Ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam - oto sposób!

Jako mama z całą pewnością jesteś bardzo zajęta pracą, dbaniem o dzieci, wykonywaniem obowiązków domowych... Jeżeli masz bardzo mało czasu a jednocześnie potrzebujesz czegoś na odprężenie, nasza lista ćwiczeń z całą pewnością bardzo Ci pomoże. Koniecznie sprawdź!
Ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam - oto sposób!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Nie jest łatwo być mamą. To zadanie piękne, ale niosące ze sobą całe mnóstwo odpowiedzialności i niekończących się zadań do wykonania. Musisz łączyć ze sobą życie prywatne, rodzinne i zawodowe. Masz na głowie całe mnóstwo spraw. To z kolei niesie ze sobą dużą dawkę stresu i brak sił. Brzmi znajomo? Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam. Są proste i na pewno Ci pomogą.

Nie jest łatwo znaleźć czas dla siebie. Czasami wydaje się, że relaks jest czymś wręcz nieosiągalnym, zwłaszcza gdy mamy na głowie całe mnóstwo obowiązków. Mimo wszystko nie możesz zaniedbywać swojego odpoczynku. Musisz znaleźć w ciągu dnia chwilę na naładowanie baterii. To nie kaprys, to konieczność i Twoja podstawowa potrzeba. Pamiętaj o tym.

Tutaj właśnie przychodzą nam z pomocą ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam. Są doskonałym sposobem na odzyskanie energii w prosty sposób i bez zaniedbywania innych obowiązków.

Aby wykonać proponowane przez nas ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam potrzebujesz zaledwie kilka minut dziennie. Korzyści natomiast są niezliczone. Część z proponowanych przez nas ćwiczeń pochodzi z technik takich jak joga czy medytacja. Koniecznie wypróbuj!

Ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam

1. Krążenia głową

Nasz artykuł omawiający ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam zaczniemy od czynności, która jest prosta do wykonania. Ćwiczenie możesz robić gdziekolwiek i kiedykolwiek tylko masz ochotę. Stań rozluźniona na lekko rozszerzonych nogach i wykonaj ruch głowy z lewej strony na prawą oraz na odwrót – tak jakbyś mówiła: “nie”.

Po krótkiej przerwie wykonaj ruch przytakujący. Poruszaj się powoli i płynnie z góry na dół i na odwrót. Na zakończenie wykonaj pełen obrót głową ciesząc się efektami tego prostego automasażu, który pomoże Ci rozładować stres jaki nagromadził się na Twoich matczynych ramionach. Podczas wykonywania ćwiczeń oddychaj głęboko i świadomie. Poczuj całe swoje ciało i wizualizuj rozluźnianie się.

Kobieta cierpi na ból karku

2. Połącz się ze swoim oddechem

Aby wykonać to ćwiczenie musisz położyć się na plecach. Nogi i ręce rozluźnione, lekko rozłożone. Zanim zaczniesz skupiać się na oddychaniu, najpierw skoncentruj się na punktach podparcia ciała na podłodze.

Następnie użyj wyobraźni. Zwizualizuj piękne miejsce, na przykład plażę, góry, pustynny krajobraz, cokolwiek co Cię odpręża i wprawia w dobry nastrój… Wzbogać swoje wyobrażenie dźwiękami takimi jak odgłos fal morskich, wiatru, doznaniami takimi jak ciepło słońca.

Następnie postaraj się świadomie połączyć ze swoim oddychaniem. Jeżeli na przykład wyobrażasz sobie morze, zsynchronizuj każdy kolejny oddech z falą morską rozbijającą się o brzeg. Możesz użyć jakiegokolwiek innego obrazu. Ćwiczenia oddechowe to doskonałe ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam.

3. Ciepła kąpiel

Ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam obejmują przede wszystkim naukę świadomego relaksu. Nie mogło tu zabraknąć rekomendacji odnośnie ciepłej kąpieli. Jeżeli tylko masz wannę i nieco wolnego czasu, w jakimś momencie tygodnia przygotuj sobie ciepłą, spokojną, relaksującą kąpiel.

Ciepło pomoże Ci uwolnić się od stresu i odprężyć mięśnie. Relaks korzystnie wpłynie na całe Twoje ciało. Poczujesz się jak nowonarodzona.

Nie wahaj się dodać innych odprężających elementów takich jak olejki eteryczne czy pachnące świece. Zapach również korzystnie wpływa na nasz nastrój i pomaga utrzymać jasność umysłu oraz odprężenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Więcej czasu dla siebie: jak mama może go znaleźć?

Odprężająca kąpiel - ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam

4. Ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam – oddychanie brzuszne

To ostatnie z ćwiczeń pomaga pozbyć się napięć poprzez oddychanie. Jedyne, czego musisz się nauczyć to oddychanie brzuszne. Podczas wdechu brzuch powinien stawać się coraz większy a podczas wydechu – relaksować się. Kluczem do wykonania tego ćwiczenia należycie jest utrzymanie klatki piersiowej w całkowitym bezruchu – pracuje tylko jama brzuszna.

Oddychanie brzuszne pomaga nam odzyskać poczucie wewnętrznej równowagi i kontroli w całym natłoku zadań jakie mamy do wykonania. Gdy już poczujesz, że opanowałaś tę umiejętość, postaraj się wydłużyć sekwencje oddechowe tak, żeby jeszcze bardziej spowolnić oddech.

Zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia odprężające dla zmęczonych mam, pozwól, że podzielimy się z Tobą jeszcze jedną rekomendacją – zadbaj o lekką rozgrzewkę. Na koniec ćwiczeń natomiast odpręż całe ciało poprzez głębokie oddychanie skupiając się na poszczególnych częściach ciała. Jesteśmy przekonani, że poczujesz się znacznie lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • García-Trujillo, M. R., & de Rivera, J. G. (1992). Cambios fisiológicos durante los ejercicios de meditación y relajación profunda. Psiquis, 13(6-7), 279-286. http://www.psicoter.es/_arts/92_A104_04.pdf
    • Payne, R. A. (2005). Técnicas de relajación. Editorial Paidotribo.
    • Plana, O. R., & Farrús, A. S. (2001). Respira unos minutos: Ejercicios sencillos de relajación. Inde.
    • Walker, C. E. (2002). Aprenda a relajarse: las técnicas y ejercicios más eficaces para la relajación física y mental. Editorial AMAT.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.