Niestrawność u dziecka - co możesz zrobić, gdy ona wystąpi?

Niestrawność u dziecka - co możesz zrobić, gdy ona wystąpi?

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2019

Niestrawność u dziecka to przypadłość, która występuje dość często. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz zaradzić temu problemowi.

Dzieci są podatne na najróżniejsze choroby. Właśnie dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na pokarmy, które spożywają. Niestrawność u dziecka może stać się nawracającym problemem u dzieci, które nie jedzą właściwych rzeczy.

W poniższym artykule znajdziesz wiele informacji związanych z niestrawnością u dziecka, która w końcu może przytrafić się mu dość często. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu maluszkowi!

To prawda, że niestrawność może być nieprzyjemna dla dziecka i mocno je osłabiać . Cechuje ją uczucie pieczenia z tyłu gardła oraz dyskomfort odczuwalny w okolicach klatki piersiowej i brzucha.

Niestrawność u dzieci pojawia się, gdy zjedzą dużą ilość jedzenia, będą jadły zbyt szybko lub spożyją pokarm, którego ich ciało nie jest w stanie zbyt dobrze strawić. Może towarzyszyć jej gromadzenie się gazów w jelitach, mdłości, pieczenie w żołądku i odbijanie się.

Jednak nie zawsze można łatwo zidentyfikować przyczyny niestrawności. Jej objawy udaje się zazwyczaj zwalczyć stosując domowe sposoby i leki dostępne bez recepty. Zrozumienie przyczyn niestrawności u dzieci może stanowić klucz do dobrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Co wywołuje niestrawność u dziecka?

Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny niestrawności u dzieci:

1. Leki

Pierwsza przyczyna niestrawności u dziecka to zażywanie określonych leków. Chociaż oczywiście niektóre leki mogą pomóc dzieciom, to inne mogą zwiększyć kwasowość soku żołądkowego.

2. Choroba refluksowa przełyku i związane z nią dolegliwości

Druga przyczyna to powtarzające się epizody niestrawności u dziecka, które wywołują zapalenie i podrażnienie przełyku Takie przypadki wymagają interwencji medycznej.

Chłopiec z kanapką w dłoni trzymający się za brzuch

3. Stres

Stres i niepokój mogą prowadzić do nieregularnego jedzenia oraz pogarszać jakość snu. Możesz zapobiegać wystąpieniu niestrawności wywołanej stresem i niepokojem stawiając czoła przyczynom. Upewnij się, że Twoje dziecko żyje w bezstresowym środowisku.

4. Nadwaga

Nadwaga wywiera dodatkowy nacisk na brzuch dziecka, co może prowadzić do wytwarzania się refluksu w przełyku, gdy maluch je.

5. Przepuklina

Ostatnia przyczyna niestrawności u dziecka, jaką omówimy, to przepuklina, czyli dolegliwość podczas której żołądek naciska od spodu na przeponę, blokując tym samym przełyk Może to prowadzić do niestrawności, a w później nawet do refluksu przełyku.

Niestrawność u dziecka – jak jej zapobiegać?

Na szczęście niestrawność u dziecka w większości przypadków nie wymaga interwencji lekarskiej. 

Jednak zawsze warto udać się do lekarza, jeśli objawy nie przechodzą po kilku godzinach. W takim przypadku specjalista będzie w stanie zdiagnozować problem uciskając obszar w okolicy żołądka, aby zlokalizować źródło bólu.

Kiedy diagnoza zostanie postawiona, lekarz może przepisać odpowiednie leki lub zlecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład prześwietlenia lub gastroskopii. W zależności od wyników badań może zalecić dokonanie zmian w diecie lub przyjmowanie odpowiednich leków.

Dziewczynka trzymająca sie za brzuch - niestrawność u dziecka

Oczywiście od leczenia lepsze jest zapobieganie – dlatego należy wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez ciało . Jeśli jakieś jedzenie sprawia, że Twoje dziecko źle się czuje, powinnaś natychmiast przestać je kupować.

Polecamy również używać leków jedynie przez określony czas, pracując jednocześnie z lekarzem nad zmianami w diecie, które pomogą raz na zawsze uporać się z problemami brzusznymi.

Na sam koniec pragniemy Ci przypomnieć, że możesz zapobiegać niestrawności u dzieci ustalając odpowiednie ograniczenia w diecie, na przykład unikając pokarmów o zbyt dużej zawartości tłuszczu, pilnując dokładnego przeżuwania pożywienia lub ograniczając ilość spożywanej czekolady.

Jak sama zauważyłaś czytając ten artykuł, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też polecamy zmniejszyć częstotliwość spożywania niektórych problematycznych pokarmów przez Twoje dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.