Niemowlę wymiotuje: najczęstsze przyczyny

Niemowlę wymiotuje: najczęstsze przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2018

Kiedy zastanawiasz się, dlaczego Twoje niemowlę wymiotuje, pamiętaj, że istnieje wiele możliwych przyczyn tego problemu.

To normalne, że w pierwszym tygodniu życia niemowlę wymiotuje – nawet często. Jest to normalny stan, ponieważ maluch po prostu przyzwyczaja się do karmienia piersią lub butelką. Oczywiście ciało Twojego dziecka wciąż się rozwija.

Poniżej przedstawimy niektóre z najczęstszych przyczyn, przez które niemowlę wymiotuje. Obejmują one od niestrawności przez długi płacz, kaszel i zawroty głowy, aż po długie podróże samochodem.

Ponieważ wiele powszechnych chorób wieku dziecięcego może powodować wymioty, należy oczekiwać, że dziecko będzie borykało się z tym problemem przez wczesne lata swojego życia. Zwykle problem ten szybko ustaje i nie wymaga leczenia.

-Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP)-

Dlaczego moje niemowlę wymiotuje? Najczęstsze przyczyny

Problemy z karmieniem

W pierwszych miesiącach życia wymiotowanie jest zwykle związane z problemami z karmieniem. Kiedy dziecko spożyje zbyt dużo mleka, powoduje to wymioty.

Innym znacznie mniej powszechnym czynnikiem jest możliwa alergia na białka obecne w mleku matki lub w mleku modyfikowanym.

Infekcje wirusowe lub bakteryjne

Nieżyt i choroby układu oddechowego w wielu przypadkach mogą powodować wymioty, szczególnie gdy występuje kaszel.

Śluz, który gromadzi się, gdy dziecko jest przeziębione, może również uformować przeszkodę w tchawicy dziecka i wywołać odruch wymiotny.

Niemowlę płacze

Nadmierny płacz

Długi płacz jest częstą przyczyną wymiotów niemowląt. Kiedy tak się dzieje, a Twoje dziecko nie przejawia żadnych innych objawów, nie musisz się martwić.

Choroba lokomocyjna podczas podróży samochodem

Jeśli Twoje codzienne zajęcia obejmują długie podróże samochodem, choroba lokomocyjna może sprawiać, że Twoje niemowlę wymiotuje.

Dzieje się tak z powodu braku związku między tym, co Twoje dziecko widzi, a tym, w jaki sposób jego ciało się kołysze.

Substancje toksyczne

Innym możliwym powodem, dla którego niemowlę wymiotuje jest połknięcie toksycznej substancji. Najczęstsze takie substancje to leki, rośliny i kosmetyki.

Niektóre pokarmy i zanieczyszczona woda mogą wywołać u dziecka zatrucie.

Niedrożność jelit

Nagłe i uporczywe wymioty mogą być oznaką wielu chorób, w tym niedrożności jelit.

Jeśli Twoje niemowlę wymiotuje obficie, ma problemy z jedzeniem i wykazuje inne objawy, odwiedź zaufanego pediatrę.

Epizody wymiotów zwykle nie trwają zbyt długo. Przez większość czasu nie są one oznaką poważnej choroby i nie wymagają leczenia.

Należy jednak upewnić się, że organizm Twojego dziecka jest dobrze nawodniony. Jeśli Twoje dziecko wygląda zdrowo, a jego waga mieści się w dopuszczalnym zakresie, nie ma powodu do zmartwień.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

W rzadkich przypadkach wymioty mogą być oznaką poważnej choroby. Zabierz dziecko do lekarza, jeśli wymiotom towarzyszy którykolwiek z następujących objawów:

 • Objawy odwodnienia: suchość w jamie ustnej, brak łez podczas płaczu, mniej moczu niż zwykle.
 • Gorączka.
 • Brak apetytu.
 • Utrzymujące się wymioty, trwające dłużej niż 12 godzin lub bardzo obfite.
 • Dziwna wysypka.
 • Senność lub drażliwość.
 • Obrzęk brzucha.
 • Nieprawidłowe substancje w wymiotach, takie jak krew lub żółć, przez które wymiociny przybierają zielonkawe zabarwienie.
Niemowlę wymiotuje - potrzebna pomoc mamy

Co zrobić, gdy moje niemowlę wymiotuje?

 • Dbaj o nawodnienie organizmu dziecka. Kiedy niemowlę wymiotuje, traci ważne płyny. Dlatego istotne jest utrzymanie nawodnienia organizmu na prawidłowym poziomie i uzupełnienie utraconych płynów. Unikaj sztucznych soków i napojów. Jeśli Twoje dziecko jest odwodnione, skonsultuj się z pediatrą, aby dowiedzieć się, jaka metoda ponownego nawodnienia jest najlepsza dla Twojego malucha.
 • Uważaj na to, co je Twoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko już spożywa stałe pokarmy, unikaj słodyczy i innych pokarmów, które mogą drażnić jego układ trawienny. Powoli ponownie wprowadź płyny, zboża i inne produkty spożywcze, które są łatwe do strawienia.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko dużo odpoczywa. Sen jest najlepszym lekarstwem na uspokojenie dziecka. Podczas gdy Twoje dziecko śpi, jego jelita opróżniają się, co może automatycznie redukować wymioty. Bądź w pobliżu przez cały czas, aby pomóc w przypadku, gdy niemowlę wymiotuje podczas snu.

Chociaż wymioty mogą przerażać, zwykle nie jest to powód do paniki. Podejmij niezbędne środki, aby pomóc organizmowi Twojego malucha wrócić do normy.

Jeśli objawy utrzymują się lub dziecko zachowuje się nietypowo, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Meyer R. Nutritional disorders resulting from food allergy in children. Pediatr Allergy Immunol. 2018 Nov;29(7):689-704
 • Kim D, Park J, Kim YM, Tchah H. Acute intoxication due to Wisteria floribunda seed in seven young children. Pediatr Int. 2017 May;59(5):600-603.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.