Poznaj związek między nudą a kreatywnością

Poznaj związek między nudą a kreatywnością
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Każdy z nas powinien pozwalać dzieciom się nudzić, aby pobudzać rozwój ich wrodzonych umiejętności kreatywnych. W dzisiejszym artykule dowiemy się na czym polega związek między nudą a kreatywnością.

Bez jakichkolwiek wątpliwości możemy stwierdzić, że związek między nudą a kreatywnością jest prawdziwy, a nuda stymuluje kreatywność u dzieci. Każdego dnia coraz bardziej zanurzamy się w kulturę, która zmusza nas do utrzymywania naszych dzieci w stanie ciągłej aktywności i rozrywki.

Jednak eksperci do spraw edukacji i psychologowie uważają, że to może przeszkadzać w rozwoju ich wyobraźni.

Jeśli dziecko będzie znudzone, będzie w stanie zacząć wymyślać swoje własne kreatywne sposoby na zabawę. Dzięki temu są w stanie postrzegać różne rzeczy w inny sposób. Tym samym umiejętność swobodnego myślenia i czas na bycie znudzonym mogą zaowocować w przyszłości artystów i naukowców, którzy wniosą znaczący wkład w naukę.

Oczywiście to całkowicie naturalne, że rodzice chcą jak najbardziej zmniejszyć nudę odczuwaną przez swoje dzieci. Jednak musimy zacząć patrzeć na monotonię w inny sposób, ponieważ nuda stymuluje kreatywność.

Głód sprawia, że dzieci chcą jeść. Zmęczenie motywuje je do snu. W ten sam sposób nuda sprawia, że dzieci wykorzystują swoją wyobraźnię, aby znaleźć sposób na znalezienie czegoś do robienia.

Związek między nudą a kreatywnością: badania

Dr Sandi Mann

W 2013 r. dr Sandi Mann, psycholożka z Uniwersytetu Central Lancashire w Wielkiej Brytanii, opublikowała wyniki badań na temat nudy.

Mann poprosiła uczestników swojego badania, aby wymyślili nowatorskie sposoby na wykorzystanie dwóch szklanek wypełnionych pianką do golenia. Mann odkryła, że uczestnicy, którzy właśnie skończyli spędzać czas przepisując numery z książki telefonicznej, mieli najbardziej kreatywne pomysły.

Pomysły innych osób, które wcześniej nie czuły się znudzone, były mniej oryginalne.

Dziewczynka malująca palcami

Mann podsumowała, że takie skoku wyobraźni można wytłumaczyć działaniem podświadomości. Gdy uczestnicy badania kopiowali strony z książki telefonicznej, ich świadome umysły zaczęły poszukiwać stymulacji w ich podświadomości. Nie ma wątpliwości, że innowacyjne myślenie rodzi się w podświadomym umyśle.

Dr Teresa Belton

Dr Teresa Belton, badaczka edukacji z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, również bada związek między nudą a kreatywnością. W swoim badaniu przepytywała naukowców i artystów, aby odkryć w jaki sposób nuda w dzieciństwie wpłynęła na ich życia i kariery. Wielu z nich stwierdziło, że nuda odgrywała kluczową rolę w ich późniejszych sukcesach.

Rozmawiała na przykład z pisarką i komiczką Meerą Syal oraz artystą Graysonem Perrym. Meera Syal dorastała w małym miasteczku górniczym, gdzie właściwie nie miała co robić.

“Brak rzeczy do robienia sprawił, że zaczęła rozmawiać z ludźmi, do których w innym przypadku raczej by się nie odezwała, i próbować rzeczy, których w innych okolicznościach by nie doświadczyła, na przykład rozmawiać ze starszymi sąsiadami i uczyć się piec ciasteczka.”

–Teresa Belton–

Ale, co najważniejsze, nuda sprawiła, że Syal zaczęła pisać. Napisała pamiętnik z czasów, gdy była bardzo młoda. Wypełniła go obserwacjami, opowiadaniami, poematami i diatrybami. Twierdzi, że została pisarką właśnie dzięki pisaniu pamiętnika w dzieciństwie. Jak zauważa: “Wymuszona samotność nad pustą kartką papieru to doskonałe natchnienie”.

Z kolei Grayson Perry również potwierdził, że nuda wpływa pozytywnie zarówno na dzieci, jak i na dorosłych. Powiedział Belton: “Im jestem starszy, tym bardziej doceniam czas na rozważania i nudę. Nuda to bardzo kreatywny stan”.

Związek między nudą a kreatywnością u dzieci: kilka refleksji

Nie ma wątpliwości, że dzieci muszą nauczyć się nudzić i radzić sobie z tym stanem. Potrzebują możliwości eksperymentowania z wolnym czasem, gdy nikt nie mówi im, co mają robić. Taki stan można porównać do pisarza spoglądającego na pusty notes lub malarza patrzącego na puste płótno.

Dziewczynka tnąca papier

Okazuje się, że sztuka rozmyślania stanowi część nauki radzenia sobie z nudą. Większość dzieci w dzisiejszych czasach nie wie jak się nudzić. Cały czas są przytłoczone nadmierną stymulacją wynikającą ze zbyt wielkiej liczby aktywności. Mają tyle do zrobienia, że wcale nie mają wolnego czasu.

Zazwyczaj to dorośli odpowiadają za to, że ich dzieci są cały czas zajęte. Mają zbyt wiele zabawek, zbyt wiele zajęć dodatkowych i zbyt wiele planów, aby zacząć się nudzić.

Jednak prawda jest taka, że dzieci muszą się nudzić, aby znaleźć swój własny sposób na poradzenie sobie z nudą. Nuda zachęca je do znajdowania nowych zajęć, które sprawiają im przyjemność i rzeczy, które lubią. Jeśli rodzice cały czas zapewniają im różne aktywności i rozrywkę, dzieci nigdy nie będą odczuwały takiej potrzeby.

Podsumowanie dotyczące nudy i kreatywności u dzieci

Dlatego też gdy następnym razem Twoje dziecko będzie narzekało, że się nudzi, oprzyj się chęci wymyślenia mu jakiejś rozrywki. Zamiast tego wyślij je na zewnątrz lub daj mu notes albo pudełko kredek. Możesz również dać mu przypadkowe przedmioty, takie jak taśma lub klej.

Ale nie wydawaj mu żadnych instrukcji. To, co zrobi Twoje dziecko, gdy będzie się nudzić, może Cię zaskoczyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dr. Sandi Mann. (2013). Being bored at work can make us more creative. British Psychological Society (BPS).
  • Dra. Teresa Belton. (2016). How kids can benefit from boredom. The Conversation.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.