Książki dla nastolatków: 6 wartych przeczytania dzieł

Książki dla nastolatków: 6 wartych przeczytania dzieł
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2018

Pomimo powszechnego przekonania nastolatki mogą być zapalonymi czytelnikami. Wszystko, czego potrzebują, to motywacja i zachęta. Oto książki dla nastolatków, które warto zaproponować dziecku na etapie dojrzewania.

Wiek nastoletni to bardzo trudny etap. W ciele zachodzi wiele zmian, których nastolatki nie mogą kontrolować. Wraz z tymi zmianami pojawiają się pierwsze instynkty seksualne, a hormony mają wolną rękę.

W tym kontekście książki dla nastolatków odgrywają ważną rolę. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieistotne.

Co książki nastolatków mogą mieć wspólnego z rozwojem fizycznym i psychologicznym?

Czy nastolatki są w ogóle zainteresowane czytaniem? Czy nie byłoby lepiej dotrzeć do nich poprzez jakąś technologię?

To nieprawda, że ​​nastolatki są apatyczne, powierzchowne lub że dbają tylko o dobrą zabawę. Są to osoby podlegające ciągłym zmianom, a czasami potrzebujące kogoś, kto ich wysłucha.

Gdy pozbędziemy się tego subiektywnego punktu widzenia, powinniśmy dać naszym nastolatkom pełne wsparcie i informacje, których potrzebują.

Część tego zadania mogą przejąć książki dla nastolatków, które krótko omówimy poniżej.

Wspaniałe książki dla nastolatków

Momo

Powieść fantasy Momo została napisana przez Michaela Ende, autora znanej powieści Niekończąca się historia. Główną postacią jest młoda dziewczyna, która nagle pojawia się w opuszczonym rzymskim amfiteatrze.

Wkrótce zaprzyjaźnia się z mieszkańcami pobliskiego miasta i odkrywa, że ​​ma wspaniały dar słuchania innych.

Chociaż może się wydawać, że jest to typowa opowieść dla dzieci, Momo to coś znacznie więcej. To opowieść o zrozumieniu, empatii i wdzięczności.

W tym samym czasie tajemniczy Szarzy Panowie – czarny charakter powieści – reprezentują krytykę konsumpcjonizmu.

Książki dla nastolatków - chłopak czyta

Buszujący w zbożu

Główny bohater tej klasycznej powieści, Holdena Caufielda, jest 17-letnim chłopcem pełnym wewnętrznych sprzeczności. Właśnie został wydalony ze szkoły podstawowej i nie jest w stanie stanąć twarzą w twarz z rodzicami.

Wracając do domu w Nowym Jorku, zatrzymuje się w hotelu. Tam przechodzi serię doświadczeń, które pozwalają czytelnikowi lepiej go poznać.

„W książkach jest więcej skarbów niż we wszystkich łupach piratów z Wyspy Skarbów”.
-Walt Disney-

Dziennik Anny Frank

Dziennik Anny Frank to idealna książka dla nastoletnich czytelników. Powstał w latach 1942-1945 i opowiada o życiu młodej żydowskiej nastolatki, która później zginęła w nazistowskim obozie koncentracyjnym.

Anna z rodziną mieszkała na strychu przez 2 lata, dopóki, niestety, nie odnalazło ich Gestapo.

Do tej pory książka przedstawia zarówno intymne spojrzenie na myśli i uczucia nastolatka, jak i przypomnienie o jednym z najciemniejszych momentów w historii najnowszej.

Anna Frank

Dracula

Bram Stoker stworzył postać Draculi opartą na historycznej postaci Włada Palownika, słowiańskiego szlachcica, który popełnił wiele okrucieństw w XV wieku.

Fikcyjny bohater powieści jest wampirem, który udaje się do Londynu w celu zrealizowania swoich złych zamiarów. Jedną z jego ofiar jest Mina Harker, młoda oblubienica swojego prawnika, Jonathana Harkera.

Harker wraz z przyjaciółmi spotykają się z Draculą i jego sprzymierzeńcami. Tajemnica i akcja tej książki niewątpliwie są wciągające.

W 80 dni dookoła świata

To literackie arcydzieło napisał Juliusz Verne. Opowiada historię Fileasa Fogga i jego nowo zatrudnionego lokaja, którzy podejmują wyzwanie objechania dookoła świata w ciągu zaledwie 80 dni.

Napotykają niekończące się przygody w różnych krajach i muszą walczyć z rozmaitymi przeciwnościami.

Książka taka jak W 80 dni dookoła świata ta pozwala młodym ludziom wyjść poza znany im świat, by odkrywać siebie samych i ich otoczenie.

Kto choć raz w życiu nie miał ochoty podróżować po świecie ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi?

Othello

Jeśli chodzi o godne polecenia książki dla nastolatków, nie można nie wspomnieć o Othello. To jedna z najlepszych książek dla nastolatków, jakie kiedykolwiek napisano. Choć podstawą tej historii jest tragiczny utwór napisany przez Szekspira, doskonale pasuje jako narzędzie edukacyjne dla młodzieży: kwestią, na której skupia się ta książka jest zazdrość.

Arcydzieło Szekspira doskonale pokazuje nastolatkom, że ludzie nie są dobytkiem. Przeciwnie – relacje powinny opierać się przede wszystkim na zaufaniu i szacunku.

Jeśli te składniki nie istnieją, relacja prędzej czy później zniknie. Zazdrość z kolei niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwa, które może zniszczyć wszystko.

Aby zrozumieć nasze dzieci, musimy zmienić sposób, w jaki je postrzegamy. Ich zainteresowania nie opierają się wyłącznie na bezsensownych treściach komercyjnych.

Książki dla nastolatków obejmują szeroki zakres tematów. Co więcej, nawet rodzice mogą je przeczytać. Dzięki temu łatwiej zrozumieć świat dzieci i ich spojrzenie na życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ende, M. (2007) Momo. Alfaguara.
  • Salinger, J. D. (ed. 2020). El guardián entre el centeno. Alianza Editorial.
  • Frank, A. (ed. 2010). El diario de Ana Frank. PLAZA & JANES.
  • Stoker, B. (ed. 2011). Drácula. Austral.
  • Verne, J. (ed. 2002). La vuelta al mundo en 80 días. Grupo Anaya Publicaciones Generale.
  • Shakespeare, W. (ed. 2010). Otelo. Austral.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.