród naturalny, wiele osób zapomina, w jakim celu powstała idea opieki medycznej oraz interwencji chirurgicznej. Otóż jest to sposób na niesienie człowiekowi pomocy w razie trudności.

Jeśli chodzi o poród, cesarskie cięcie miało służyć aby:

  1. Chronić życie zarówno matki jak i dziecka.
  2. Unikać zaburzeń, poważnych powikłań i konsekwencji zdrowotnych.
  3. Zapewnić pomoc w razie problemów zdrowotnych.

Poród to niezwykłe doświadczenie w życiu kobiety. Nie należy go unikać, chyba że istnieją poważne powody związane ze zdrowiem matki lub dziecka. Cesarskie cięcie powinno być zarezerwowane jedynie na ekstremalne przypadki, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia tego typu procedury. Nie jest to droga ewakuacyjna aby uniknąć naturalnej metody.

Zadowolona kobieta w ciąży

Należy wybiegać myślą daleko poza sam poród. Jeżeli kobieta wybiera cesarskie cięcie jako sposób na łatwiejszy poród, powinna ona wziąć pod uwagę również konsekwencje, jakie jej ciało będzie musiało znosić na długo po przeprowadzonym zabiegu.

Najpoważniejsze z możliwych konsekwencji to zaburzenia rozwoju dziecka. Co więcej, niewłaściwie przeprowadzony zabieg może całkowicie uniemożliwić kobiecie przyszły naturalny poród.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny – informacja jest kluczowa

Od momentu, gdy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, powinna postarać się zgromadzić możliwie jak najwięcej informacji odnośnie wszystkiego, co ją czeka podczas ciąży. Może to obejmować zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne, zdrowie i rozwój dziecka oraz rozmaite opcje porodu, jakie są dostępne. Nie tylko uspokoi to przyszłą mamę, ale też zapewni ciągłość, odpowiedzialność i poprawność podejmowanych decyzji.

Dotyczy to również zdecydowania w kwestii cesarskie cięcie czy poród naturalny. Aby zapewnić sobie możliwie jak najwięcej informacji, należy skontaktować się z lekarzami specjalistami w tej dziedzinie. Raczej nie będzie konieczne konsultowanie się u więcej niż trzech lekarzy. Jeżeli jednak uważasz, że tego potrzebujesz, nie wahaj się zadawać tyle pytań, ile tylko chcesz.

Jak twierdzą specjaliści z Hiszpańskiego Stowarzyszenia ginekologii i położnictwa (SEGO), im lepiej poinformowana jest kobieta, tym łatwiej będzie jej podjąć świadomą i pewną decyzję. Co więcej, dostateczna ilość informacji zapewni spokojniejszą i stabilniejszą ciążę oraz poród bez lęku. Niewątpliwie pozytywnie odbije się to zarówno na dziecku jak i na matce.

Poród naturalny

Kobieta, która w dylemacie cesarskie cięcie czy poród naturalny wybiera to drugie, jest znacznie bardziej świadoma tego, co podczas porodu dzieje się dookoła niej. Bardziej świadomie może również doświadczać przyjścia na świat jej dziecka. Dosłownie w momencie narodzin może złapać swoje dziecko w ramiona i je przytulić.

Należy jednak pamiętać, że jest to osobista decyzja kobiety. Musi ona samodzielnie zdecydować, co będzie najlepsze dla niej samej oraz dla jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Najważniejsze aby brać pod uwagę opinię lekarzy, nie pomijając również współmałżonka bądź partnera. Dobrych wskazówek mogą nam również udzielić najbliżsi.

Aby kobieta mogła świadomie podążać w kierunku podjętej przez siebie decyzji, konieczne jest udzielanie jej wsparcia i zapewnianie poczucia, że cieszy się poparciem najbliższych dla niej osób.

Cesarskie cięcie również jest opcją

Omawiając dylemat jakim jest cesarskie cięcie czy poród naturalny nie chcemy oczywiście demonizować tego pierwszego. Wręcz przeciwnie – chcemy, żeby kobieta spojrzała na tę opcję z nieco szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki. Dzięki temu cesarskie cięcie stanie się jedną z alternatyw, ale nie naszą pierwszą i najważniejszą opcją.

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dostępność cesarskiego cięcia jest wskaźnikiem jakości opieki nad matką i noworodkiem.

W zaleceniach opublikowanych w roku 1985, WHO jako kryterium jakości uznawało 15% porodów w postaci cesarskiego cięcia. Dane te opierano na liczbie kobiet, u których udało się w ten sposób zapobiec potencjalnie śmiertelnym komplikacjom.

Kobieta w ciąży u lekarza

Istnieje dużo czynników przyczyniających się do wzrostu liczby cesarskich cięć. Jednym z nich jest opóźnienie wieku, w jakim kobiety zachodzą w ciążę.

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku kobiet po 30. roku życia, ryzyko podczas porodu naturalnego się zwiększa. Sprawia to, że wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie.

Istnieje wiele powodów i czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Należy pamiętać, że każda kobieta ma inne potrzeby i inne argumenty. Dlatego w kwestii cesarskie cięcie czy poród naturalny decyzję kobieta powinna podjąć samodzielnie i po głębokim namyśle na podstawie wymiernych informacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.