Dobra przestrzeń dla dziecka do nauki - jak ją stworzyć?

Dobra przestrzeń do odrabiania lekcji w domu jest niezbędna, aby dziecko mogło w skupieniu przygotowywać się do szkoły. Pomóż mu ją zorganizować już dziś!
Dobra przestrzeń dla dziecka do nauki - jak ją stworzyć?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kluczem do zorganizowania i skupienia na nauce jest prawidłowo zaplanowana, dobra przestrzeń do odrabiania pracy domowej. Powinna być w miejscu dobrze oświetlonym, w miarę spokojnym i cichym oraz zapewniać dostęp do wszelkich książek i przyborów szkolnych.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zaplanować dla twojego małego ucznia kącik do odrabiania lekcji. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dobra przestrzeń do odrabiania pracy domowej – jak ją zorganizować?

Tata pomaga w lekcjach

Dla wielu dzieci odrabianie lekcji jest największą męką. Odkładają to na ostatnią chwilę, zapominają, rozwiązują zadania po łebkach. Prawdziwym wyzwaniem dla wielu rodziców jest zachęcenie i zmotywowanie swoich dzieci do samodzielnej pracy. Nie mogą przecież wiecznie kontrolować i przypominać o każdym nieodrobionym ćwiczeniu!

Dziś przekonasz się, jak ważne jest stworzenie motywującego miejsca do odrabiania pracy domowej dla twojego dziecka.

Z reguły miejsce do nauki i pracy mieści się w tym samym pokoju, w którym dziecko przebywa i śpi.  Często jednak pomieszczenie to jest dzielone z bratem lub siostrą, a nawet z rodzicami. W takiej sytuacji ważne jest, by każde z dzieci, podobnie jak ma swoje łóżko, miało także własne miejsce pracy – choćby było to tylko biurko lub przeznaczony do tego stolik.

Najlepiej by było, jeśli tylko warunki lokalowe na to pozwalają, by dzieci wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Można np. umieścić dwa stoliki w różnych krańcach pokoju.

Po szkole ostatnią rzeczą, na którą dzieci zwykle mają ochotę, jest powrót do nauki i odrabiania lekcji. Często maluchy przyjmują złe nawyki w odrabianiu prac domowych: takie jak uczenie się przed włączonym telewizorem lub pośrodku hałaśliwego salonu.

Jako rodzic, najlepszą rzeczą, jaką możesz dla nich zrobić, jest stworzenie miejsca do pracy domowej już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ten sposób dzieci przyzwyczają się do odrabiania zadań domowych w komforcie.

Posiadanie wyznaczonego miejsca do pracy domowej jest kluczem do pomagania dzieciom w wykonywaniu zadań szkolnych w szybki, skuteczny i przyjemny sposób.

Zapytaj dziecko, czego tak naprawdę potrzebuje

Chociaż wspominaliśmy o tym wiele razy – przypominamy: kiedy tworzysz coś dla swoich dzieci, musisz wziąć pod uwagę ich opinię. Dlatego, jeśli chodzi o tworzenie dobrej przestrzeni do pracy w domu, zawsze musisz wziąć pod uwagę to, co je inspiruje. Sprawi to, że chętniej będą przebywać w swoim kąciku nauki.

Pamiętaj, że nic tak nie poprawia radości z przebywania w pomieszczeniu, jak świadomość, że miało się aktywny udział w jego aranżacji.

Dobra przestrzeń – jak ją zorganizować

Możesz zacząć od zapytania dziecka, gdzie chciałoby zlokalizować to miejsce. Za twoją wskazówką pozwól mu wybrać kolory, narzędzia i materiały, które chcą umieścić w swojej przestrzeni. Na przykład dekoracje związane z astronomią, nauką, kwiaty, zwierzęta… wybór jest nieskończony.

 

Wybór odpowiedniego miejsca w domu do odrabiania pracy domowej

Dobra przestrzeń do nauki

Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego miejsca. Spróbuj poobserwować, jak twoje dzieci odrabiają lekcje. Wiele dzieci potrzebuje absolutnej ciszy, aby się skoncentrować. Dla innych istotne jest poczucie, że rodzice są w pobliżu. Jeszcze inne potrzebują towarzystwa rodzeństwa lub kolegów.

Możesz zorganizować przestrzeń do odrabiania zadań domowych dla swoich dzieci na podstawie tych obserwacji. Jeśli twoje dzieci potrzebują ciszy i spokoju, aby się skoncentrować, wybierz kącik ich sypialni lub nawet gabinet lub pokój gościnny w twoim domu.

Jeśli jednak twoje dzieci potrzebują jakiejś aktywności i towarzystwa, możesz wybrać miejsce w salonie lub w większej kuchni. Upewnij się jednak, że dziecko pozostaje skupione, a nie przenosi wzrok na telewizor, czy też na smartfona

 

Dobre oświetlenie i wentylacja przestrzeni

Najlepszym oświetleniem do odrabiania lekcji jest naturalne światło słoneczne. Dlatego zawsze, gdy to możliwe, znajdź w domu takie miejsce, w którym twoje dziecko będzie mogło jak najdłużej cieszyć się naturalnym światłem wpadającym przez okna.

Jeśli jest to niemożliwe ze względu na zimową porę roku lub lokalizację miejsca, poszukaj dobrego sztucznego światła z regulacją wysokości i możliwościami regulacji siły oświetlenia.

Dostęp do świeżego powietrza jest szczególnie ważny dla młodego człowieka, gdyż minimalizuje ryzyko nabawienia się alergii. W dodatku, świeże powietrze sprzyja koncentracji, minimalizuje senność i sprawia, że łatwiej jest się dziecku skupić na dłuższy czas.

 

Zabawny i kolorowy wystrój

Kiedy ustalicie już, gdzie będzie zaplanowane miejsce do pracy domowej twojego dziecka, upewnij się, że nie jest ono zbyt nudne. Aby to uzyskać, zastanów się, co lubią twoje dzieci oraz co sprawia im radość. Następnie dodaj te elementy podczas organizacji kącika do nauki.

Najlepiej, aby to miejsce było atrakcyjne – ponieważ dzięki temu dzieci poczują się bardziej komfortowo i swobodnie.

Jeśli zamierzasz ustawić biurko pod ścianą, możesz zawiesić kolorowe plakaty z pięknymi obrazami lub ulubionymi postaciami z bajek, które wybierzesz wraz ze swoimi dziećmi. Jest sporo badań naukowych, które pokazują, że posiadanie ciekawych obrazów w środowisku przeznaczonym do nauki pomaga budować skupienie i kreatywność.

Możesz wybrać piękne krajobrazy, postać z filmu, gry, bajki lub komiksu. Postaraj się, aby kącik do nauki był kolorowy, a nie nudny i przypominający o szkole.

Dobra przestrzeń do pracy- organizacja

Miejsce do pracy domowej powinno zapewniać dzieciom dostęp do wszystkiego, czego potrzebują do nauki. Zapewnienie im potrzebnych narzędzi (komputera, książek, zeszytów) to podstawa dobrej organizacji. Możesz przygotować szuflady, pudełka i klasery które pozwolą im uporządkować swój materiał.

Dobrze zorganizowane miejsce do odrabiania lekcji w domu jest kluczem do uczynienia tej czynności bardziej satysfakcjonującą, a nawet przyjemną dla dzieci. Przy odrobinie wysiłku i poświęcenia pomożesz swoim dzieciom przyzwyczaić się do pracy w domu i do nadążania za programem edukacyjnym w szkole.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canter, Lee. Homework without tears. The Education Digest. 1988.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.