Wychowywanie głuchego dziecka: najważniejsze podpowiedzi

Wychowywanie głuchego dziecka: najważniejsze podpowiedzi
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Macierzyństwo bez wątpienia stanowi wyzwanie, ale wychowywanie głuchego dziecka może być jeszcze trudniejsze. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat głuchoty oraz problemów ze słuchem u dzieci.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na zaburzenia słuchu, z pewnością masz czasami wrażenie, że społeczeństwo Cię nie rozumie. To sprawia, że cała sytuacja staje się jeszcze cięższa. W dalszej części tekstu opiszemy jak wygląda wychowywanie głuchego dziecka.

Fakt, że Twoje dziecko ma problemy ze słuchem, może również oznaczać, że będzie miało problemy na poziomie językowym, poznawczym i społecznym. Możesz pracować nad rozwojem tych obszarów zarówno w domu, jak i w szkole.

Mama używająca języka migowego - wychowywanie głuchego dziecka

Wychowywanie głuchego dziecka

Wychowywanie głuchego dziecka oznacza przystosowanie się do nowych sytuacji i pokonanie określonych barier społecznych. Pierwsze wyzwanie to zaakceptowanie diagnozy.

Kilka godzin po narodzinach większość dzieci przechodzi przez otoemisję akustyczną, które sprawdza ich umiejętności słuchowe. Jednak utrata słuchu może pojawić się również w późniejszych latach życia.

Dlatego też należy mieć świadomość niektórych oznak, które mogą pozwolić wcześnie wykryć głuchotę. Zwracaj uwagę zwłaszcza na następujące przypadki:

  • Dzieci od 1. do 2. roku życia, które nie rozumieją prostych poleceń, nie rozpoznają swojego imienia, nie identyfikują swoich części ciała, mówią jedynie monosylabami lub nie zwracają uwagi na opowiadania, itp.
  • Dzieci od 2. do 3. roku życia, których mowa jest niezrozumiała; nie powtarzają fraz ani nie odpowiadają na proste pytania.
  • Dzieci od 3. do 4. roku życia, które nie wiedzą jak rozmawiać o tym, co się dzieje, lub nie są w stanie prowadzić prostej rozmowy.
  • Dzieci od 4. do 5. roku życia, które nie rozmawiają z innymi dziećmi lub nie mają wykształconego dojrzałej mowy i rozumie je jedynie ich rodzina.

Obserwuj również czy nie pojawia się:

  • Całkowity brak mowy, lub zanik mowy, albo zbyt wolny rozwój mowy jak na wiek dziecka.
  • Kompletne wyłączanie się w klasie lub problemy z nauką w szkole.
  • Ciężkie przeziębienia, ból uszu lub alergie.
Dzieci rozmawiające za pomocą języka migowego - wychowywanie głuchego dziecka

Podpowiedzi dotyczące wychowywania głuchego dziecka

Wykorzystywanie pomocy technicznych

Po zdiagnozowaniu utraty słuchu u dziecka należy zdecydować jaka pomoc techniczna sprawdzi się najlepiej w jego przypadku. Najczęściej wykorzystuje się aparaty słuchowe. Takie urządzenie to miniaturowy wzmacniacz, który może być używany w niektórych przypadkach utraty słuchu.

Kolejna możliwość to implant słuchowy. Używa się go, gdy dziecko cierpi na duży niedosłuch.

Dostosowanie praktyk komunikacyjnych

Istnieją alternatywne systemy komunikacyjne, których dziecko może się nauczyć, aby wyrażać i rozumieć język mówiony. To może pomóc głuchemu dziecku nawiązać relacje społeczne w tak normalny sposób, jak to tylko możliwe.

Rodzina dziecka musi wybrać jedną spośród następujących metod:

  • Nauka języka migowego,
  • Używanie połączenia systemów językowych,
  • Korzystanie z fonogestów,
  • Nauka czytania z ruchu warg,
  • Używanie alfabetu fonetycznego.

Bycie w ciągłym kontakcie ze szkołą dziecka

Jeżeli wychowujesz głuche dziecko lub dziecko z zaburzeniami słuchu, musisz nawiązać pełną zaufania relację z jego szkołą i zadbać o stały przepływ informacji.

Dzięki temu zawsze będziesz miała świadomość tego, co robi szkoła, aby dostosować się do wyjątkowych potrzeb Twojego malucha. Musisz również wykazywać się pozytywnym i aktywnym nastawieniem oraz stosować się do rad nauczycieli.

Włączenie się do specjalistycznej organizacji

Specjalistyczne organizacje to świetne miejsce, aby nawiązać kontakt z innymi rodzinami, które znajdują się w podobnej sytuacji co Ty. Takie organizacje mogą pomóc Ci:

  • Radzić sobie z różnymi sytuacjami bez zamartwiania się,
  • Poradzić sobie z rozżaleniem,
  • Stworzyć mocną więź emocjonalną z dzieckiem,
  • Rozważyć co czeka w przyszłości Twoje dziecko,
  • Rozwiać wszelkie wątpliwości lub niepewność związaną z problemem dziecka.
Rodzina używająca języka migowego

Pozyskanie właściwych informacji dotyczących wychowywania głuchego dziecka

Społeczeństwo jest zazwyczaj niedoinformowane odnośnie tego co oznacza głuchota lub zaburzenia słuchu. Nawet w dzisiejszych czasach można natknąć się na liczne stereotypy dotyczące głuchych osób, na przykład mówienie do nich bardzo głośno lub bardzo powoli, a nawet literowanie każdego słowa. Takie postawy może bardzo zirytować dzieci.

Krótko mówiąc, podsumowując ten artykuł należy podkreślić, że dzieci z zaburzeniami słuchu, ich rodziny oraz cała społeczność powinni podejmować odpowiednie kroki, aby zapewnić im poczucie przynależności i sprawności.

“Głuchota powinna być postrzegana jako inny sposób życia, a nie ograniczenie.”


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Delgado-Domínguez, J. J. (2011). Detección precoz de la hipoacusia infantil. Pediatría Atención Primaria13(50), 279-297.
  • Marchesi, Á. (2012). Desarrollo y educación de los niños sordos. En Á. Marchesi, J. P. González y C. Coll (Ed.), Desarrollo Psicológico Y Educación: 3. Trastornos Del Desarrollo Y Necesidades Educativas Especiales (pp.241-269). Madrid: Alianza Editorial.
  • Manchón, A. M. (2002). Las Tecnologías de Ayuda en la respuesta educativa del niño con discapacidad auditiva. Las nuevas tecnologías en la respuesta educativa a la diversidad, (63).
  • Martín, E. M. (2010). Los sistemas alternativos y aumentativos. Pedagogía Magna, (5), 80-88.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.