Charytatywne przekazanie pępowiny: czemu to służy?

Charytatywne przekazanie pępowiny: czemu to służy?

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2018

Coraz więcej kobiet decyduje się na charytatywne przekazanie pępowiny po urodzeniu dziecka. Czy wiesz, dlaczego i w jaki sposób się to robi? Dowiesz się o tym więcej z dalszej części tego artykułu.

Ostatnio lekarze zaczęli namawiać matki na charytatywne przekazanie pępowiny po porodzie. Wynika to z najnowszych odkryć dotyczących komórek macierzystych, które są w stanie uratować wiele istnień ludzkich.

W tym artykule omówimy główne aspekty tego ważnego tematu.

Do czego pępowina jest potrzebna po porodzie

Po urodzeniu wiele osób wyrzuca „łącznik”, który utrzymywał dziecko przy życiu przez całą ciążę.

Teraz jednak wiemy, że pępowina zawiera krew bogatą w komórki macierzyste. Są to te same komórki, które wytwarzają czerwone i białe krwinki w szpiku kostnym. Ponadto generują również płytki krwi.

Komórki macierzyste można przeszczepić ludziom chorym na białaczkę, którzy nie mogą znaleźć dawcy szpiku kostnego. W większości przypadków pacjenci są dziećmi, ponieważ zawartość krwi w pępowinie wynosi około 80 mililitrów. To wystarcza dla osób, które ważą mniej niż 36 kg.

Najlepsze jest to, że wskaźnik sukcesu takich przeszczepów wynosi 90%. Wynika to z faktu, że komórki z pępowiny wymagają mniejszej zgodności z biorcą. Powodem jest to, że zawarte w niej limfocyty są mniej „dojrzałe” pod względem immunologii.

Nie oznacza to jednak, że nie są dobrej jakości. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Drastycznie zmniejsza to prawdopodobieństwo, że biorca je odrzuci.

Charytatywne przekazanie pępowiny

Sposoby na charytatywne przekazanie pępowiny po porodzie

Po pierwsze matka, która decyduje się na charytatywne przekazanie pępowiny, musi przechodzić rutynowe badania podczas ciąży, aby wykluczyć choroby zakaźne. Kiedy lekarz wyrazi zgodę na darowiznę, matka może wyrazić pisemną zgodę. Ten proces przebiega na ogół bez problemów.

Następnie lekarz wprowadza dane dawcy do rejestru komputerowego. Informacje są całkowicie poufne. Oznacza to, że nikt nie będzie znał nazwiska matki.

Dobrze wiedzieć, że krew pępowinowa może być również wykorzystywana do celów badawczych. Dzieje się tak, jeśli lekarze nie mogą przekazać jej innym pacjentom.

Pępowina zawiera krew bogatą w komórki macierzyste. Są to te same komórki, które wytwarzają czerwone i białe krwinki w szpiku kostnym. Ponadto generują również płytki krwi.

Po porodzie, zarówno naturalnym, jak i po cięciu cesarskim, usunięcie pępowiny jest bardzo proste. Ponadto nie powoduje cierpienia dziecka ani matki. To łatwa i bezpieczna procedura.

Poprawnie odcinanie pępowiny

Noworodek zaraz po porodzie

Po upływie co najmniej trzech minut od porodu nadchodzi czas na odcięcie pępowiny. Personel położniczy lub ginekolog odcina pępowinę u wszystkich noworodków. Jeśli jest wiele dzieci, należy zaczekać z odcinaniem pępowiny, aż urodzą się wszystkie.

Aby charytatywne przekazanie pępowiny było możliwe, należy ją usunąć, zanim matka urodzi łożysko. Następnie lekarz dezynfekuje pępowinę roztworem jodu lub alkoholu. Ponadto lekarz wykorzystuje jedno z naczyń krwionośnych, aby ściągnąć krew do specjalnego worka.

Ponadto, lekarz wycina jednocentymetrową sekcję pępowiny do dalszego badania. Kiedy matka rodzi łożysko, lekarz powtarza proces pobierania krwi.

Cała próbka jest wysyłana do specjalnego banku krwi. Komórki macierzyste są przetwarzane i przechowywane w temperaturze 196°C poniżej zera. Lekarze mogą przekazać je każdemu pacjentowi, który ich potrzebuje. Przenoszą ją za pomocą transfuzji, która zastępuje chore komórki macierzyste biorcy.

Charytatywne przekazanie pępowiny wymaga, by dziecko przeszło badania kliniczne tuż po urodzeniu. Opcjonalnie można powtórzyć badania trzy miesiące później. Skonsultuj się z pediatrą, aby dowiedzieć się, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Bez wątpienia charytatywne przekazanie pępowiny jest bardzo osobistą decyzją. Wybór ten powinien zostać dokonany jedynie przez matkę i jej partnera.

Pamiętajmy, że charytatywne przekazanie pępowiny może uratować życie i nie pociąga za sobą żadnych komplikacji. Nie szkodzi też dziecku ani matce. To całkowicie bezinteresowny akt miłości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shahrokhi, S., Menaa, F., Alimoghaddam, K., McGuckin, C., & Ebtekar, M. (2012). Insights and hopes in umbilical cord blood stem cell transplantations. Journal of Biomedicine and Biotechnology. https://doi.org/10.1155/2012/572821
  • Taupin, P. (2012). Umblical cord blood and alpha-3 fucosyl transferase-treated haematopoietic stem cells for transplantation. In Stem Cells and Cancer Stem Cells, Volume 1: Stem Cells and Cancer Stem Cells, Therapeutic Applications in Disease and Injury: Volume 1. https://doi.org/10.1007/978-94-007-1709-1_19
  • Jaing, T. H., Hung, I. J., Yang, C. P., Tsai, M. H., Lee, W. I., & Sun, C. F. (2009). Second transplant with two unrelated cord blood units for early graft failure after cord blood transplantation for thalassemia. Pediatric Transplantation. https://doi.org/10.1111/j.1399-3046.2008.01021.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.