Infekcja ucha u Twojego malucha - jak jej uniknąć?

Infekcja ucha u Twojego malucha - jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2018

Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne i ciągle płacze, przyczyną może być infekcja ucha. Specjaliści twierdzą, że ponad 80% dzieci styka się z tym problemem w dwóch pierwszych latach życia. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko i uniknąć jakże nieprzyjemnej infekcji.

Infekcja ucha jest niezwykle powszechna we wczesnym dzieciństwie. Dlatego też, przygotowaliśmy artykuł, w którym pokażemy podstawowe środki ostrożności, które pomogą w uniknięciu infekcji ucha Twojego maleństwa.

Bez wątpienia infekcja uszu jest jednym z najbardziej ostrych i bolesnych odczuć, nawet dla dorosłego człowieka. Pojawiające się symptomy są wyraźne i bardzo dokuczliwe.

Co to jest infekcja ucha?

Przede wszystkim powinniśmy wyjaśnić, że zapalenie ucha środkowego odnosi się do infekcji wywołanej przez mikroorganizmy w dowolnej jego części. To powoduje stan zapalny, który prowadzi do intensywnego bólu.

Występują dwa rodzaje zapalenia ucha:

  1. Zapalenie ucha środkowego, znane również jako infekcja ucha środkowego: wpływa na przewód słuchowy za bębenkiem. Ten typ infekcji może oddziaływać na trąbkę Eustachiusza i kości wyrostka sutkowego. Jest bardzo częsta w początkowym okresie niemowlęcym i na ogół wywoływana przez zakaźne bakterie. Zatem chodzenie do przedszkola może być czynnikiem ryzyka, jak również zmiana temperatury, czy przebywanie w pomieszczeniach palaczy.
  2. Zapalenie ucha zewnętrznego: ten typ zapalenia ucha jest spowodowany stanem zapalnym w zewnętrznym kanale usznym. Zwykle jest to spowodowane tym, że woda dostała się do ucha. To nadaje temu określeniu przydomek: “ucho pływaka”. Zapalenie ucha zewnętrznego może być również spowodowane miejscowym urazem, takim jak utknięcie bawełnianego wacika zbyt głęboko w uchu.
Jak czyścić uszy dziecka

Symptomy:

Najbardziej oczywistym objawem jest ból ucha. Towarzyszyć temu mogą zablokowane uszy, swędzenie, a nawet wyciek woskowiny.

Inne objawy, które mogą wystąpić, to:

  • Złe samopoczucie,
  • Gorączka,
  • Wymioty,
  • Wydzielanie płynu z ucha,
  • Drażliwość i częsty płacz zwłaszcza u małych dzieci,
  • Utrata apetytu.

Konsekwencje zapalenia ucha:

Ogólnie, infekcje ucha są drobną chorobą, którą można wyleczyć całkowicie bez żadnych trwałych konsekwencji.

Główna i najbardziej powszechna terapia obejmuje antybiotyki i leki przeciwzapalne. Mogą one zostać zakupione i używane wyłącznie na podstawie recepty od lekarza specjalisty.

W skrajnych przypadkach infekcje ucha i stany zapalne mogą powodować trwałe skutki. Najcięższe z nich mogą być przewlekłą infekcją lub zapaleniem, które ciągle powraca.

Infekcje ucha we wczesnym dzieciństwie mogą również sprawić, że dzieci będą bardziej podatne na zmysłową utratę słuchu w późniejszym życiu. Zależy to od tego, jak bardzo infekcja wpływa na błony śluzowe i kosteczki słuchowe oraz, czy bębenek uszny jest perforowany.

Wskazówki dotyczące uniknięcia infekcji ucha u dziecka

Jak wspomniano powyżej, zapalenie ucha jest niezwykle częste u dzieci. Według hiszpańskiego stowarzyszenia Pediatrics, od 80% do 90% dzieci cierpi na infekcję ucha podczas pierwszych dwóch lat życia.

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci w uniknięciu tej jakże bolesnej i nieprzyjemnej infekcji:

  • Lekarze zalecają karmienie piersią przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy. Mleko matki jest najlepszym źródłem obrony immunologicznej organizmu Twojego dziecka. Karmienie piersią pomoże chronić dziecko przed infekcjami takimi jak zapalenie ucha i wiele innych.
  • Usuwanie śluzu. Ta wskazówka jest prawie tak samo ważna jak pierwsza. Naucz dziecko, jak wydmuchać nos, aby powstrzymać je od oddychania śluzem. Nagromadzony śluz w drogach nosowych, jak i w uchu może przyczyniać się do zapalenia.

Oto inne sposoby, które również mogą pomóc w zapobieganiu infekcji ucha:

  • Uważaj na waciki bawełniane podczas czyszczenia uszu dziecka. Dziwne? Pamiętaj, że woskowina ma za zadanie chronić ucho. W rzeczywistości wielu pracowników służby zdrowia zaleca, aby w ogóle nie używać wacików bawełnianych, przynajmniej przez pierwsze dwa lata życia.
  • Poruszaj głową swojego dziecka podczas kąpieli, aby uniknąć dostania się wody do uszu. Jest to jedna z głównych przyczyn zapalenia ucha u dorosłych, jak i u dzieci.
  • Unikaj gorących, wilgotnych miejsc i trzymaj dziecko z dala od zadymionych pomieszczeń.
  • Natychmiast skontaktuj się ze specjalistą, jeżeli zauważysz niepokojące objawy.
Infekcja ucha i odpowiednia higiena

Podsumowanie

Niestety nie ma w 100% skutecznego sposobu ochrony dziecka przed infekcją ucha. Pamiętaj jednak, aby bacznie obserwować pierwsze objawy, gdyż im szybsza reakcja tym lepiej dla Twojego maleństwa.

Jeśli infekcja ucha jest niewątpliwie trudna do zniesienia dla dorosłych, którzy mogą rozmawiać o bólu i przyjmować leki. Wyobraź sobie, jak intensywna i bolesna może być dla dziecka, które nie ma możliwości wyrażenia tego, co czuje.

Mając to wszystko na uwadze, uważnie obserwuj swoje dziecko. Przestrzegając wszystkich powyższych wskazówek, możesz zmniejszyć ryzyko tej powszechnej i nieprzyjemnej infekcji wieku dziecięcego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.