Dziecko wypadło z łóżeczka: jak powinnaś się zachować?
To może zdarzyć się każdemu. Jeśli Twoje dziecko wypadło z łóżeczka, nie panikuj. Pomyśl spokojnie, co należy zrobić w takiej sytuacji. Jeśli dziecko wypadło z łóżeczka przede wszystkim zachowaj spokój.
Dziecko wypadło z łóżeczka – co powinnaś wiedzieć?
Choć kości niemowlęce są bardzo kruche to złamania nie są powszechne. Jeśli Twoje dziecko wypadło z łóżeczka, przede wszystkim zachowaj spokój. Myśl i działaj racjonalnie, zachowując trzeźwość umysłu. W ten sposób możesz łatwiej ustalić, czy dziecko wymaga zabrania na pogotowie, czy jest tylko przestraszone.
Podejmując działanie, oceń kilka różnych spraw. Po pierwsze, wysokość, z jakiej spadło dziecko. Czy było to krzesło, łóżko czy sofa?
Jeśli dziecko upadnie podczas spaceru, raczej nie spowoduje to większych problemów. To bardzo istotne, aby racjonalnie ocenić sytuację i zdecydować, czy należy zadzwonić po lekarza bądź udać się na pogotowie.
Pojawienie się krwi
Uderzenia w głowę lub plecy są najbardziej niebezpieczne. Jeśli więc w grę wchodzi uderzenie w tych właśnie miejscach, powinnaś sprawdzić kilka rzeczy. Sprawdź, czy pojawiła się krew, poszukaj rany i przykryj ją gazą, lekko dociskając opatrunek. Jeśli to nie powstrzyma krwawienia lub rana jest bardzo duża, należy udać się na pogotowie.
Jeśli rana jest mała i przestaje krwawić pod naciskiem, możesz poczekać i zobaczyć, czy zmienia swój wygląd. Pamiętaj, że dużo krwi może wypłynąć z głowy, nawet jeśli uderzenie nie jest niebezpieczne. Jeśli nie ma krwi, poszukaj uderzenia lub wgniecenia, aby ustalić, gdzie dziecko się uderzyło. W większości przypadków wystarczy zastosować zimny okład. Należy jednak zwrócić uwagę na inne objawy.
Wymioty i ból
Jeśli Twoje dziecko wymiotuje natychmiast po upadku, zwykle jest to wystarczający powód, by zabrać je do szpitala. Jeśli jednak Twoje dziecko wymiotuje kilka minut po płaczu, nie ma powodu do zmartwień. To normalne, że gardło dziecka ulega podrażnieniu podczas płaczu. Stąd często po płaczu pojawia się kaszel i wymioty. Jeśli jednak dzieje się to często i intensywnie, należy zwrócić się o pomoc lekarską.
Ból jest również istotnym wskaźnikiem stanu dziecka po upadku. Ponownie, jeśli ból szybko mija, nie masz się czym martwić. Z drugiej strony, jeśli ból nie ustępuje, a Twoje dziecko płacze i krzyczy, najlepiej udać się na pogotowie.
Zdezorientowanie dziecka
Jeśli Twoje dziecko wygląda na zdezorientowane, zagubione lub jest nieprzytomne, zabierz je do szpitala. Jeśli jest bardzo śpiące i ciężko je obudzić, udaj się na izbę przyjęć. Napady padaczkowe są powodem do natychmiastowego udzielenia pomocy doraźnej. To samo dotyczy trudności w poruszaniu się, widzeniu lub mówieniu.
Jeśli Twoje dziecko krwawi z uszu lub nosa, musisz natychmiast zapewnić mu pomoc. Wizyta u lekarza jest konieczna także, jeśli na białkach oczu dziecka widoczna jest krew.
Ponadto, jeśli widzisz deformacje w dowolnym miejscu na ciele, na przykład na rękach lub nogach, lub stan zapalny na skórze głowy, udaj się do lekarza. Zmiany w rozmiarze źrenic lub nietypowe ruchy gałek ocznych również są powodem do udania się na pogotowie.
Jeśli Twoje dziecko wypadło z łóżeczka, może wyglądać dobrze i zachowywać się normalnie. W takich przypadkach najlepiej zostać w domu i obserwować dziecko. Poświęć co najmniej 24 godziny na obserwację ewentualnych objawów.
Jak chronić dziecko przed upadkiem
Nie zawsze możesz uniknąć upadków, ponieważ są one częścią rozwoju umiejętności motorycznych każdego dziecka. Jedyne, co możesz zrobić, to upewnić się, że te upadki nie są poważne.
Aby zmniejszyć konsekwencje upadków, możesz zrobić kilka rzeczy. Zacznij od zabezpieczenia narożników mebli, usuń niestabilne dywany lub połóż antypoślizgowe maty.
Ważne jest umieszczenie kratek ochronnych na górze i na dole schodów, a także pozbycie się wszystkiego, co mogłoby sprawić, że dziecko się potknie. Odsuń krzesła i stoły od okien.
Także, kiedy Twoje dziecko jest na stole do przewijania, nigdy nie zostawiaj go samego, ponieważ może spaść. To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko jest w nosidełku, w foteliku samochodowym lub na wysokim krześle do karmienia – zawsze powinno być przypięte pasami bezpieczeństwa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mª Jesús Esparza y Santi Mintegi. Aeped. 2016. Prevención lesiones no intencionadas. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/guia-padres-prevencion-lesiones-no-intencionadas.pdf
- Texaschildrens.org. Prevención de caídas. https://www.texaschildrens.org/sites/default/files/IP_PreventingFalls_SP.pdf