Czkawka u maluszka - jak się jej skutecznie pozbyć?

Czkawka u maluszka - jak się jej skutecznie pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2019

Czkawka przytrafia się małym dzieciom bardzo często. Zazwyczaj mamy szukają sposobu na poradzenie sobie z tą mało przyjemną dolegliwością. Zapoznaj się z poniższymi poradami a wcielając je w życie sprawisz że czkawka nie będzie już dłużej męczyć Twojego maleństwa.

Kobiety które dopiero co urodziły maluszka stają codziennie przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest częsta czkawka dziecka. Występuje ona bardzo często u małych dzieci, zwłaszcza u noworodków. Przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka napady te mogą występować bardzo intensywnie. Jednak niekoniecznie świadczy ona o poważnym problemie medycznym.

Czkawka- czym jest?

Czkawka jest nagłym i mimowolnym ruchem przepony. Ruch ten powtarza się w regularnych odstępach czasu. Kiedy dana osoba ma czkawkę, jego płuca wydalają powietrze gwałtownie i sporadycznie, wytwarzając charakterystyczny dźwięk.

Co powoduje czkawkę u niemowląt?

Poniżej znajduje się lista najczęstszych przyczyn czkawki u niemowląt:

1. Niedorozwój zwieracza odźwiernika

Czkawka Twojego dziecka może być wynikiem niedorozwoju odźwiernika. Narząd ten jest odpowiedzialny za komunikację między przełykiem a żołądkiem. Jeśli nie został on jeszcze w pełni rozwinięty, może nie być całkowicie zamknięty, co z kolei może doprowadzać do czkawki.

Niedorozwój odźwiernika to częsty problem niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Pamiętaj jednak, że nie ma powodów do zmartwień. Układ nerwowy i trawienny Twojego malucha będzie się nadal rozwijać i wzmacniać. Krok po kroku ciągłe czkawki Twojego dziecka staną się przeszłością.

2. Niestrawność

Gdy żołądek dziecka jest pełny, następuje uciskanie przepony. Dlatego czkawka jest częstym objawem niestrawności.

Czkawka u małego dziecka

3. Płacz

Kiedy dziecko płacze przez dłuższy czas, może to doprowadzić do czkawki. Dzieje się tak dlatego, że maluszek pobiera nadmiar powietrza z przyspieszoną częstotliwością, aby móc krzyczeć. Nie bądź więc zaskoczona, jeśli po długim okresie płaczu niemowlę dostanie czkawki. To samo może się zdarzyć, jeśli dziecko zbyt szybko połknie pokarm lub mleko.

Jak uniknąć czkawki?

Przestrzegając tych praktycznych porad, możesz pomóc maleństwu uniknąć czkawki:

  • Unikaj nagłych zmian temperatury. Osusz dziecko dobrze po kąpieli i unikaj wystawiania go na działanie zimnego powietrza.
  • Nie czekaj zbyt długo pomiędzy karmieniem. Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne lub głodne, spowoduje to że szybko połknie posiłek i dostanie czkawki.
  • Jeśli dziecko płacze lub denerwuje się podczas karmienia, powinnaś zmienić jego pozycję aby pomóc mu się uspokoić.
  • Najpierw staraj się uspokoić dziecko kiedy płacze a następnie pozwól mu pić.Upewnij się, że dziecko prawidłowo przełyka.
  • Jeśli karmisz butelką, upewnij się że korzystasz ze smoczka o odpowiedniej wielkości dobranego do wieku Twojego dziecka.

“Kiedy człowiek ma czkawkę, jego płuca wydalają powietrze zbyt gwałtownie i sporadycznie, wytwarzając charakterystyczny dźwięk”

Czkawka u maluszka – co zrobić?

Istnieje wiele strategii dotyczących sposobu na pozbycie się czkawki. Niektóre z nich są dobre, a inne nie. Przeczytaj poniżej, aby poznać niektóre wypróbowane i skuteczne techniki pomagania dziecku. 1. Masaż

Czkawka może być tak nieprzyjemna dla Twojego dziecka, że ​​może ono zacząć płakać. Jeśli zaistnieją takie okoliczności, powinnaś spróbować uspokoić maleństwo, ponieważ płacz wywoła jedynie gwałtowny i przyspieszony oddech. Delikatny masaż pleców i brzucha pomoże dziecku się odprężyć, uspokoić oraz zaprzestać czkawkę.

2. Kontroluj szybkość spożywania posiłku

Twoje dziecko może być tak głodne że może pić zbyt szybko. Jeśli maluch ma czkawkę, lepiej pozwolić mu trochę odpocząć. Kolejną wskazówką jest regularne wstrzymywanie podczas karmienia, aby dziecko mogło beknąć. Powinnaś poświęcić co najmniej 10 minut na odbicie po karmieniu co ułatwi wydalanie gazów.

Mała dziewczynka leży na dywanie

3. Woda

Jeśli karmisz maluszka wyłącznie piersią, możesz stopniowo dawać dziecku kilka łyżeczek wody i delikatnie poklepać je po plecach. Jeśli dziecko jest starsze, możesz zastąpić je także łyżką cukru.

4. Czkawka – znajdź najlepszą pozycję

Umieszczenie dziecka w pozycji pionowej w celu odbicia może pomóc w uspokojeniu czkawki. Jednocześnie delikatne ruchy z boku na bok mogą również pomóc w uwalnianiu gazów. Powinnaś unikać zatykania nosa dziecka za wszelką cenę. Ideą tej techniki jest zmuszenie dziecka do wstrzymania oddechu aby wyleczyć czkawkę. Nie pomoże to jednak w jego uspokojeniu. Raczej spowoduje to strach i większy płacz.

Istnieje kilka wskazówek, które naprawdę są skuteczne w pozbyciu się czkawki. Ważne jest aby wiedzieć co można a czego wręcz należy unikać. Najlepiej jest być przygotowanym i poinformowanym, aby móc właściwie zareagować gdy nadejdzie odpowiedni czas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.