Dlaczego dzieci powinny tworzyć diagramy podczas nauki?

Diagramy podczas nauki w szkole to świetny sposób na czytelne przedstawienie informacji. Dowiedz się, jak najlepiej je wykonać w tym artykule.
Dlaczego dzieci powinny tworzyć diagramy podczas nauki?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Istnieje kilka różnych technik edukacyjnych, których dzieci muszą nauczyć się używać, aby uzyskać dobre wyniki w nauce. W tym artykule zaprezentujemy Ci bliżej jedną z nich – dowiedz się jaką rolę pełnią diagramy podczas nauki.

Tworzenie diagramów lub szkiców to dobry sposób na podsumowanie nauki w celu lepszego zapamiętania pojęć i faktów. Dobrym pomysłem jest wpojenie dzieciom tej techniki uczenia się od najmłodszych lat, aby mogły skutecznie i wydajnie przyswajać sobie wiedzę.

Pamiętajmy, że diagramy podczas nauki to tylko jeden z wielu kroków, które należy wykonać w złożonym świecie edukacji. Cały proces nauki możemy streścić w postaci pięciu elementów. Są to:

  • Czytanie ze zrozumieniem.
  • Podkreślenie najważniejszych informacji.
  • Streszczenie (konspekt).
  • Zapamiętywanie.
  • Samodzielna ocena zdobytej wiedzy.

Nawyk nauki powinien odbywać się w warunkach środowiskowych, przestrzennych, czasowych, ale zawsze podobnych do siebie. Jest pierwszym krokiem do tego, aby uczniowie mogli aktywować i rozwijać swoją umiejętność uczenia się.
–García Huidobro–

Naucz swoje dzieci tworzyć diagramy podczas nauki

Gdy chcesz podsumować przyswojone sobie informacje, musisz mieć możliwość korzystania z różnych strategii ich porządkowania lub kompilowania. Należy to zrobić w taki sposób, aby umożliwić modyfikowanie treści, aby łatwiej było je przyswajać i zapamiętywać. W tym miejscu diagramy podczas nauki lub szkice stają się bardzo przydatne.

Dziecko w trakcie nauki

Diagramy podczas nauki wizualnie i wyraźnie przedstawiają główne i drugorzędne idee danego tekstu. Wielką zaletą, jaką mają w porównaniu z innymi technikami podsumowania, jest to, że pozwalają szybko uchwycić istotne informacje.

Istnieją różne rodzaje diagramów, w zależności od rodzaju materiału do przyswojenia:

  • Porównawcze: służą do porównywania cech i „łapania” informacji na pierwszy rzut oka.
  • Hierarchiczne: za pomocą tego typu diagramu możesz organizować i klasyfikować koncepcje zawarte w tekście oraz integrować niektóre idee z innymi tekstami.
  • Sekwencyjne: można ich użyć, gdy trzeba uporządkować informacje sekwencyjnie, w oparciu o różne czynniki (upływ czasu, zmiany metod, zmiany cech itp.).

Ważne jest, aby przekazać ideę diagramów naszym dzieciom. Jednak aby nauczyć się tej techniki nauki, nie wystarczy znać tylko teorię. Proces ten wymaga też sporo praktyki.

Z tego powodu dobrym pomysłem jest, aby rodzice towarzyszyli swoim dzieciom podczas sesji edukacyjnych. Będą w stanie pomóc im w stworzeniu pierwszych wizualnych diagramów, dzięki czemu z czasem dzieci będą w stanie wykonać je samodzielnie.

„Nigdy nie traktuj nauki jako obowiązku, ale jako okazję do zagłębienia się w piękny i wspaniały świat wiedzy.”
Albert Einstein

Charakterystyka dobrego diagramu edukacyjnego

Aby stworzyć dobry diagram, musisz wykonać kilka kroków:

  • Najpierw uważnie przeczytaj tekst.
  • Następnie wybierz i podkreśl informacje główne i drugorzędne.
  • Pomyśl o tytule podsumowującym tekst.
  • Następnie wybierz typ diagramu, który chcesz zrobić.
  • Podziel tekst na sekcje ogólne i podrozdziały.
  • Na koniec umieść każdy koncept w innej sekcji i opisz go krótko oraz dokładnie.

Diagramy podczas nauki powinny również spełniać następujące cechy:

Uczennica
  • Powinieneś zintegrować wszystkie główne idee na jednym diagramie.
  • Powinieneś podkreślić i wyraźnie połączyć główne idee tekstu.
  • Diagramy podczas nauki muszą mieć logiczną strukturę, z dobrze ułożonymi głównymi i drugorzędnymi informacjami.
  • Diagram musi być przejrzysty, aby treść mogła być szybko zrozumiana.
  • Musi być on napisany przy użyciu krótkich lub bezpośrednich słów kluczowych lub fraz, nigdy długich zdań.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, dzieci nauczą się tworzyć sensowne diagramy podczas nauki, które pomogą im poprawić ich wyniki w szkole. Już na pierwszy rzut oka będą mogły zobaczyć ogólne wyobrażenie tematów i ich wzajemnego dopasowania.

Wszystko to jest dla nich korzystne, ponieważ mogą z łatwością przyswajać, rozumieć i zapamiętywać informacje. Wymaga to pracy, czasu i wysiłku, ale na pewno warto to zrobić!

„Jeśli chcesz odnieść sukces, nie gap się na schody. Zacznij się wspinać, krok po kroku, aż dotrzesz na szczyt.”
-Autor anonimowy-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.