Twój noworodek - kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć

Twój noworodek - kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Istnieje kilka mniej znanych faktów o noworodkach które powinnaś znać. Są to rzeczy których być może nikt Ci nie powie kiedy jesteś w ciąży, ale wkrótce sama je zrozumiesz, kiedy urodzi się Twój noworodek.

Kiedy para postanawia zostać rodzicami i po raz pierwszy trzymają w swoich ramionach noworodka, prawdopodobnie jest to najlepsze uczucie, jakiego doznają w ciągu całego życia.

Ale ten moment może przynieść kilka niespodzianek! Twój noworodek może Cię zaskoczyć.

Twój noworodek może mieć zaskakujący wygląd

Głowa Twojego dziecka może nie wyglądać tak, jak oczekiwałaś. Może wyobrażałaś sobie, że będzie miała idealnie okrągły kształt.

W rzeczywistości Twoje dziecko musiało przejść przez kanał rodny, aby dostać się w Twoje ramiona. Elastyczne kości w jego głowie mogły stać się lekko zniekształcone, aby ułatwić mu przejście.

Nie martw się jeśli Twój noworodek ma głowę w kształcie jajka. To tylko tymczasowe, a za kilka dni jego głowa przybierze okrągły kształt i będzie taka, jak sobie wyobraziłaś.

Nie uśmiechnie się do szóstego tygodnia życia

Może to być nieco frustrujące dla zmęczonych rodziców którzy rezygnują ze snu aby zadbać o swoje dziecko, bez najmniejszego uśmiechu z jego strony.

Trwa to tylko jednak przez pierwszych sześć tygodni. Pamiętaj, że w tych pierwszych tygodniach życia ważne jest, aby opiekować się noworodkiem i przelewać na niego całą swoją miłość.

Dzięki Twoim staraniom, między Tobą a dzieckiem zacznie powstawać niesamowita więź. Będzie chciało być tylko z Tobą. Wszystko dzięki temu. co robisz dla niego każdego dnia.

Pamiętaj, że po szóstym tygodniu zobaczysz wyczekiwany uśmiech.

Noworodek

Uważaj na pępowinę

Kiedy kąpiesz dziecko, powinnaś zachować szczególną ostrożność myjąc obszar pępowiny. Musi ona odpaść samoczynnie. Nie powinnaś próbować przyspieszać tego procesu. Może to wywołać wiele bólu dla dziecka, a także skutkować przepukliną pępkową.

Podczas kąpieli nie dopuszczaj do zamoczenia obszaru pępowiny. Kąpiele gąbkowe to świetny sposób na mycie noworodka bez narażania pępowiny na wpływ wody.

Nie martw się brudem, do pępowiny noworodka nie dostają się zanieczyszczenia. Jeśli pępowina zmoczy się podczas kąpieli, należy ją delikatnie wysuszyć. Odpada ona sama po około 2 tygodniach, nie martw się oto wcześniej.

Bądź szczególnie ostrożna z główką dziecka

Głowa dziecka ma miękkie obszary zwane ciemiączkiem. Czaszka nie jest całkowicie zamknięta ponieważ musi być elastyczna, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny. Należy o tym pamiętać, podnosząc dziecko, ubierając je, kąpiąc je lub robiąc cokolwiek innego.

Możesz czesać mu włosy i pieścić jego głowę, ale pamiętaj, że ten obszar jest bardzo delikatny. W pierwszych dwóch latach życia stanie się silniejszy i mniej wrażliwy, a Twoje dziecko będzie miało całkowicie ukształtowaną czaszkę.

Twoje dziecko da Ci znać gdy będzie najedzone

Twoje dziecko będzie musiało jeść kiedy tylko da Ci znać, że jest głodne. Zazwyczaj, noworodki jedzą co dwie lub trzy godziny, jeśli jednak karmisz piersią, pory karmienia mogą być częstsze.

W przypadku karmienia piersią trudniej jest stwierdzić czy dziecko zjada wystarczającą ilość pokarmu. Podczas gdy dziecko może przez jakiś czas się ssać pokarm, trudno jest stwierdzić czy ilość mleka którą spożywa jest wystarczająca dla jego potrzeb.

Aby dowiedzieć się, czy Twój noworodek otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu, zwróć uwagę na sygnały które Ci wysyła. Gdy jest już najedzone może zacząć narzekać i wtedy powinnaś przestać je karmić.

Ważne jest, aby zrozumieć język ciała noworodka, aby karmić go wtedy kiedy tego potrzebuje (aby zrozumieć, kiedy jest głodny a kiedy jest zaspokojony).

Będziesz wiedziała, czy maluszek je wystarczająco dużo, ponieważ w pierwszym tygodniu życia powinien uzyskać 5-8% masy ciała. Będziesz także wiedzieć, że wszystko jest w porządku obserwując codziennie sikanie i robienie kupek (będziesz musiała zmieniać 5 lub 6 pieluch na dzień).

Mama z noworodkiem

Czasami noworodki mają suchą skórę

Po porodzie Twoje dziecko będzie miało gładką i jedwabistą skórę. Z czasem to się zmieni, a jego skóra stanie się bardziej sucha. Dlatego ważne jest stosowanie kremu nawilżającego do delikatnej skóry noworodka. Powinien być hipoalergiczny.

Zauważysz również, że Twoje dziecko płacze – to jedyny sposób, aby się z Tobą porozumieć. Będzie dużo spało i będzie stale wymagać Twojej miłości i uczucia.

Nie martw się, ten etap minie szybko.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.