Aceton u dzieci - możliwe przyczyny i leczenie

Substancja zwana acetonem wywołuje u dzieci rozmaite objawy, wśród najważniejszych wymienić należy wymioty oraz silny zapach acetonu w moczu.
Aceton u dzieci - możliwe przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2019

Aceton u dzieci? Owszem, jest to powtarzające się zjawisko. Gdy poziom glukozy u dziecka spada, jego organizm zaczyna spalać tłuszcz traktując go jako alternatywne źródło energii. To z kolei sprawia, że pojawia się aceton u dzieci. Czy wiesz jakie są objawy i metody leczenia? Opowiemy Ci w dzisiejszym artykule.

Aceton u dzieci – dlaczego występuje?

Aceton u dzieci może się pojawić zarówno  maluchów zdrowych jak i u tych ze zdiagnozowanymi chorobami. Dlatego też przyczyny zjawiska mogą być rozmaite.

W przypadku dzieci zdrowych

  • Długotrwałe powstrzymywanie się od jedzenia lub przedłużający się głód. Jeżeli dziecko nie je śniadania na czas lub ma wielogodzinną przerwę w posiłkach, poziom cukru w jego krwi spada. To z kolei może się przyczynić do pojawienia się acetonu.
  • Nieodpowiednio skomponowana dieta. Może się zdarzyć, że aceton u dzieci pojawi się po spożyciu nadmiernej ilości tłuszczu lub białka zwierzęcego z pominięciem weglowodanów.

U dzieci ze zdiagnozowaną chorobą lub zaburzeniem

  • Wysoka gorączka. Gdy dziecko przeszło przedłużającą się gorączkę, jego organizm ma za sobą ekstremalny wysiłek.
  • Wymioty. Po wielokrotnym wymiotowaniu dziecko pozbyło się z organizmu cukru.
  • Zapalenie migdałków lub gardła. Z powodu powiązanych z nimi dolegliwości i bólu, dziecko może powstrzymywać się od jedzenia przez dłuższy czas, co z kolei prowadzi do opisywanego zjawiska.
  • Cukrzyca dziecięca. Jeżeli dziecko zwyczajowo spóźnia się z posiłkami lub nie je regularnie, poziom glukozy w jego krwi może gwałtownie spaść. Jeżeli z kolei mamy do czynienia z cukrzycą typu 1 lub z niedoborem insuliny w organizmie dziecka, może wystąpić nagły skok poziomu cukru. Obie sytuacje są niebezpieczne.
Pomiar cukru we krwi u dziecka - aceton u dzieci

Aceton u dzieci – objawy

  • Oddech o zapachu dojrzałych jabłek. Aceton u dzieci wydostaje się z organizmu między innymi poprzez oddech. Wchodząc w kontakt z powietrzem, zaczyna przybierać kwaśny zapach przypominający nieco dojrzałe lub przejrzałe jabłka.
  • Bardzo intensywny zapach moczu. To kolejny sposób na naturalne usuwanie acetonu z organizmu dziecka. W takim przypadku zapach jest bardzo silny.
  • Senność, zawroty głowy, mdłości, bladość i wymioty. Z powodu bardzo obniżonego poziomu cukru we krwi, zwłaszcza u dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą cytypu 1 (insulinozależną) w momencie przeoczenia dawki insuliny lub podania niedostatecznej ilości substancji.

Aceton u dzieci – leczenie

Jeżeli zauważysz opisane wyżej objawy jakie wywołuje aceton u dzieci, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Pomoże on ustalić sposób leczenia i dobierze kurację.

Możesz również wziąć pod uwagę poniższe ogólne wskazówki:

  • Sposób odżywiania. W przypadku zdrowego dziecka, postaraj się ograniczyć tłuste potrawy i zachęcaj malucha do picia zdrowych soków owocowych. U dzieci chorych na cukrzycę z tendencją do hiperglukemii – podawaj dostateczną ilość płynów i unikaj nadmiaru węglowodanów. Gdy natomiast pojawia się hipoglukemia czyli spadek cukru, podaj płyn z cukrem.

Z powodu wysokiej zawartości cukru, sok owocowy zalecany jest w przypadku gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi.

Chłopiec pije wodę
  • Insulina. W przypadku dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 (insulinozależną), starannie dbaj o odpowiednie dawki insuliny i trzymaj się harmonogramu w najmniejszych detalach.
  • Odpoczynek. Zarówno w przypadku dzieci zdrowych jak i chorych na cukrzycę, gdy pojawia się aceton u dzieci, należy unikać wysiłku fizycznego. Dlaczego? Otóż w obliczu wysiłku organizm dziecka będzie zmuszony uzyskać więcej energii. Ponieważ jednak nie ma zapasów glukozy, zajmie się spalaniem tkanki tłuszczowej, co z kolei jeszcze podniesie poziom acetonu w oganizmie.
  • Regularne kontrole i badania. W przypadku dzieci zdrowych zaleca się regularne mierzenie poziomu ciał acetnowych w organizmie poprzez badanie moczu. W przypadku cukrzyków oprócz tego badania konieczny jest również pomiar poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru.

Zalecenia

Aceton u dzieci niekoniecznie oznacza ciężką chorobę. Zaleca się jednak aby rodzice regularnie kontrolowali czy nie pojawił się w organizmie ich dzieci. Stan ten nie jest poważny i może obyć się bez konsekwencji jeżeli tylko działa się szybko. Na dłuższą metę może jednak powodować objawy zagrażające zdrowiu dziecka.

Dlatego też fundamentalne jest utrzymywanie regularnej komunikacji z lekarzem pediatrą, zwłaszcza gdy zauważysz jakiekolwiek objawy możliwie związane z acetonem. Dokładnie przeanalizuje on stran zdrowia dziecka i w razie potrzeby ustali konieczne leczenie tak, aby aceton nie zagroził zdrowiu najmłodszego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Americana de la Diabetes. (2015). Hiperglucemia. Artículo perteneciente a la Asociación Americana de la Diabetes.
  • Martínez Ariza, Leticia. (2016). Cetoacidosis Diabética en niños. Artículo perteneciente a la Asociación Colombiana de Endocrinología, Diabetes y Metabolismo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.