Upadek dziecka: jak mu zapobiegać?

Upadek dziecka: jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2019

Kiedy dziecko zaczyna raczkować i robić pierwsze kroki, ryzyko upadku zaczyna wzrastać. Upadek dziecka jest sprawą, z którą muszą się zmierzyć rodzice i opiekunowie na całym świecie.

W pierwszych latach życia dzieci są niespokojne. Właśnie dlatego upadek dziecka z różnych wysokości i miejsc jest problemem tak powszechnym.

Chociaż ważne jest, aby dbać o dziecko, które się przewróciło, zapobieganie upadkom jest jeszcze ważniejsze. Rodzice muszą stale nadzorować swoje dzieci.

Od urodzenia do wieku trzech lat dzieci przechodzą przez kilka etapów nauki. Ich możliwości i umiejętności stale się rozwijają i rodzice muszą dbać o to, by dzieci mogły rozwijać się w bezpiecznym środowisku. 

Opieka nad dzieckiem może być kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o to, czy dziecko będzie zdrowe, czy będzie cierpieć z powodu urazu.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego

Większość obowiązków spada na rodziców dziecka. Ważne jest, aby planować, być czujnym i podejmować działania zapobiegające wypadkom i ograniczające sytuacje, które mogą spowodować upadek dziecka.

Nigdy nie zostawiaj swojego dziecka samego, gdy znajduje się w obszarze wysokiego ryzyka, takim jak łóżko, stół, łóżeczko, huśtawka itp.

Niezauważenie jednego szczegółu może spowodować wypadek. Dzieje się tak dlatego, że dzieci nie biorą pod uwagę konsekwencji i zbyt ufają własnym możliwościom. Stąd już łatwo o upadek dziecka.

Pamiętaj, że wszystko może się zdarzyć, ale wielu rzeczy można uniknąć.

Upadek dziecka, częste zjawisko

Chociaż upadek dziecka zdaje się być uważany za coś zupełnie normalnego, wcale nie musi tak być. Wszystko zależy od organizacji i wyrabiania dobrych nawyków.

Dużym krokiem jest zamontowanie barierki u góry i na dole schodów oraz poręczy z boku.

Te barierki bezpieczeństwa nie powinny być składane ani nie powinny zawierać otworów większych niż 5 centymetrów, aby głowa dziecka nie mogła w nich utknąć. Co więcej, schody nie powinny być śliskie.

Kolejnym dobrym pomysłem jest nauczenie dziecka, aby zawsze trzymało się poręczy. Kiedykolwiek dziecko jest na schodach, powinno znajdować się pod nadzorem osoby dorosłej.

Dziecko płacze

Uwaga na małych odkrywców

Mali piechurzy mogą nabawić się rozmaitych obrażeń, od urazów po poważne upadki. Istnieje także ryzyko błądzenia się w niebezpiecznych miejscach.

Werandy, tarasy, balkony i miejsca na podwyższeniu powinny znajdować się daleko od pomieszczeń, w których dzieci mogą swobodnie chodzić.

Ciekawość dziecka, które zaczyna się czołgać i chodzić, może zaprowadzić je do niebezpiecznych miejsc i spowodować upadek dziecka. Pamiętajmy, że dzieci uwielbiają odkrywać, tańczyć i wspinać się po rozmaitych powierzchniach.

Wszystkie te działania mogą spowodować upadek dziecka. Upewnij się, że dziecko zawsze nosi buty lub skarpetki antypoślizgowe.

Duch odkrywcy

Rodzice nie muszą ograniczać przygód swojego dziecka, jednak gdy tylko dziecko zacznie się czołgać lub chodzić, należy podjąć pewne środki.

Zamknij wszystkie drzwi, które potencjalnie mogą prowadzić do niebezpiecznych miejsc. Jeśli używasz krzesełka do karmienia, upewnij się, że jest stabilne.

Zainstaluj osłony okienne lub zamykaj okna, gdy dziecko znajduje się w pobliżu. Łóżka i łóżeczka powinny znajdować się daleko od okna.

Ważne jest również, aby rodzice uniemożliwili dzieciom wspinanie się po stołach lub krzesłach, z których mogłyby spaść. Meble, na które dziecko mogłoby się wspiąć, powinny stać w bezpiecznym miejscu, dopóki dziecko nie będzie starsze.

Wszystkie meble w pokoju dziecka powinny być przytwierdzone do podłogi, jeśli to możliwe.

Ważne jest, aby planować, być czujnym i podejmować działania zapobiegające wypadkom.

Przedmioty poza zasięgiem dziecka

Mały odkrywca będzie chciał chodzić po całym domu. Podczas swoich przygód może znaleźć urządzenia lub ostre przybory kuchenne.

Może także odkryć niebezpieczne produkty czyszczące lub leki. Te rzeczy powinny być trzymane poza zasięgiem dziecka.

Dziecko przewróciło się na chodniku

Żelazka i garnki

Dziecko powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od niektórych obszarów w kuchni. Kuchnia jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc dla małego dziecka. Bardzo łatwo o upadek dziecka w kuchni, przy czym dziecko może się zranić ostrymi przyborami kuchennymi, a nawet oparzyć.

Upadek dziecka może również wystąpić podczas wchodzenia lub wychodzenia z wanny. Jeśli rodzice nie są czujni, dziecko może upaść, gdyż w łazience są różne elementy, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Istnieją nowoczesne urządzenia, które mogą pomóc rodzicom w monitorowaniu ich dzieci. Nie ma znaczenia, czy dziecko śpi, czy nie śpi; pewność, że wszystko jest w porządku, zawsze zapewnia ulgę.

Podsumowując, należy pamiętać, że ani ciekawość dziecka, ani jego duch odkrywcy nie powinny być ograniczane podczas pierwszych etapów jego życia.

Ważne jest natomiast podjęcie odpowiednich kroków, aby ustrzec dzieci przed upadkami i zranieniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kendrick, D., Young, B., Mason-Jones, A. J., Ilyas, N., Achana, F. A., Cooper, N. J., … Coupland, C. (2013). Home safety education and provision of safety equipment for injury prevention (Review). Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1911

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.