Faza porodu to ostatni etap ciąży. Z czego się składa i jak przebiega?

Faza porodu to ostatni etap ciąży. Z czego się składa i jak przebiega?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ciąża, życie płodowe i poród są okresami, podczas których zachodzą bardzo ważne zmiany. Faza porodu jest ostatnim etapem ciąży. Zaczyna się od narodzin dziecka do momentu usunięcia łożyska i błony komórkowej.

Ten naturalny proces pozwala Twojemu ciału na rekonwalescencję, a także jest początkiem zmiany stylu życia dla Ciebie i Twojej rodziny. Faza porodu rozpoczyna metamorfozę Twojego życia, do której musisz się stopniowo dostosować.

Jak wygląda faza porodu?

Poród jest ostatnim etapem ciąży, rozpoczynającym się skurczami macicy, a kończącym się pojawieniem łożyska. Ten proces może potrwać do 30 minut, a czasem nawet dłużej.

W niektórych przypadkach lekarz wspomagający poród masuje dno macicy, aby pomóc usunąć łożysko.

Obecnie, zgodnie z Praktycznym Przewodnikiem dla Rodziców, wydanym przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne, istnieje tendencja do przyspieszenia fazy porodu poprzez wstrzyknięcie oksytocyny, która powoduje skurcz macicy, co z kolei powoduje szybkie pojawienie się łożyska.

Podaje się go w celu zmniejszenia krwawienia u matki. W przypadku mniejszego krwawienia zmniejsza się ryzyko, że u kobiety rozwinie się anemia poporodowa.

W przypadku, gdy łożysko nie zostanie urodzone naturalnie, lekarze mogą wykonać ręczne usunięcie. Aby to zrobić, w przypadku matki, która nie zdecydowała się na znieczulenie zewnątrzoponowe, konieczne jest uspokojenie kobiety, ponieważ jest to bardzo uciążliwa procedura.

Ważne jest, aby uznać ten okres jako wyjątkową i szczególną sytuację, którą trzeba przeżyć z pełnym zadowoleniem i szczęściem. W tej końcowej fazie więź między noworodkiem a matką jest bardzo bliska. Zaufaj swojej własnej zdolności radzenia sobie z tą sytuacją z pomocą specjalistów, aby osiągnąć pomyślny wynik.

-Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne, Praktyczny Przewodnik dla Rodziców-

Nowo narodzone dziecko

Czym jest połóg?

Po przyjściu Twojego dziecka na świat rozpoczyna się etap zwany połogiem. Jest to proces, który pojawia się od końca porodu i trwa aż do czasu pełnej rekonwalescencji narządów płciowych i ponownego pojawienia się cyklu menstruacyjnego.

Czas trwania połogu wynosi od 6 do 8 tygodni i dzieli się na trzy fazy lub etapy. Pierwsza faza nazywana jest bezpośrednim połogiem i definiowana jest jako pierwsze dwie godziny po porodzie.

Drugi etap jest znany jako wczesny połóg. To pierwsze 10 dni po porodzie. Wreszcie, ostatni etap zwany późnym połogiem kończy, gdy u kobiety pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie.

Ten ostatni etap wymaga więcej czasu; w niektórych przypadkach, jeśli kobieta karmi piersią może potrwać nawet do 6 miesięcy.

W końcowych stadiach połogu świeżo upieczona mama powinna być monitorowana i pod stałą opieką położnej – czasami pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Taki rodzaj opieki nazywa się “wizytami połogowymi”. Ma to na celu kontrolę i ocenę powrotu do zdrowia po porodzie kobiety.

Poród

Więcej szczegółów?

Po porodzie pojawia się krwotok zwany “lochią”. Jest podobny do krwawienia miesiączkowego. Obfituje w czasie bezpośredniego połogu, ale zmniejsza się wraz z upływem dni.

Ponadto mogą wystąpić niewielkie niedogodności czy dyskomfort, taki jak ból w okolicy krocza. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli matka ma szwy w miejscu nacięcie krocza lub wystąpiły inne urazy podczas porodu.

Świeżo upieczone mamy mogą również odczuwać zmęczenie. Można temu zaradzić poprzez odpowiedni odpoczynek i relaks.

Bardzo możliwe, że kobieta będzie odczuwać ból brzucha. Dzieje się tak z powodu skurczu macicy, która zmniejsza się do początkowej wielkości.

Niektóre matki odczuwają ulgę w bólu, dzięki uwalnianiu oksytocyny. Proces ten jest spowodowany karmieniem piersią. Jednak w niektórych przypadkach środki przeciwbólowe mogą być przydatne w celu złagodzenia dyskomfortu.

Nie możesz się denerwować! Po narodzinach dziecka postaraj się dostosować do nowej sytuacji. Łatwiej Ci będzie, jeśli zachowasz pozytywne myślenie i będziesz cieszyć się Twoim nowo narodzonym szczęściem.

Jesteśmy pewni, że spokojnie potrafisz stawić czoło wszelkim nowym okolicznościom. Dzięki wsparciu rodziny i zachowaniu spokoju ducha, musisz uwierzyć, że jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkimi emocjonalnymi, psychologicznymi, społecznymi i rodzinnymi zmianami, które zachodzą w Twoim życiu.

Zapewniamy, że mimo ciężkich chwil, będzie to najpiękniejszy czas w Twoim życiu. Trzymamy kciuki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santoja, J. La evolución del parto normal. Ciencia Ginecológika. 2003; 6: 378- 83.
  • Cabero L, Saldívar D, Cabrillo E. (2007). Obstetricia y medicina materno-fetal. Buenos Aires, Madrid: Editorial Médica Panamericana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.