Ciemieniucha u niemowlęcia: kompendium wiedzy

Ciemieniucha u niemowlęcia pojawia się zazwyczaj dość wcześnie. Nie jest to poważny problem, ale należy zająć się nim by zapobiec przenoszeniu się łuski na inne partie ciała. Dowiedz się jak leczyć ciemieniuchę!
Ciemieniucha u niemowlęcia: kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 05 lutego, 2019

Ciemieniucha u niemowlęcia jest odpowiednikiem łupieżu u osoby dorosłej. Zazwyczaj ma postać małych, żółtych lub białawych łusek pojawiających się na główce dziecka.

Niekiedy ciemieniucha u niemowlęcia może przenieść się na brwi, rzęsy, nosek, miejsca za uszami lub nawet na twarz i ciało.

Przyczyny jej powstawania nie mają nic wspólnego z dietą. Z tego właśnie powodu dziś przyjrzymy się ciemieniusze i podpowiemy Ci, jak pielęgnować główkę dziecka.

Skąd bierze się ciemieniucha u niemowlęcia?

Ciemieniucha u niemowlęcia jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum na skórze głowy w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Mówiąc bardziej ściśle, pojawienie się ciemieniuchy związane jest z obecnością hormonów matki w organizmie dziecka po porodzie. Hormony te stymulują działanie gruczołów skóry głowy. W efekcie, na skórze jest zbyt dużo sebum.

Wraz z upływem miesięcy stężenie hormonów spada. Dzięki temu, ciemieniucha u niemowlęcia stopniowo zanika.

Ciemieniucha nie jest zaraźliwa. Absolutnie nie ma związku z brakiem higieny. Nie wynika też z diety dziecka.

Ciemieniucha u niemowlęcia jest efektem działania hormonów matki.

Jak dbać o główkę dziecka?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, by unikać stosowania drażniących, silnie oczyszczających kosmetyków. To mogłoby jedynie pogorszyć stan skóry.

Ciemieniucha u niemowlęcia nie wymaga leczenia samego w sobie. Znika sama po kilku tygodniach.

Wielu rodziców chce natomiast usunąć z główki dziecka nadmiar suchej łuski, ponieważ ciemieniucha wygląda nieestetycznie. Można to zrobić stosując łagodny rytuał pielęgnacyjny.

1. Myj włosy niemowlęcia łagodnym szamponem

Jeśli ciemieniucha znajduje się na główce maluszka, umyj ją podczas kąpieli szamponem dla dzieci. Ten wstępny krok usunie z głowy i włosów nadmiar sebum. Nie musisz myć włosków dziecka codziennie. Zbyt częste mycie może powodować przesuszenie skóry. Wystarczy zastosowanie szamponu co 2 lub 3 dni.

2. Nakładaj naturalne oleje

Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy u niemowlęcia jest nakładanie kilku kropel naturalnego oleju. Polecamy olej ze słodkich migdałów.

Niektórzy alergolodzy odradzają używanie oleju ze słodkich migdałów, ponieważ może on wywoływać reakcję uczuleniową jeśli maluszek jest uczulony na orzechyMożesz z powodzeniem zamienić olej migdałowy na oliwę z oliwek. 

“Niekiedy ciemieniucha u niemowlęcia może przenieść się na brwi, rzęsy, nosek, miejsca za uszami lub nawet na twarz i ciało.”

3. Zastosuj delikatny masaż

Kiedy olej zmiękczy łuskę na główce dziecka, warto zastosować masaż. Łagodne ruchy palcami sprawią, że ciemieniuchę łatwiej będzie usunąć.

W kolejnym kroku zalecamy szczotkowanie główki dziecka. Odrywanie łuski i zdrapywanie jej może prowadzić do powstania blizn i ran, więc należy tego za wszelką cenę unikać.

4. Szczotkuj główkę miękką szczotką

Powolne, delikatne szczotkowanie główki dziecka miękką szczotką pomaga zdjąć łuskę. Jak już wspominaliśmy, najlepiej będzie jeśli najpierw zmiękczysz ją nakładając olej.

Skup się na tym, aby szczotkowanie było delikatne.

Unikniesz ryzyka infekcji i powstawania ran i blizn jeśli nie będziesz próbowała usunąć łusek które nie odchodzą od główki dziecka samoistnie. Używaj miękkiej szczotki i nie zdrapuj ciemieniuchy.

Zadbaj odpowiednio o skórę dziecka.

Co można zrobić kiedy ciemieniucha u niemowlęcia się utrzymuje?

W takich przypadkach zawsze najlepiej jest sięgać po naturalne rozwiązania. Jeśli jednak ciemieniucha u niemowlęcia utrzymuje się po 15 dniach odpowiedniej pielęgnacji, należy skonsultować się z lekarzem.

Udaj się do pediatry zwłaszcza wtedy, kiedy zauważysz że na skórze dziecka w innych miejscach na ciele tworzą się czerwone plamy, lub gdy zaczną pojawiać się oznaki stanu zapalnego.

Jeśli zaś łuska jest zaczerwieniona i pojawia się infekcja albo stan zapalny, lekarz może przepisać środki przeciwgrzybicze albo miejscowy antybiotyk w kremie. To pomoże zapobiec rozwojowi infekcji.

Ciemieniucha u niemowlęcia występuje często i nie jest poważnym schorzeniem. Może natomiast powracać, nawet jeśli zajmujesz się odpowiednio skórą maluszka. Gruczoły przez kilka tygodni będą po prostu produkowały zbyt dużo sebum. Zwracaj uwagę na stan skóry dziecka i powtarzaj zabiegi pielęgnacyjne do czasu, aż ciemieniucha zniknie i przestanie nawracać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dalmau Arias J, VILA AT, Puig Sanz L. Dermatitis Seborreica. Vol 18. Haymarket; 1987.
  • Ridao M, Redondo I. Dermatitis atópica en Pediatría integral: programa de formación continuada en Pediatría Extrahospitalaria. 2012; XVI (3): 213-220.
  • Zambrano A. Dermatitis seborreica. Monografía, Schering, 1990.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.