Zbyt wiele zabawek – jak poradzić sobie z tym problemem?
Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że Twoje dziecko nie cieszy się już z prezentów tak bardzo, jak kiedyś? A może ma zbyt wiele zabawek i jest nimi znudzone? Czy uważasz, że dzieci tracą fantazję i wyobraźnię? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, to zaczynasz być świadoma, że na życie obecnych dzieci mogą wywierać wpływ duże ilości prezentów i zbyt wiele zabawek, które otrzymują.
Jest to widoczne zwłaszcza w okresie świąt. Wtedy właśnie powinnaś zwracać szczególną uwagę na ten problem. W tym artykule przedstawimy podpowiedzi, jak radzić sobie z “syndromem zbyt wielu zabawek”.
Zbyt wiele zabawek – czy istnieje taki syndrom?
Mama zamawia porcelanową lalkę, dziadkowie – małą kuchenkę, drudzy – samochód wyścigowy. Nie zapominajmy o wujku, który chce kupić dziecku parę łyżew i cioci, która chce dać siostrzeńcowi zestaw plasteliny. Razem, nie licząc przyjaciół i znajomych, w najbliższej rodzinie z naszego przykładu mamy 5 prezentów, które dziecko z pewnością otrzyma.
Skutkiem tego jest brak koncentracji i wyobraźni dziecka, co może prowadzić do frustracji. Dziecko nie ma możliwości, by docenić wysiłku, który trzeba włożyć w wykonanie zadania, bo i tak zawsze dostanie to, czego chce. Ten problem zaczął być coraz bardziej widoczny pod wpływem społecznego konsumpcjonizmu. Dzieci zaczynają oczekiwać coraz droższych zabawek i podarunków każdego dnia.
Czasem dajemy dzieciom zbyt wiele prezentów, by wynagrodzić im brak uwagi, której nie poświęcamy im codziennie. Myślimy, że prezenty poprawią ich samopoczucie. Jednak takie zachowanie może źle wpłynąć na rozwój dziecka.
Co zrobić w trakcie Bożego Narodzenia, urodzin i innych imprez?
Chociaż ten problem jest widoczny przez cały rok, staje się najwyraźniejszy w trakcie świąt i urodzin. Musisz zrozumieć, że nierozsądne dawanie dziecku prezentów nie jest postrzegane jako wyrażanie większej czułości. Czułość, w przeciwieństwie do prezentów, powinna być dawana dziecku codziennie w formie małych gestów i uczynków.
Powinnaś starać się przestrzegać zasady czterech prezentów. Taką ilość podarunków polecają eksperci. Aby ją wypełnić, należy stosować się do poniższych kryteriów:
- Jeden z prezentów powinien być czymś, czego dziecko potrzebuje.
- Drugi powinien być czymś, czego chce (na przykład zabawki lub inne zachcianki).
- Trzeci prezent to coś, co można nosić.
- Czwarty – coś, co będzie pomagało wyrobić nawyk czytania.
Nie będzie łatwo zmniejszyć liczbę prezentów, które dziecko dotychczas otrzymywało. Ważne, byś wytłumaczyła członkom rodziny i przyjaciołom, że dziecko musi nauczyć się cenić to, co już ma, i cieszyć się życiem w sposób naturalny.
Dziecko może być idealnym uosobieniem radości i szczęścia. umiejętność zabawy
Dziecko potrzebuje jedynie Twojego czasu, by poczuć prawdziwą miłość, która pomoże mu dorosnąć na prawdziwie szczęśliwego i zdrowego człowieka.