Higiena niemowlaka - 7 najczęstszych pytań

Higiena niemowlaka - 7 najczęstszych pytań

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2018

To normalne, że masz pytania i obawy dotyczące czegoś tak ważnego jak higiena niemowlaka. Ważne jest aby rodzice wiedzieli co może być potencjalnym problemem dla ich dzieci.

Na przykład, skóra naszego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Podczas mycia powinniśmy zachować szczególne środki ostrożności, dobierając odpowiednie produkty, które są dostosowane to jego pH. Prawidłowa higiena niemowlaka nie jest trudna, powinniśmy jednak znać podstawowe informacje aby uniknąć błędów.

Powinniśmy również wiedzieć jak prawidłowo je kąpać i unikać popełniania błędów które mogłyby zaszkodzić jego zdrowiu i higienie.

Główne pytania i obawy które przysparza higiena niemowlaka

Najczęstsze problemy i pytania związane z higieną Twojego dziecka:

Czy moje dziecko powinno kąpać się codziennie?

Nie należy codziennie kąpać dziecka. Generalnie niemowlaki się nie brudzą. Dlatego, tak naprawdę, codzienne kąpanie nie jest konieczne.

Dobrze wiedzieć, że czas kąpieli może stworzyć silną więź między rodzicami i dziećmi.

Jak mogę zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Pieluchy należy często wymieniać, a obszar pieluchy należy bardzo dobrze czyścić, aby uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry.

Ważne jest, aby używać wystarczającej ilości wody. Jeśli jesteśmy z dala od domu, pamiętaj o użyciu wystarczającej ilości wilgotnych chusteczek. Jeśli zauważysz zaczerwienienie skóry, podejmij środki zapobiegawcze.

Stosując krem ochronny, pozwalając aby ciało w pieluszce dobrze wyschło, zmieniając pieluchy natychmiast i nie dopuszczając do nadmiernego przemoczenia. Wszystkie te czynności mogą pomóc w zapobieganiu pieluszkowemu zapaleniu skóry.

Po każdej kąpieli powinniśmy bardzo dobrze wysuszyć dziecko.

Niemowlak w misce

Jak długo powinno się kąpać dziecko?

Skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza niż skóra dorosłego. Dlatego przed skończeniem jednego roku jego kąpiel nie powinna trwać dłużej niż dziesięć minut.

Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 36 stopni. Dziecka nie trzeba kąpać więcej niż raz lub dwa razy w tygodniu.

Jak uniknąć ciemieniuchy?

Ciemieniucha występuje na głowie dziecka i nie jest to zbyt atrakcyjny widok. Nie jest to jednak, również powód do zmartwień.

Aby usunąć ciemieniuchę należy masować skórę głowy bardzo miękką szczoteczką do włosów. Jeśli problem nie ustępuje, skonsultuj się z pediatrą.

Dlaczego moje dziecko ma pryszcze?

Pryszcze u dziecka wytwarzane są z hormonów matki. To normalne, że się pojawiają. Nie próbuj ich wyściskać. Pozwól im zniknąć samoczynnie.

Jak powinnam dbać o włosy mojego dziecka?

Niemowlaki nie potrzebują szamponu. Ich włosy są bardzo cienkie i nie trzeba ich myć. Kiedy włosy Twojego dziecka staną się dłuższe i grubsze, możesz kupić specjalny szampon dla dzieci.

Jak ciepła powinna być łazienka?

Temperatura w pokoju w którym kąpiemy nasze dziecko, powinna wynosić około 25 stopni Celsjusza.

Jak powinnam dbać o uszy i oczy dziecka?

Na początku oczy dziecka nie wymagają specjalnej troski. Możesz przemyć jego powieki kawałkiem bawełny lub kawałkiem gazy zwilżonej wodą, bez mydła i bez nadmiernego tarcia.

Aby wysuszyć oczy, przecieraj je bardzo delikatnie kawałkiem gazy. Używaj innego kawałka gazy lub bawełny dla każdego oka aby uniknąć przeniesienie ewentualnego zapalenia.

Czyść tylko widoczną część uszu dziecka. Użyj zwilżonej gazy, aby wyczyścić zewnętrzną część uszu z przodu i z tyłu. Osusz je potem dobrze.

Jeśli zauważysz woskowinę, możesz ją wyczyścić bawełnianym wacikiem. Nie wkładaj niczego do ucha. W ten sposób można wepchnąć wosk jeszcze głębiej do ucha.

Niemowlak po kąpieli

Jak przyciąć paznokcie dziecka?

Kolejną kwestią dotyczącą higieny dziecka są jego paznokcie. Ważne jest aby odczekać tydzień przed obcięciem paznokci po raz pierwszy. Jeśli jednak są one bardzo długie a dziecko ciągle się zadrapuje, możesz je przyciąć pierwszego dnia.

Ważne jest stosowanie specjalnych trymerów do paznokci dla dzieci. Powinny być małe i mieć zaokrąglone krawędzie, higiena niemowlaka będzie wtedy łatwiejsza.

Paznokcie najlepiej obcinać, gdy dziecko jest spokojne. Dobrym czasem na to jest moment po kąpieli, ponieważ paznokcie maluszka będą wtedy bardziej miękkie. Jeśli denerwujesz się i martwisz obcinaniem paznokci, najlepiej jest je przyciąć, gdy dziecko śpi.

Dzieci zaczynają od miłości do swoich rodziców. Kiedy dorosną, osądzają ich, a czasami im wybaczają.
-Oscar Wilde-

Warto pamiętać o tych zaleceniach i ich przestrzegać aby Twoje dziecko miało najlepszą higienę bez narażania swojego zdrowia.

Pamiętaj, że niemowlaki są bardzo delikatne i powinniśmy być bardzo dobrze poinformowani na temat opieki nad nimi, tak aby zapobiegać ewentualnym błędom z naszej strony.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.