Jak zachęcić dzieci do czytania w klasie? Oto kilka rad

Jak zachęcić dzieci do czytania w klasie? Oto kilka rad
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nauczyciele odgrywają istotną rolę w rozwoju czytelnictwa pośród uczniów, ponieważ pomagają dzieciom nauczyć się traktować czytanie jak rozrywkę. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka pomysłów, które pomogą zachęcić dzieci do czytania w klasie.

Nauczyciele często muszą stawiać czoła licznym trudnościom. Jedna z nich to skłonienie uczniów do czytania i przede wszystkim pokazanie im, że można czytać dla przyjemności. Właśnie dlatego warto mieć w zapasie liczne aktywności, które będą w stanie zachęcić dzieci do czytania w klasie i wiedzieć jak należy je przeprowadzić.

To oczywiste, że uczniowie muszą czytać teksty z podręczników. Ale co z resztą dnia? Czy będą mieli ochotę czytać poza klasą?

Aby stać się zapalonym czytelnikiem na całe życie, należy rozwinąć w sobie miłość do czytania dokładnie w tym momencie, którym zaczynamy rozwijać nasze umiejętności związane z czytaniem. Jeśli dziecko nie lubi czytać kiedy jest małe, zapewne nie będzie lubiło tego robić, gdy będzie starsze.

Środowisko rodzinne odgrywa niezwykle ważną rolę dla dziecka w każdym aspekcie jego życia. Poza tym jest również istotne w wyrabianiu nawyku czytania oraz miłości do książek. Najczęściej aby zachęcić dziecko do czytania, jego rodzice muszą sami poświęcać swój czas na lekturę książek.

Jeśli dziecko ma rodziców, którzy czytają w domu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie postrzegało czytanie jako coś interesującego. Coś, co robi się, ponieważ ma się na to ochotę i sprawia przyjemność.

Czy nauczyciele są w stanie podjąć jakieś działania, aby zachęcić dzieci do czytania w klasie? W dzisiejszym artykule zebraliśmy kilka pomysłów, który pomogą zmotywować dzieci i krzewić w nich miłość do książek.

Co zrobić, aby zachęcić dzieci do czytania w klasie?

Czytanie na głos przez nauczyciela

Dzieci powinny wiedzieć, że wszyscy nauczyciele czytają książki, nie tylko ci, którzy uczą języków obcych czy literatury. Aby zachęcać je do czytania w klasie, nauczyciel może spróbować przynieść do klasy kilka ze swoich ulubionych książek.

Czytające dzieci - jak zachęcić dzieci do czytania w klasie?

Przed rozpoczęciem lekcji nauczyciel może przez pięć minut czytać na głos książkę, którą bardzo lubi. To obudzi w uczniach zainteresowanie tą książką i innymi lekturami.

Ścianki czytelnicze

Środowisko odgrywa kluczową rolę. Chodzi o stworzenie w klasie środowiska, które sprawi, że temat czytania będzie zawsze obecny. Warto zachęcać dzieci do czytania w klasie tworząc ścianki czytelnicze. To kreatywna, zabawna i prosta do wykonania metoda.

Uczniowie i nauczyciele muszą zostawiać na takich ściankach zdjęcia, cytaty lub inne wizualne treści za każdym razem, gdy zaczynają czytać nową książkę. Wszyscy uczniowie będą chcieli brać udział w tworzeniu tych ścianek, czytaniu i dzieleniu się różnymi treściami.

Wyzwania związane z czytaniem

Wyzwania czytelnicze to doskonały sposób na to, aby zachęcić dzieci do czytania. Takie wyzwania będą miały symboliczne nagrody wręczane pod koniec roku szkolnego. Mogą być to medale, dyplomy, a nawet niektóre książki.

Ekstremalne czytanie

To dobre wyzwanie dla dzieci. Zachęca je do robienia sobie zdjęć podczas czytania w różnych miejscach w trakcie całego roku szkolnego, od czytania na łódkach po czytanie w pociągach. Można również robić sobie zdjęcia podczas czytania książek w kawiarniach lub na trawie w parku.

Dzieci przynoszą swoje zdjęcia do klasy, a nauczyciel umieszcza je na korytarzu, tak, aby każdy mógł je zobaczyć. Ponieważ dzieci będą zawsze nosiły ze sobą książki, w końcu zaczną czytać je naprawdę.

100 słów, aby zachęcić dzieci do czytania w klasie

Każdy uczeń będzie miał napisać wypowiedź na 100 słów na temat, który je interesuje. Jeśli nie wie o czym może napisać, nauczyciel może stworzyć listę propozycji, spośród których uczniowie będą w stanie coś wybrać.

Następnie wszyscy uczniowie muszą oddać swoje krótkie rozprawki. Zostaną one wręczone ich kolegom z klasy, którzy będą musieli je przeczytać (nie będzie to trudne, ponieważ wypowiedzi będą krótkie) i napisać swoje własne opinie na temat tego, co przeczytali.

Nauczyciel powinien podkreślić, że czytanie tego, co napisał kolega czy koleżanka to dobry sposób na okazywanie im wsparcia, co zawsze jest bardzo cenne.

Chłopiec czytający w klasie

Uczniowie zaczną stopniowo przyzwyczajać się do czytania. Ponieważ takie pisemne wypowiedzi są krótkie, uczniowie nie uznają ich za trudne. Fakt, są napisane przez ich kolegów, wzbudzi w nich ciekawość.

16 przed 16-stką, aby zachęcić dzieci do czytania w klasie

To zadanie dla nastolatków. Rzuca im wyzwanie przeczytania 16 książek przed ich 16. urodzinami. Nauczyciel przedstawia listę książek dopasowanych do ich wieku, które mogą ich zainteresować

Ponieważ jest to wyzwanie, uczniowie będą chcieli do niego podejść. Co dwa lub trzy tygodnie uczniowie powinni dzielić się na lekcji książkami, które czytają. Dzięki temu będzie można odnotować kto zbliża się do ukończenia wyzwania.

Oto przykłady książek dla nastolatków:

  • “Zabić drozda”
  • “Sprzysiężenie osłów”
  • Buszujący w zbożu
  • “Igrzyska śmierci”
  • “Cud”
  • “Trzynaście powodów”

Te proste aktywności pomogą w naturalny sposób rozwinąć w uczniach miłość do czytania. Nauczyciel jest w stanie sprawić, że stopniowo zaczną czytać dla przyjemności, ciesząc się korzystnym wpływem tej czynności na rozwój osobisty przez całe swoje życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.