Strzyżenie włosów u dziecka - wszystko, co musisz wiedzieć

Strzyżenie włosów u dziecka - wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2018

Strzyżenie włosów u dziecka jest zagadnieniem wzbudzającym sporo wątpliwości zwłaszcza u świeżo upieczonych rodziców. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, kiedy powinni po raz pierwszy obciąć włosy dziecka.

Aby nieco ułatwić to zadanie, w dzisiejszym artykule poruszymy temat tego, jak i kiedy przeprowadzić pierwsze strzyżenie włosów u dziecka.

Pierwsza strzyżenie dziecka nie jest zabiegiem medycznym i wbrew powszechnej opinii ścięcie włosów nie przyspieszy ich wzrostu. To rodzice decydują, kiedy po raz pierwszy obciąć włosy dziecka.

Dzieci rodzą się zwykle z krótkimi włosami. To uwarunkowanie genetyczne. Jednak posiadanie gęstych włosów jako dziecko nie jest gwarancją braku łysiny w późniejszym wieku.

Podobnie jak skóra i paznokcie, włosy noworodka są delikatne. Mają tendencję do wypadania w ciągu pierwszych kilku dni, szczególnie z tyłu głowy, gdyż ta część dość często ma kontakt z podłożem, gdy dziecko wypoczywa.

Kiedy nadszedł czas na strzyżenie włosów Twojego dziecka?

Nie ma jednego ustalonego momentu na obcięcie włosów dziecka. Decyzja będzie zależała od opinii rodziców i ich zdrowego rozsądku.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że dzieci regulują temperaturę przez głowę. Po pierwszym strzyżeniu włosów dziecka, należy zachować szczególną ostrożność, by nie wystawiać ich na zbyt zimne otoczenie.

Kolejną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, ile zmian dziecko przechodzi po porodzie. Gdy tylko przyzwyczai się do życia poza łonem matki, jest narażone na setki nowych bodźców.

Z tego powodu niektórzy specjaliści zalecają odczekanie 1-2 miesięcy przed pierwszym strzyżeniem dziecka.

Dobrym powodem, aby odłożyć na chwilę pierwsze przycinanie włosów dziecka, jest to, że od trzeciego miesiąca życia dzieci uczą się utrzymywać ciężar własnej głowy. Ułatwi to cały proces. Szczególnie w wieku 5 lub 6 miesięcy, kiedy Twoje dziecko będzie mogło już usiąść samodzielnie.

Dziecko ssące kciuk

Jak przyciąć włosy Twojego dziecka

Niektórzy rodzice wolą ścinać włosy samodzielnie, w domu. Inni pozostawiają to specjalistom w salonie fryzjerskim przeznaczonym dla dzieci.

Faktem jest, że jeśli tylko przycinasz kilka końcówek, potrzebne są tylko tępo zakończone nożyczki i stabilna ręka. Innym sposobem obcięcia włosów dziecka jest użycie elektrycznej maszynki do strzyżenia. Pozwala to ustawić długość strzyżenia włosów.

Używając maszynki do strzyżenia, pamiętaj, aby robić to powoli. Unikaj wywoływania nacisku na głowę dziecka. Najlepiej zrobić to, gdy dziecko siedzi wygodnie.

Dobrym momentem na strzyżenie są sytuacje, gdy dziecko właśnie zjadło lub radośnie się bawi. Nie musisz moczyć włosów przed ich obcinaniem, ponieważ są one bardzo cienkie.

“Nie ma właściwego czasu na obcięcie włosów twojego dziecka. Decyzja będzie zależała od opinii rodziców i ich zdrowego rozsądku”

Strzyżenie włosów u dziecka – kilka zaleceń

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim. Chociaż przycięcie włosów dziecka nie jest szczególnie ryzykowne, ważne jest, aby podjąć pewne środki ostrożności. Na przykład: należy trzymać głowę stabilnie na miejscu, aby uniknąć gwałtownych ruchów. Pomoc drugiej osoby może być konieczna zwłaszcza, gdy robisz to po raz pierwszy.
  • Upewnij się, że nożyczki lub maszynka znajduje się po za zasięgiem Twojego dziecka. Jest to szczególnie ważne, jeśli porusza się ono już bez Twojej pomocy.
  • Zaczekaj na właściwy czas. Dźwięk strzyżenia lub ruch nożyczek może być dla dzieci kłopotliwy. Z tego powodu o wiele łatwiej jest obciąć włosy dziecka, gdy są rozluźnione. Jeśli płaczą, przełóż strzyżenie na kolejny dzień.
  • Połóż ręcznik na ramionach dziecka, aby złapać włosy po ścięciu. Możesz również wykąpać dziecko po strzyżeniu. Pomoże to uniknąć dyskomfortu i drapania przez ścięte włosy.
  • Unikaj brzytew. Brzytwy lub maszynki z żyletkami pod żadnym pozorem nie powinny być używane do obcinania włosów dzieci. Ostrze brzytwy jest zbyt niebezpieczne dla tak wrażliwej skóry. Użycie brzytwy lub żyletki może spowodować nacięcie skóry głowy u dziecka.
Strzyżenie włosów u dziecka nożyczkami

Ciemieniucha a strzyżenie włosów u dziecka

Ciemieniucha to zrogowaciała warstwa, która może pojawiać się na skórze głowy dziecka podczas pierwszych kilku miesięcy życia.

Nikt nie wie, co powoduje ciemieniuchę, ale jasne jest, że jest ona całkowicie nieszkodliwa. Może wyglądać jak łupież i ma zwykle żółtawy kolor.

Chociaż nie powinno to wpłynąć na pierwsze strzyżenie dziecka, czasami warstwa ciemieniuchy może utknąć w skórze. Z tego powodu dobrze jest skonsultować się ze specjalistą przed próbą obcięcia włosów dziecka.

Jednym ze sposobów pozbycia się ciemieniuchy jest delikatne przetarcie głowy dziecka miękką szczotką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.