Druga ciąża - czym będzie się różniła od tej poprzedniej?

Druga ciąża - czym będzie się różniła od tej poprzedniej?

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2018

Jeśli jesteś mamą i spodziewasz się drugiego dziecka, miej na uwadze, że Twoja druga ciąża może się różnić od pierwszej pod kilkoma względami. Kiedy pojawia się druga ciąża, może narodzić się wiele pytań. Prawdopodobnie będziesz troszkę niespokojna, mając wiele wątpliwości. Ale spokojnie, wraz z rozwojem ciąży, rozwieje się niepewność.

Nie wszystkie dzieci mają takie same potrzeby. Dlatego nie jest to nic dziwnego, że mamy napotykają odmienne sytuacje w każdej ciąży. Powinnaś mieć to na uwadze. Tak samo, możesz odkryć znaczną różnicę między samym rodzeniem pierwszego dziecka i drugiego.

Pierwsza i druga ciąża – 9 różnic

Różnice są zwykle zauważalne. Wróćmy do objawów i niedogodności, jakich doświadczyłaś w pierwszej ciąży. Krótkie przypomnienie pierwszej ciąży, pokaże różnice wobec tej aktualnej. Poniżej, zawarto najbardziej zauważalne różnice:

Większe przemęczenie

Druga ciąża może powodować u Ciebie większe zmęczenie. Może być frustrujące, gdy stwierdzisz, że nie możesz podołać czynnościom, które nie sprawiały Ci problemu podczas pierwszej ciąży. Możliwe, że mniej czasu będziesz mogła przeznaczyć na dbanie o wygląd zewnętrzny i na ćwiczenia.

Przyrost wagi

Prawdopodobnie druga ciąża nie przysporzy Ci tylu dodatkowych kilogramów co pierwsza. Nie martw się, to nie będzie miało żadnych negatywnych skutków dla dziecko. W rzeczywistości, to typowe, że drugie dziecko odznacza się większą wagą niż jego starsze rodzeństwo. 

Kobieta w ciąży

Mniej stresu

Niemal z całą pewnością, podczas drugiej ciąży będziesz bardziej zrelaksowana. Przede wszystkim dlatego, że masz już wiedzę, na temat zadania, jakie stoi przed Tobą i o samym porodzie. Narodziny nowego dziecka powodują mniej strachu, jako, że już tego doświadczyłaś.

Inny sposób zmian w ciele

Sposób, w jaki druga ciąża zmieni Twoje ciało, będzie nieco inny niż w przypadku pierwszej. Na przykład, brzuszek prawdopodobnie uwidoczni się nieco wcześniej. Dzieje się tak ponieważ skóra i mięśnie już przeszły przez ten proces, dzięki czemu łatwiej się rozciągają.

Większy dyskomfort

Druga ciąża często przynosi objawy i dyskomfort, jakich nie doświadczyłaś podczas pierwszej. Częściej doświadczysz bólu pleców i żylaków. Problem ten powstaje poprzez już rozciągnięte więzadła, stawy i żyły.

Łatwiejszy poród

Poród drugiego dziecka jest krótszy, jako że szybciej dochodzi do rozwarcia. Proces ten przyśpieszają wewnętrzne struktury, które są już bardziej zrelaksowane i elastyczne.

Karmienie piersią

Ponieważ masz już doświadczanie z laktacją, adaptacja potrzeb Twojego drugiego dziecka będzie łatwiejsza. Będziesz również zdolna zaobserwować, kiedy piersi są na to gotowe. 

Mniej depresji poporodowych

Bycie mamą zapewniło Ci wiele doświadczeń. To pozwoli Ci być bardziej pewną siebie przy drugim dziecku. To także pomoże Ci przejść przez proces hormonalny po porodzie.

Karmienie piersią

Bardziej bolesna rekonwalescencja

Po drugiej ciąży macica potrzebuje więcej czasu, by wrócić do swoich naturalnych rozmiarów. Ten proces może być bardzo bolesny przez pierwsze 3 lub 4 dni po porodzie

Niezbędne środki ostrożności przy drugiej ciąży

Sam fakt, że już przez to przechodziłaś, nie oznacza, że podczas drugiej ciąży nie powinnaś być ostrożna. Te same zalecenia, które miałaś podczas pierwszej ciąży, dotyczą również kolejnej.

  • Uczęszczanie w wizytach prenatalnych. Regularne wizyty z lekarzem podczas ciąży są ważnym sposobem kontroli rozwoju Twojego dziecka. Twój medyczny profesjonalista powinien zapoznać Cię z tym, czego powinnaś unikać i co powinnaś robić podczas nadchodzących miesięcy.
  • Zdrowe odżywianie. To bardzo ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka, byś wyrobiła sobie zdrowe zwyczaje żywieniowe. Twoja dieta powinna zawierać witaminy i takie składniki odżywcze, jak kwas foliowy.
  • Bądź aktywna. Są różne formy aktywności, które pomogą Ci pozostać aktywną i uniknąć zmęczenia. Na przykład: joga, pilates, spacery, pływanie.
  • Odpowiednio się nawadniaj. Profesjonaliści zalecają, by kobiety w ciąży piły 2 litry wody dziennie. Odwodnienie ma swoje konsekwencje. Zawsze miej przy sobie butelkę wody.
  • Unikaj złych nawyków. Niezdrowe nawyki, jak nadużywanie leków, sięganie po narkotyki czy alkohol lub zażywanie tabaki są szczególnie niebezpieczne dla rozwoju Twojego maluszka.
  • Unikaj surowego jedzenia. Jedzenie niegotowanego pożywienia zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej.
  • Ćwicz krocze. Wykonywanie codziennych ćwiczeń krocza, pozwoli Ci łatwiej przejść poród.

Niewątpliwie Twoje wcześniejsze doświadczenie z ciąży i porodu będzie pomocne w oczekiwaniu na drugie dziecko. Jednakże pamiętaj, że każda ciąża jest inna jak i inne są potrzeby każdego dziecka. Nie czuj się zbyt komfortowo, bądź otwarta na nowe sugestie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.