Jak zmotywować dziecko do czytania książek? Poznaj kilka wskazówek
W tym artykule przyjrzymy się niektórym działaniom, które mogą zmotywować dziecko do czytania. Dowiedz się, co zrobić, aby Twoje dzieci były pełne zapału i ciekawości, jeśli chodzi o czytanie książek.
Jeśli uda Ci się zmotywować dziecko do czytania w jego wczesnym dzieciństwie, bez wątpienia wzbogacisz jego dalsze życie, a także pomożesz rozwijać inteligencję i umiejętności komunikacyjne. Czytanie jest wspaniałą rozrywką, która poprawia umiejętność koncentracji, aktywuje ważne procesy mentalne, pomaga poszerzać słownictwo oraz poprawia ekspresję pisaną i mówioną.
Dlaczego warto zmotywować dziecko do czytania?
Czytanie daje wiele korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i akademickim.
„Czytanie to proces konstruowania znaczenia między tekstem, kontekstem i czytelnikiem. W przeciwieństwie do percepcyjnego motorycznego modelu czytania, znaczenie nie leży wyłącznie w tekście, kontekście lub czytelniku, ale w sposobie oddziaływania tych trzech czynników. W połączeniu to właśnie determinuje zrozumienie”.
Jak mówią specjaliści z Oxford Learning, czytanie powinno być celebracją, a nie źródłem frustracji. Kluczem do przedstawienia tego dzieciom w ten sposób jest wprowadzenie ich do języka pisanego, zanim jeszcze nauczą się czytać. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że każde dziecko inaczej uczy się i przetwarza informacje.
Dlaczego niektóre dzieci nie mają motywacji do czytania?
- Uważają to za zobowiązanie.
- Mają trudności ze zrozumieniem tego, co czytają.
- Uważają, że czytanie jest nudne.
- Jeszcze nie znalazły interesującej ich książki.
Jak zmotywować dziecko do czytania?
Gdy już określisz najlepszy sposób na skłonienie dziecka do czytania, miej na uwadze następujące czynności.
Wiążą się one z czytaniem i są bardzo istotne, jeśli chcesz nie tylko zmotywować dziecko do czytania, ale także zapewnić mu stałe źródło motywacji do tego zajęcia.
1. Wspólne czytanie z rodziną
Nie ma znaczenia, czy jest to książka kucharska, bajka, lista zakupów lub znaki drogowe na autostradzie. Liczy się to, że dzieci uczą się postrzegać czytanie jako coś niezbędnego i ważnego. Najlepszym sposobem motywowania ich jest dawanie przykładu, poświęcenie czasu spędzanego z rodziną na wspólne czytanie.
2. Dostarczanie materiałów do czytania
Kiedy dzieci mają różne książki i zasoby w zasięgu ręki, mogą zainteresować się ich odkrywaniem. Pamiętaj, aby wcześniej wybrać książki o przyciągających wzrok kolorach i ilustracjach.
Później możesz przekazać swoim dzieciom historie i encyklopedie poświęcone tematom, które ich interesują i najlepiej pasują do ich osobowości.
3. Odpowiednio wykorzystuj technologię, by zmotywować dziecko do czytania
Dzięki współczesnym narzędziom technologicznym sposób, w jaki uczymy dzieci, zmienił się diametralnie. Chociaż wiele mówi się o negatywnych implikacjach tych zmian, istnieją też niepodważalne zalety, także jeśli chodzi o czytanie. Tablet lub czytnik e-booków z interaktywnymi funkcjami może skutecznie zmotywować dziecko do czytania.
Jedną z głównych zalet technologii jest to, że urządzenia elektroniczne mogą dostosować się do potrzeb i preferencji każdego dziecka. Możesz wybrać liczbę linii, które mają być wyświetlane na każdej stronie, a także rozmiar liter. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, które mogą mieć trudności z konwencjonalnymi książkami.
4. Okaż zainteresowanie tym, że dziecko czyta
Twoja reakcja, gdy dzieci czytają, może mieć znaczący wpływ na to, czy uda Ci się skutecznie zmotywować dziecko do czytania. Ważne jest, aby oferować słowa zachęty i opinie, a także zadawać pytania, aby zobaczyć, jak dobrze dziecko rozumie, co czyta.
Pozwól dzieciom wybrać książki, które są dla nich interesujące. To sprawi, że będą myśleć o czytaniu jako o odpoczynku, a nie o pracy.
Kreatywne podejście do czytania…
5. Spektakle
Jeśli zabierzesz swoje dzieci na spektakl, a następnie wspólnie przeczytacie scenariusz, dzieci zrozumieją, że prace pisane żyją własnym życiem. Możesz również zasugerować stworzenie kostiumów i wymyślanie dialogów, aby odtworzyć historię w domu. Możesz zrobić to samo z tekstami piosenek, wierszami i komiksami.
Jeśli chcesz poprawić rozwój poznawczy, społeczny i komunikacyjny swojej pociechy, spróbuj zmotywować dziecko do czytania. Możesz sprawić, by czytanie stało się codzienną praktyką. Z biegiem czasu zauważysz, że będzie coraz lepiej radzić sobie w szkole, okaże więcej dyscypliny i poprawi się pod względem pisemnej i werbalnej ekspresji.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de Cárdenas Cristiá, A., & Cabrera, L. R. (2008). Aspectos teóricos conceptuales dirigidos a la promoción de la lectura en niños y jóvenes. Ciencias de la Información, 39(2), 3-14. https://www.redalyc.org/pdf/1814/181421632001.pdf
- Cancino, E. C., & Sánchez, D. R. Incidencia de la lateralidad para abordar los procesos de lectura y escritura en niños de 5 a 7 años. http://repository.ucc.edu.co/bitstream/20.500.12494/6605/1/2019_Lateridad_Lectura_Escritura.pdf
- García, G., & Torrijos, E. (2008). Juegos para fomentar la lectura infantil. LD Books.
- González Álvarez, C. (2000). Estrategias y procedimientos para fomentar la lectura en la familia y en la escuela. https://ruc.udc.es/dspace/bitstream/handle/2183/8101/LYT_15_2000_art_7.p?sequence=1
- Jiménez, S. Y., & Rubio, E. L. (2010). El valor de la lectura en relación con el comportamiento lector. Un estudio sobre los hábitos lectores y el estilo de vida en niños. Ocnos: Revista de estudios sobre lectura, (6), 7-20. https://revista.uclm.es/index.php/ocnos/article/view/188
- Lomas, C. (2002). Cómo hacer hijos lectores. Ediciones palabra. España: Madrid.
- Macías, M. C. M. (2010). Los beneficios de la literatura infantil. Revista digital para profesionales de la enseñanza, 1-6. https://www.feandalucia.ccoo.es/andalucia/docu/p5sd7247.pdf
- Oxford Learning Centre. (2017). How to encourage good reading habits in kids. Oxford University Press. Recuperado de https://www.oxfordlearning.com/encourage-good-reading-habits/.