Smoczek - czy naprawdę jest korzystny?

Wiele dzieci używa smoczka, ale czy to naprawdę dobra opcja? Opowiemy ci.
Smoczek - czy naprawdę jest korzystny?
María José Roldán

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zastanawiasz się, czy używanie smoczka jest korzystne? Badanie opublikowane w czasopiśmie General Dentistry wyjaśnia, że o ile zaprzestanie się jego użycia na czas, smoczek może być dla najmłodszych korzystny i wywierać na nich pozytywny wpływ.

Większość specjalistów uważa że smoczek może być korzystny. Z kolei dentyści wyjaśniają, że nie ma z tym większego problemu, o ile zaprzestanie się przed ukończeniem trzeciego roku życia. Jeśli zostanie to zrobione później, u najmłodszych mogą już wystąpić problemy ze zgryzem i uzębieniem.

Smoczek – co należy wziąć pod uwagę

Artykuł zatwierdzony przez Komitet Karmienia Piersią podlegający Hiszpańskiemu Stowarzyszeniu Pediatrycznemu (AEP) wyjaśnia, że ​​stosowanie smoczka jest bardzo zakorzenione w rozwiniętych społeczeństwach. Jego użycie pomaga uspokoić płacz dziecka, aby mogło ono zasnąć. Co więcej, zmniejsza stres i ból.

Wielu pracowników służby zdrowia i społeczeństwa ogólnie uważa, że smoczek nie jest szkodliwy, a nawet że jest korzystny i niezbędny dla rozwoju niemowlęcia. Ci sami specjaliści wyjaśniają, że jego stosowanie jest powodem do kontrowersji wśród profesjonalistów.

Często polecają oni lub zniechęcają do jego użycia na podstawie osobistych doświadczeń i nie zawsze w oparciu o dowody naukowe.

Jednak jego użycie zostało powiązane z skróceniem czasu karmienia piersią i trudnościami w laktacji. Czasami może też być odpowiedzialny za wzrost częstotliwości stanów zapalnych w jamie ustnej i problemów stomatologicznych. Nie można też zapomnieć, że smoczek stwarza poważne ryzyko wypadków.

Ponadto ostatnie badania dowodzą, że używanie smoczka, w szczególności podczas snu, może zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci w pierwszym roku życia dziecka.

Inne korzyści ze stosowania smoczka, podparte rzetelnymi badaniami, są związane z jego działaniem przeciwbólowym. Stymuluje odruch ssania u dzieci urodzonych w terminie ale też wcześniaków.

Smoczek

Czy smoczek naprawdę źle wpływa na zęby?

Smoczek nie stwarza żadnego ryzyka dla zgryzu dziecka, jeśli zostanie odstawiony przed trzecim rokiem życia, zapewniają stomatolodzy i pediatrzy w Hiszpanii. Stwierdzenie to zaprzecza głęboko zakorzenionemu przekonaniu na ten temat panującemu w społeczeństwie.

Istnieje bowiem wielu rodziców, którzy obawiają się, że zęby ich dzieci będą zdeformowane przez długotrwałe korzystanie ze smoczka.

Wspomniana organizacja potwierdza to tezę wyeksponowaną przez AEP, ponieważ podkreśla, że ​​stosowanie smoczka zmniejsza częstość występowania nagłej śmierci niemowląt. Co więcej, łagodzi niepokój i ból u dzieci. Jeżeli wpłynie na uzębienie przed trzecim rokiem życia, zmiany te są odwracalne.

Smoczek umieszczony w ustach małego dziecka wywołuje u niego odruch ssania. Podczas tego powtarzającego się ruchu, dolne zęby mogą stopniowo nieco skrzywić się do wewnątrz a zęby górne znajdujące się na tej samej płaszczyźnie, będą się od siebie oddzielać i stopniowo wysuwać się do przodu.

Szacuje się, że aby wady zgryzu były znaczne, konieczne jest wywieranie nacisku na zęby przez około sześć godzin dziennie. Dwa czynniki, które mają wpływ na cały proces to czas ssania oraz siła, z jaką maluch to robi.

“To wyjaśnia, dlaczego wiele dzieci, które korzysta ze smoczka, nie cierpi na żaden rodzaj wad zgryzu”

– Jane Soxman, członek Zarządu Amerykańskiej Stomatologii Pediatrycznej –

Jeśli nawet wystąpią wady zgryzu, może to być odwracalne

Jeżeli dziecko długotrwałe używa smoczek, mogą się pojawić skrzywienia zębów. Ale sytuacja ta, jak pokazują cytowane badania, jest możliwa do odwrócenia już po kilku miesiącach od zaprzestania używania akcesorium. Zwłaszcza, gdy maluch używa smoczka jedynie przejściowo.

Zasadniczą przyczyną jest brak wad rozwojowych stawu skroniowo-żuchwowego lub znacznych deformacji kości, które modyfikują ostateczny łuk zębowy. Chociaż eksperci uważają, że wskazane jest odstawienie smoczka po około dwóch lub trzech latach, nie jest to ustalona zasada. Każdy rodzic musi podjąć własną decyzję w tej sprawie.

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na odsunięcie momentu odstawienia smoczka. Jest to między innymi stopień dojrzałości dziecka lub określone okoliczności medyczne lub psychospołeczne. W tym kontekście to właśnie rodzice określą, czy nadszedł czas, żeby odstawić smoczek.

Dziewczynka ze smoczkiem

Ważne zalecenia dentysów dziecięcych

Chociaż Hiszpańskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej wyjaśnia, że ​​nie ma ostatecznych danych ani za, ani przeciw jego stosowaniu, możemy znaleźć kilka zaleceń, które warto wziąć pod uwagę:

  • Staraj się nie używać smoczka w pierwszych dniach życia malucha.
  • Chociaż pokusa jest wielka, prawdopodobnie najlepiej jest się jej oprzeć, ponieważ będzie sprzyjać efektywnemu karmieniu piersią.
  • Unikaj używania smoczka jako sposobu na opóźnienie posiłku. Odżywianie jest bardzo ważne na tym etapie.
  • Lepiej jest, aby twoje dziecko użyło smoczka, aby zaspokoić jego chęć ssania, zamiast jednego z palców, zwykle kciuka.
  • Jeśli Twoje dziecko używa smoczka, nie miej tylko jednego, bo łatwo go zgubić, co w niektórych przypadkach będzie oznaczać płacz, napady złości itp.
  • Wiele dzieci używa smoczka do uspokojenia, zwłaszcza w okresie odstawiania od piersi lub pod nieobecność rodziców.
  • Starszym dzieciom nie należy wypominać, że używają smoczek, ponieważ utrudni to jego trwałe odstawienie.

Zalecenia pediatrów

Z drugiej strony, Hiszpańskie Towarzystwo Pediatryczne również kieruje swoje zalecenia do rodziców. Podkreśla się, że karmienie wyłącznie piersią w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia to czynnik ochronny przed zespołem nagłego zgonu niemowląt. Inne kwestie warte podkreślenia to:

  • U noworodków karmionych piersią lepiej unikać smoczka w pierwszych dniach życia. Z kolei specjaliści nie odradzają go, gdy karmienie piersią jest już ugruntowane. Jest tak zwykle od miesiąca życia, czyli wieku, w którym zaczyna się ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt.
  • Specjaliści powinni wiedzieć, że czasami użycie smoczka jest oznaką trudności w karmieniu piersią. Należy zidentyfikować te sytuacje i nauczyć niezbędnych umiejętności, aby pomóc młodym matkom.
  • Na oddziałach noworodkowych w związku z bolesnymi zabiegami, jeśli nie ma możliwości ssania przez dziecko, smoczek stosuje się jako metodę niefarmakologicznego znieczulenia.
  • W przypadku dzieci sztucznym pokarmem, szczególnie ważne jest zalecenie stosowania smoczka. Przynosi wiele korzyści.
  • Pracownicy służby zdrowia powinni wiedzieć, że oprócz smoczka istnieją inne sposoby na uspokojenie dziecka. Niektóre przykłady to kontakt skóra do skóry i inne metody ssania niezwiązane z karmieniem. Wszystko to działa na malucha kojąco.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.