Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Koronawirus wywołał spore poruszenie, wręcz panikę na całym praktycznie świecie. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci szereg interesujących informacjami na temat tego wirusa i odpowiemy na nurtujące większość z nas pytanie, które brzmi: „czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci?”
Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Koronawirus to bezpośrednia przyczyna epidemii, o której wszyscy mówią na całym świecie. Wynika to z tego, jak szybko rozprzestrzenia się on od jednej osoby do drugiej. A co z naszymi pociechami? Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci? Jeśli tak, to na ile? Czy powinniśmy podjąć jakieś szczególne środki zapobiegawcze?

Dziś zaprezentujemy Ci przydatne informacje na temat tego wirusa i jego potencjalnego poziomu zagrożenia dla naszych dzieci. Co więcej, powiemy Ci także to i owo o możliwych środkach ostrożności, które możesz zastosować w praktyce nawet już dziś.

Czym w ogóle jest koronawirus?

Koronawirus wywołał spore poruszenie, wręcz panikę na całym praktycznie świecie. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci szereg interesujących informacjami na temat tego wirusa i odpowiemy na nurtujące większość z nas pytanie, które brzmi: „czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci?”. Ale najpierw przedstawmy bliżej głównego bohatera tego całego zamieszania.

Ogólnie rzecz biorąc koronawirusy to rodzina wirusów o nieznanym do tej pory pochodzeniu. Ponadto istnieją różne ich typy i odmiany. Mogą wywoływać różne objawy, od kaszlu aż po zapalenie płuc. W najpoważniejszych przypadkach infekcja takim wirusem może spowodować ostrą niewydolność oddechową.

Schemat koronawirusa

W grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w Chinach wykryto pierwsze przypadki nowego szczepu koronawirusa – SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za nową chorobę zakaźną o nazwie COVID-19. Od tego czasu rozprzestrzenienie się tego wirusa z jednej zainfekowanej osoby na drugą zdrową spowodowało drastyczny wzrost liczby przypadków.

I chociaż liczba osób, które „złapały” koronawirusa, jest bardzo wysoka, to jednak śmiertelność będąca wynikiem takiej infekcji jest w rzeczywistości dosyć niska. Tak naprawdę jest ona nawet niższa niż w przypadku poprzednich epidemi innych rodzajów koronawirusów.

Jakie główne objawy wywołuje koronawirus?

Zasadniczo zakażenie koronawirusem powoduje objawy podobne do zwykłej grypy. Wśród nich możemy znaleźć między innymi:

  • Rzadki katar („kapanie”) z nosa
  • Ogólny dyskomfort i rozbicie
  • Zmęczenie lub wyczerpanie
  • Bóle mięśni
  • Kaszel
  • Nieżyt nosa
  • Gorączka i dreszcze
  • Ból gardła i głowy

Osoba będąca nosicielem wirusa może nie mieć żadnych symptomów infekcji, doświadczać objawów grypopodobnych, takich jak opisane powyżej lub też cierpieć na poważniejsze dolegliwości. Najważniejsze powikłania związane z chorobą COVID-19 mogą różnić się od zapalenia płuc do ciężkiej niewydolności oddechowej.

Te poważniejsze przypadki występują na ogół wśród bardziej wrażliwych ludzi. Należą do nich przede wszystkim osoby starsze, noworodki i osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci?

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń naukowcy stwierdzili, że infekcja wywołana tym koronawirusem jest ogólnie rzecz biorąc znacznie łagodniejsza w przypadku dzieci. I, jak powiedzieliśmy wcześniej, śmiertelność związana z tym szczepem wirusa jest raczej niska.

Dlatego też różne organy państwowe i instytucje rozesłały uspokajające wiadomości dotyczące koronawirusa i dzieci.

Ochrona przed wirusem

Niemniej jednak Amerykańska Akademia Pediatryczna (oryg. American Academy of Pediatrics), wraz z innymi instytucjami o podobnym profilu, postawiła sobie za cel szybkie przygotowanie zestawu zaleceń dotyczącego sposobu reagowania na ten koronawirus i zarządzania spowodowaną przez niego infekcją u dzieci.

Oczywiście czujność jest sprawą najwyższej wagi. Ci, którzy podejrzewają każdy możliwy przypadek wirusa, powinni bezzwłocznie powiadomić urzędników zdrowia publicznego. W ten sposób mogą zastosować oni odpowiednie środki w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji.

Jak zapobiegać i leczyć infekcję koronawirusową?

Obecnie koronawirus nie doczekał się jeszcze skutecznej metody leczenia. Tak naprawdę to specjaliści z dziedziny medycyny skupiają się głównie na leczeniu objawów, kontrolowaniu gorączki i bólu oraz na próbach utrzymania ogólnego stanu zdrowia pacjentów na stałym poziomie.

Ważne jest również to, aby zwracać uwagę na pojawienie się możliwych komplikacji. Jest to szczególnie istotna kwestia, jak powiedzieliśmy wcześniej, w odniesieniu do najbardziej podatnych grup społeczeństwa.

Dlatego też tak ważne jest unikanie przenoszenia się koronawirusa z jednej osoby na drugą. A to oznacza, że najlepszym sposobem zapobiegania infekcjom jest przestrzeganie właściwej higieny. Innymi słowy, kluczem do sukcesu jest podstawowa higiena ogólna. Co więcej, powinniśmy przywiązywać szczególną wagę do dokładnego mycia rąk.

Bardzo ważne jest również unikanie kontaktu z tymi, którzy już mają wirusa. Jeśli tego kontaktu nie da się uniknąć, zakryj uważnie oczy, usta i nos.

Wniosek końcowy: czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci?

Chociaż alarmy dotyczące tego rodzaju wirusa już zaczynają pojawiać się na całym świecie, eksperci radzą ludziom, aby zachowali spokój. W odniesieniu do pytania: „Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci?” – odpowiedź jest zasadniczo negatywna. Koronawirus nie wydaje się być szczególnie groźny dla dzieci.

Co więcej, szybkie działanie w ramach zaleceń wydanych urzędników służby zdrowia umożliwia pełną kontrolę, a nawet ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Analogicznie, jeśli masz wątpliwości lub podejrzewasz u siebie przypadek infekcji koronawirusem, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą lub dowolnym pracownikiem służby zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calendario de vacunaciones de la Asociación Española de Pediatría: Recomendaciones 2011* [Vacunas (Madr).2011]-Medes [Internet]. [cited 2020 Feb 19]. Available from: https://medes.com/publication/67076
  • Coelho M, Arruda CS, Simões SF. HIGIENIZAÇÃO DAS MÃOS COMO ESTRATÉGIA FUNDAMENTAL NO CONTROLE DE INFECÇÃO HOSPITALAR: UM ESTUDO QUANTITATIVO. Enfermería Glob. 2011 Jan 16;10(21).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.