Książki dla sześciolatka - 5 obowiązkowych pozycji

Książki dla sześciolatka - 5 obowiązkowych pozycji
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czytanie z dzieckiem od jak najmłodszego wieku może pomóc mu pojąć znaczenie tego nawyku. Zrozumie, że książki nie powinny być czytane z poczucia obowiązku, ale raczej z przyjemności. Czytanie pozwala odkrywać nowe światy, w których wyobraźnia i słowo pisane są protagonistami.

Czytanie rozwija umysł. W dzisiejszym artykule przedstawiamy książki, które koniecznie musisz przeczytać razem z dzieckiem. Oto 5 obowiązkowych pozycji.

Książki – dlaczego ich czytanie jest tak istotne?

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko czytało książki, musisz stanowić dla niego przykład. Jeśli zobaczy, że czytasz, bo to lubisz, bo sprawia Ci to przyjemność, daje nowe informacje i przynosi korzyści w każdym aspekcie Twojego życia, Twoje dziecko również zacznie postrzegać czytanie jako coś pozytywnego.

Poprawienie umiejętności dziecka, które niesie za sobą czytanie, zapewni mu lepszy start w przyszłość. Nigdy nie jest zbyt wcześnie, by zacząć czytać dziecku książki, nawet niemowlakowi. Zauważysz, że z upływem lat nasiona, które zasiałaś, zaczną kiełkować. Możesz czytać na głos – takie działanie ma wiele zalet i wspomaga rozwój dziecka.

Mama leżąca na trawie z dwójką dzieci, czytająca im książkę

Dlaczego Twoje dziecko musi czytać?

Nie przegap korzyści, które pojawiają się, gdy czytasz dziecku książki lub gdy ono samo zaczyna odkrywać wagę czytania. Korzyści płynących z czytania nie sposób zliczyć. Dzieci powinny czytać książki, które je interesują, które są istotne dla ich rozwoju i sprawiają, że czują się dobrze. Niektóre z zalet płynących z czytania książek to:

 • Siedzenie z książką w ręku daje dziecku czas na relaks i wypoczynek.
 • Historie opisane w książkach stymulują wyobraźnię.
 • Czytanie daje rodzicom szansę na nawiązanie więzi z dzieckiem.
 • Czytanie promuje myślenie krytyczne i ciekawość.
 • Zwiększa inspirację, myślenie i rozważanie.
 • Książki z obrazkami zwiększają wrażliwość na sztukę.
 • Czytanie zwiększa zasób słownictwa.
 • Poprawia rozwój językowy i zwiększa wiedzę.

Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia dla ciała.

-Joseph Addison-

Książki, które dziecko powinno przeczytać zanim skończy 6 lat

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko czytało, ale nie wiesz, jakie książki mu zaproponować, powinnaś przede wszystkim dowiedzieć się, co je interesuje. Kiedy już będziesz to wiedziała, możesz pomóc mu wybrać tytuły książek, które mogą mu się spodobać. Gdy zacznie czytać, zorientuje się, że lubi to robić. Poniższe książki z pewnością je zaciekawią.

Chłopiec z koroną na głowie czytający książkę

Zgadnij, jak bardzo Cię kocham (Guess how much I love you)

To książka dla chłopców i dziewcząt w wieku od 0 do 4 lat, napisana przez Sama McBratneya. Opisana w niej historia pokazuje, jak mierzyć miłość. Czy można to zrobić? Mały zajączek usiłuje zmierzyć miłość mamy. To historia z pięknymi ilustracjami, idealna do czytania przed snem. Poczytaj ją na głos swojemu dziecku.

Żaba i Ropucha, nierozłączne (Frog and Toad, Inseparable)

To książka dla chłopców i dziewcząt w wieku od 4 do 6 roku życia, napisana przez Arnolda Lobela. Jak się zapewne domyślasz, Żaba i Ropucha są najlepszymi przyjaciółmi. Dzielą się wieloma rzeczami i przeżywają ekscytujące przygody. To prosta książka dla dzieci, które dopiero uczą się czytać. Mogą przeczytać historię na głos mamie i tacie lub odkryć ją samodzielnie.

Dla Ciebie zabiję potwory (I will kill monsters for you)

To książka dla chłopców i dziewcząt w wieku od 5 roku życia, napisana przez Santi Balmes. Martina to dziewczynka, która boi się nocy, bo sądzi, że pod jej łóżkiem mieszkają potwory. To świetna historia dla dzieci, która pozwala im zrozumieć, że strach można zwalczyć.

Czerwone, zielone, żółte, niebieskie i białe kapturki (Little red, green, yellow, blue and white riding hoods)

To książka dla chłopców i dziewcząt w wieku od 6 roku życia, napisana przez Bruno Munari i Enrica Agostinelli. To wersja, która bardzo różni się od klasycznej bajki. W tej książce znajdziesz wiele małych czerwonych kapturków. Są bardzo mądre i dobrze przygotowane dzięki swoim przyjaciołom. Udaje im się przechytrzyć złego wilka. Współpraca i zaufanie – oto przesłanie tej opowieści.

Gdzie żyją potwory (Where the monsters live)

To kolejna świetna książka dla chłopców i dziewcząt w wieku od 6 roku życia. Napisał ją Maurice Sendak. Główny bohater Max to niegrzeczny chłopiec, który chciałby zostać przerażającym potworem. Pewnej nocy jego pokój zamienia się w dżunglę… Co wydarzy się dalej?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • McBratney, S. (2019). Adivina cuánto te quiero. Editorial Kókinos.
 • Label, A. (2016). Sapo y Sepo, inseparables. Santillana Educación.
 • Balmes, S. (2019). Yo mataré monstruos por ti. Principal de los libros.
 • Munari, B. y Agustinelli, E. (2001). Caperucita Roja, Verde, Amarilla, Azul y Blanca. Grupo Anaya Publicaciones Generales.
 • Sendak, M. (2014). Donde viven los monstruos. Kalakandra.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.