Jak przechowywać mleko dla niemowlęcia

Jak przechowywać mleko dla niemowlęcia
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy chcesz poznać kilka wskazówek, jak prawidłowo przechowywać mleko z piersi? W tym artykule wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące dbania o świeżość pożywienia dla niemowlęcia.

Wiedza, jak należy odpowiednio przechowywać mleko jest bardzo ważna, szczególnie dla kobiet, które nie mogą karmić piersią bezpośrednio.

Matki mogą nie być w stanie karmić piersią ze względu na harmonogram pracy lub inne niedogodności. W każdym razie przechowywanie mleka matki jest dobrą alternatywą.

Mleko matki jest niewątpliwie najlepszym i najbardziej odżywczym pokarmem dla niemowlęcia. Przechowywanie go umożliwia matkom karmienie dziecka bez sięgania po mleko modyfikowane.

Dlatego postanowiliśmy przedstawić kilka wskazówek, jak poprawnie przechowywać mleko matki. Za chwilę sama się przekonasz, jak praktyczna i łatwa jest ta metoda.

Wskazówki, jak przechowywać mleko z piersi

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, to kiedy ściągnąć pokarm za pomocą laktatora.

Po przeanalizowaniu tej kwestii, podpowiemy, gdzie należy przechowywać mleko i jak długo można je przechowywać. Wyjaśnimy także, w jakiej temperaturze je przechowywać i jak podgrzać dla dziecka.

Kiedy używać laktatora?

Istnieją trzy rodzaje laktatorów do ściągania pokarmu: laktatory elektryczne, laktatory na baterie i laktatory ręczne.

Wszystkie trzy bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Różnica między nimi to prędkość, z jaką pobierają mleko i siła ssania. Wydajne laktatory mniej podrażniają Twoje sutki

Jeśli chodzi o odpowiedni czas, istnieje kilka idealnych momentów na ściągnięcie mleko za pomocą laktatora. Najlepiej zrobić to godzinę po karmieniu dziecka.

Jeśli wiesz już, ile mleka spożywa Twoje dziecko, możesz używać laktatora podczas karmienia.

Laktator zajmuje mniej więcej tyle czasu, ile potrzeba, aby karmić piersią dziecko: około 10 do 15 minut. Możesz zrobić to tyle razy, ile uznasz za konieczne, aby mieć wystarczający zapas mleka.

Laktator

Jeśli masz wątpliwości co do ilości mleka, jaką możesz ściągnąć, weź pod uwagę, że im więcej używasz laktatora, tym więcej mleka wytworzysz. Wynika to z mimowolnej stymulacji Twojego ciała.

Pamiętaj, że ilość mleka, jaką możesz odessać, zależy również od tego, ile wypijesz wody i od Twojej diety.

Gdzie przechowywać mleko?

Specjaliści zalecają stosowanie wysterylizowanych szklanych pojemników z hermetycznymi pokrywami. Jeśli korzystasz z plastikowych pojemników lub popularnych torebek do przechowywania mleka, upewnij się, że mają one certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo przechowywania żywności. Sprawdź też, czy przeszły testy na szczelność.

Z praktycznego punktu widzenia najlepiej jest przechowywać w jednym szklanym pojemniku tyle mleka, ile dziecko zwykle spożywa. W ten sposób nie będziesz musiała wylewać resztek mleka.

Jak długo można przechowywać mleko matki i w jakiej temperaturze?

Na koniec należy uwzględnić czas przechowywania i temperaturę. To, jak długo można przechowywać mleko matki może zależeć od temperatury przechowywania.

Mleko matki można przechowywać około 6 godzin w temperaturze pokojowej i w chłodnym miejscu. W lodówce natomiast około 24 godziny. Jeśli zdecydujesz się zamrozić mleko, możesz trzymać je w zamrażarce przez ponad trzy tygodnie.

Bez względu na to, jak długo mleko jest przechowywane, zawsze należy sprawdzić jego świeżość przed podaniem dziecku. W tym celu najlepiej powąchać, posmakować i sprawdzić kolor mleka.

Dla większego bezpieczeństwa dobrze jest umieścić etykietę na pojemnikach, w których przechowujesz mleko, z napisaną datą i godziną pobrania. Dzięki tej praktyce, nikt nie będzie musiał zastanawiać się, kiedy dany pojemnik został przez Ciebie przygotowany.

Mama sprawdza temperaturę mleka

W jaki sposób podgrzewać mleko matki?

Jeśli zdecydujesz się zamrozić mleko matki, włóż je do lodówki na 24 godziny przed użyciem. Dzięki temu mleko stopniowo powróci do stanu ciekłego.

Jeśli nie możesz czekać tak długo, umieść pojemnik z mlekiem w ciepłej wodzie i przesuwaj go w wodzie, aż wróci do stanu ciekłego.

Ta sama technika sprawdzi się, jeśli chcesz podgrzać mleko. Najpierw zanurz butelkę w ciepłej wodzie, a następnie wyjmij ją, gdy poczujesz, że osiągnęła optymalną temperaturę.

Jak zawsze, posmakuj, aby upewnić się, że mleko nie jest zbyt ciepłe. Mleko o zbyt wysokiej temperaturze może podrażniać delikatne usta Twojego dziecka.

„Najlepiej jest przechowywać w jednym szklanym pojemniku tyle mleka, ile dziecko zwykle spożywa”.

Jak widać, możesz bez problemu przechowywać mleko, jeśli skorzystasz z kilku prostych i praktycznych porad.

Pamiętaj, że mleko matki zapewnia dzieciom najlepsze witaminy, przeciwciała i mechanizmy obronne, których ich ciało potrzebuje, aby zdrowo się rozwijać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.