Choroby układu oddechowego u dzieci - czynniki mające wpływ

Choroby układu oddechowego u dzieci - czynniki mające wpływ

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2019

Dzieci są bardzo podatne na różne choroby układu oddechowego. Niestety często mogą się nimi bardzo łatwo zarazić. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa profilaktyka. Choroby układu oddechowego u dzieci wywołują wnikające do ich organizmu patogeny, przez które w drogach oddechowych rozwija się infekcja.

Na górne drogi oddechowe składają się nozdrza, usta, gardło i krtań. Z kolei dolne drogi oddechowe to tchawica, płuca (oskrzela, oskrzeliki) oraz pęcherzyki płucne.

Niektóre dzieci z powodu wad układu immunologicznego są bardziej podatne na choroby układu oddechowego. Istnieją również czynniki, które ułatwiają złapanie infekcji. Wynikają zazwyczaj z otoczenia, w którym przebywa dziecko, lub z zachowań rodziny.

Jakie są czynniki ryzyka?

Istnieją różne zachowania, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju infekcji układu oddechowego u dzieci. Wiążą się z tym, jak bardzo rodzice dbają o dziecko i sposobem interakcji z innymi członkami rodziny. Zaliczamy do nich:

  • Zbyt krótkie karmienie piersią: ma miejsce, gdy dziecko nie jest karmione jedynie piersią lub było karmione piersią tylko przez kilka miesięcy.
  • Niedożywienie: nieodpowiednia dieta może osłabić mechanizmy obronne w organizmie dziecka oraz sprawić, że opłucna będzie cieńsza, co ułatwi mikroorganizmom przenikanie przez nią.
  • Dym papierosowy: bliscy, którzy wystawiają dziecko na działanie dymu papierosowego, pogarszają jego pojemność płuc.
  • Warunki mieszkalne i zbyt duże zatłoczenie: gdy dziecko śpi w pokoju, w którym znajduje się więcej niż trzy osoby, jego zdrowie i bezpieczeństwo są zagrożone.

Choroby układu oddechowego u dzieci i ich objawy

Aby poznać dokładne objawy typowe dla chorób układu oddechowego, musisz pamiętać, że składa się on z dwóch części: górnych dróg oddechowych (nos, usta i gardło) oraz dolnych dróg oddechowych (oskrzela i płuca).

Do objawów towarzyszących infekcji układu oddechowego zaliczamy:

Chora dziewczynka w łóżku - choroby układu oddechowego u dzieci

Objawy chorób górnych dróg oddechowych

  • Zwykłe przeziębienie: niezwykle zakaźna choroba, która dotyka większość dzieci. Do jej objawów zaliczamy zatkanie nosa, kichanie, bóle gardła, suchy kaszel i niezbyt wysoką gorączkę.
  • Grypa: podobna do przeziębienia, ale wiąże się z nią więcej powikłań. Dziecko będzie cierpiało z powodu gorączki, dreszczy, zmęczenia, osłabienia, czasem bólu brzucha i wymiotów.
  • Krup: to zapalenie tchawicy, krtani i oskrzeli. Rozpoznasz je po charczącym i duszącym kaszlu oraz głośnym oddychaniu.
  • Zapalenie zatok: infekcja wirusowa, która wywołuje zapalenie i gromadzenie się nadmiaru wydzieliny w nosie, co przekłada się na magazynowanie się zarazków w zatokach dziecka.

Objawy chorób dolnych dróg oddechowych

  • Wirus RSV: dotyka większość dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia. Objawy przypominają przeziębienie. Dziecko ma trudności z oddychaniem, a w najcięższych przypadkach może dostać astmy.
  • Zapalenie oskrzeli: dotyka dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia, zwłaszcza między trzecim a szóstym miesiącem życia. Stan zapalny pojawia się w drogach dostarczających powietrze do płuc, co utrudnia oddychanie.
  • Zapalenie płuc: to infekcja, która atakuje płuca dziecka. Prowadzi do gromadzenia się płynów w drogach oddechowych, które utrudniają oddychanie.
  • Astma: wywołuje zapalenie dróg oddechowych dziecka, zwiększa tętno, skraca oddech oraz utrudnia oddychanie podczas biegania i zabawy.
  • Choroba refluksowa przełyku (GERD): kiedy mięśnie, które zamykają połączenie między żołądkiem dziecka a przełykiem nie pracują poprawnie, kwas żołądkowy i kawałki pożywienia przedostają się z żołądka do przełyku, wywołując podrażnienie i uczucie pieczenia.
  • Alergia wziewna: powstaje w wyniku przebywania w otoczeniu alergenów i wywołuje między innymi zatkany nos, łzawiące oczy, wyschnięte gardło i kichanie.
  • Wstrząs anafilaktyczny: reakcja alergiczna na ugryzienia owadów, lateks, leki lub jedzenie.

Ochrona przed infekcjami

Niektóre organizacje zdrowotne, na przykład argentyńskie Ministerstwo Zdrowia, posiadają wytyczne, które pomogą Ci uchronić Twoje dziecko przed złapaniem choroby układu oddechowego:

  • Zadbaj o odpowiednią higienę, gdy zajmujesz się noworodkiem.
  • Jeśli dziecko waży zbyt mało, zabierz je na wizytę kontrolną do pediatry tak szybko, jak to możliwe.
  • Karm noworodka piersią przynajmniej do ukończenia szóstego miesiąca życia, by wzmocnić jego układ odpornościowy.
Dziewczynka leżąca w łóżku
  • Wietrz pokój dziecka i chroń je przed nagłymi zmianami temperatury. Oprócz tego unikaj zamkniętych przestrzeni.
  • Zadbaj o to, by w domu nie było dymu papierosowego i aby ludzie nie palili w okolicy Twojego dziecka.
  • Wzmacniaj organizm malucha stosując odpowiednią dietę.
  • Naucz dziecko, by myło zarówno wnętrze, jak i wierzch dłoni, po powrocie do domu i przed każdym posiłkiem.
  • Staraj się, by dziecko nie dzieliło się z innymi swoimi zabawkami, naczyniami (talerzami, szklankami, sztućcami) ani jedzeniem.
  • Upewnij się, że jest ciepło ubrane, gdy na zewnątrz jest zimno.
  • Jeśli zauważysz objawy takie jak kaszel, gorączka lub zatkany nos albo problemy z oddychaniem, szybki, świszczący oddech lub chrapanie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Chociaż dziecko może stracić apetyt z powodu choroby układu oddechowego, musisz dobrze je karmić.

Chorób układu oddechowego u dzieci często nie da się uniknąć, ale możesz przynajmniej zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Można je leczyć odpowiednimi lekami. Jednak jeśli nie udasz się wystarczająco szybko do pediatry, mogą prowadzić do wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez Castelló, M., Castro Almarales, R., Abdo Rodríguez, A., Orta Hernández, S. D., Gómez Martínez, M., & Álvarez Castelló, M. D. P. (2008). Infecciones respiratorias altas recurrentes: Algunas consideraciones. Revista cubana de medicina general integral, 24(1), 0-0. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252008000100011
  • Benguigui, Y., Antuñano, F. J. L., Schmunis, G., & Yunes, J. Y. (1997). Infecciones respiratorias en niños. OPS.
  • Cohen R, Just J, Koskas M. (2005). Infecciones respiratorias recidivantes en pediatría, cómo estudiarlas y tratarlas. Archivo de Pediatría. 2005;12(2):183-90.
  • Lozano, J., Yánez, L., Lapadula, M., Lafourcade, M., Burgos, F., Budnik, I., & Herrada, L. (2008). Infecciones respiratorias agudas bajas en niños: Estudio etiológico prospectivo. Revista chilena de enfermedades respiratorias, 24(2), 107-112. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-73482008000200004&script=sci_arttext
  • Pérez Sánchez, M., Fundora Hernández, H., Notario Rodríguez, M., Rabaza Pérez, J., Hernández Sánchez, M. D. L. Á., & Rodríguez Bertheau, A. (2011). Factores de riesgo inmunoepidemiológicos en niños con infecciones respiratorias recurrentes. Revista cubana de pediatría, 83(3), 225-235. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0034-75312011000300002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.