Adaptacja dziecka w nowej szkole - jak mu pomóc?

Adaptacja dziecka do zmiany z przedszkola na szkołę może być stresująca, nie tylko dla malucha, ale i jego rodziców. Dowiedz się jak pomóc swojemu dziecku!
Adaptacja dziecka w nowej szkole - jak mu pomóc?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przejście z przedszkola do pierwszej klasy oraz adaptacja dziecka w nowej szkole może być bardzo trudnym wyzwaniem. Drobna pomoc i motywacja ze strony rodziców pomoże maluchom w pomyślnym rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej i zapewni im większą pewność siebie w nowym otoczeniu.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dzieciom, szczególnie tym młodszym, nie zawsze łatwo jest zaakceptować zmiany, które nadchodzą wraz z dorastaniem. Każda pociecha przechodzi ten etap w mniej lub bardziej drastyczny sposób. Promocja z przedszkola do nowej szkoły może być trudnym krokiem dla malucha, dlatego ważne jest, aby pomóc mu pomyślnie rozpocząć naukę w nowej placówce.

Wsparcie od rodziny będzie niezwykle pomocne i pomoże mu się zaaklimatyzować.

Adaptacja dziecka do nadchodzących zmian

Wiele dzieci w pewnym sensie nie może się doczekać pójścia do pierwszej klasy. Perspektywa chodzenia do szkoły ze starszymi kolegami i koleżankami sprawia, że ​​czują się dumne, doroślejsze i szczęśliwe.

Jednocześnie jednak, niektórym uczniom może być trudno dostosować się do środowiska szkoły podstawowej. Muszą pilnować czasu, przychodzić na lekcje o danej godzinie, siedzieć w wyznaczonym miejscu i podnosić rękę gdy chcą się wypowiadać.

Stres i poczucie zagubienia może się zdarzyć nawet w przypadku uczniów, którzy wcześniej nie mieli żadnych szczególnych trudności w przedszkolu. W zerówce  czy w pierwszej klasie dzieci mogą czuć się nieco zagubione w tłumie wśród innych, starszych uczniów.

Co więcej, podczas tej zmiany wiele dzieci musi rozstać się z  kolegami z grupy przedszkolnej, z którymi zazwyczaj spędzali czas. Ponadto zmiana nauczyciela wychowawcy może także powodować dodatkowy stres. Dlatego dzieci muszą dostosować się nie tylko do nowego środowiska, ale także do nowej grupy kolegów z klasy, z którymi muszą dopiero nawiązać znajomości.

Pierwsza klasa oznacza także konieczność dostosowania się do innych drobnych zmian, takich jak poruszanie się po większym budynku, korzystanie ze schodów, odszukanie odpowiedniej klasy, łazienki itp. Chociaż dorosłym wydają się one niewielkie, nadal stanowią one poważne wyzwanie dla małych dzieci.

Oczywiście musimy także wziąć pod uwagę obawy i nastawienie wszystkich członków rodziny. Innymi słowy, dla rodziców, a nawet dla dziadków, ciotek i wujków oraz starszego rodzeństwa przejście naszego malucha do szkoły podstawowej oznacza nową sytuację i zmiany w życiu rodzinnym.

Wszyscy muszą poznać nowych nauczycieli, zorganizować dojazdy do szkoły, zakupić większe ilości przyborów szkolnych, pomagać w odrabianiu pracy domowej itp. Warto jest wspólnie zaplanować dojazdy i odbieranie dziecka oraz wytłumaczyć dziecku cały plan działania. Jeśli rodzina zachowa spokój, atmosfera także udzieli się dziecku. Pomoże mu to się uspokoić.

Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej

Dziecko czyta - adaptacja dziecka do nowych warunków

Należy przede wszystkim unikać straszenia dziecka i nastawiania go na najgorsze. Warto zabrać dziecko podczas wakacji na wycieczkę po nowej szkole, tak aby mogło się z nią zapoznać. Możecie wraz z innymi rodzicami zorganizować dzień integracyjny, tak aby dzieci mogły poznać nowych kolegów, na przykład w parku lub na boisku szkolnym.

Nowy etap rozwoju

Należy mieć świadomość, że na tym etapie życia dzieci przechodzą z etapu przedoperacyjnego do konkretnego etapu operacyjnego. Według teorii psychologa Jeana Piageta dzieci osiągają konkretny operacyjny etap rozwoju w wieku około 6 lub 7 lat.

Innymi słowy, ta zmiana zachodzi w sposób naturalny u dzieci, a szkoła jest po prostu dobrym ośrodkiem wspomagającym rozwój tych naturalnie nabytych umiejętności i  cech.

Na tym nowym etapie rozwoju dzieci zaczynają logicznie rozumować, myśleć przestrzennie i planować. To jest właśnie czas, w którym zaczynają kolekcjonować, mają hobby, rozwijają swoje pasje, doskonalą swoje umiejętności matematyczne itp.

Dlatego instytucje szkolne wdrażają plany i procesy wychowawczo – edukacyjne. Innymi słowy, przygotowują zajęcia dopasowane do wieku i etapu rozwoju dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Co więcej, dostosowują program nauczania do potrzeb tej grupy wiekowej.

Adaptacja dziecka – jak pomóc w pomyślnym rozpoczęciu szkoły podstawowej

Kiedy dzieci przechodzą z przedszkola do szkoły podstawowej, każda osoba zaangażowana w plan edukacyjny będzie stanowiła wsparcie dla naszego malucha. Na przykład nauczyciele mają za zadanie pracować z dziećmi przyzwyczajonymi do bardziej swobodnego środowiska z przedszkola.

Rodzice, rodzeństwo i dalsza rodzina pomaga dziecku wspierając i motywując. Koledzy i przyjaciele pomagają nawiązać relacje i przetrwać cały dzień nauki.

Poprawa koncentracji uwagi i ćwiczenia umysłowe dla dzieci

Na tym etapie życia dziecka bardzo ważne jest, aby wspomóc jego koncentrację, pamięć i organizację. Aby pomóc swoim dzieciom rozwinąć te zdolności w domu, możesz zorganizować gry i zabawy pobudzające kreatywność.

Na przykład: gry planszowe, mnemotechniczne,  lub rysowanie i kolorowanie to świetny sposób na zwiększenie uwagi, koncentracji i wyćwiczenie połączenia ręka – oko. Używaj prostych gier, takich jak quizy, łamigłówki, książeczki edukacyjne, memory itp. 

Czytanie i pisanie to ważna umiejętność, rozwijana już od momentu, gdy dzieci osiągają wiek około 6 lat. Innymi słowy, od chwili, gdy zaczynają przedszkole czy pierwszą klasę szkoły podstawowej. Mając to na uwadze, jeśli chcesz pomóc maluchom poprawić zdolności manualne, pisownię i szybko się uczyć, odpowiedzią jest wspomaganie nauki czytania. 

Zwiększ ilość czasu spędzanego na czytaniu z dziećmi w domu, bez presji i narzucania się. Korzystaj z opowiadań, książek dla dzieci odpowiednich do ich wieku itp. Postarajcie się wybierać opowiadania edukacyjne, ale takie których dziecko z przyjemnością będzie słuchało. Dobrą metodą jest także korzystanie z audiobooków czy audycji.

Motywacja do odrabiania lekcji

Dzieci w szkole

Początek szkoły podstawowej często wyznacza początek jednego z największych wyzwań w akademickiej drodze dziecka: pracy domowej. Wykonywanie prac domowych w domu może być żmudną walką dla wielu dzieci. Potrzebują pomocy i wsparcia dorosłych, a w wielu przypadkach dużej motywacji.

Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby wyjaśnić, że zadanie domowe jest obowiązkiem dziecka, a nie rodziców. Możesz pomóc swoim dzieciom, ale nie odrabiaj ich za nie.

Adaptacja dziecka do systemu szkolnego – wnioski

Jeśli chodzi o inne sposoby i zajęcia, możemy stopniowo zachęcać nasze dzieci do samodzielnego wykonywania coraz to nowych czynności. Przygotowywanie kanapek, zawiązywanie butów, ubieranie się, składanie ubrań i inne umiejętności podniosą pewność siebie i samoocenę dziecka.

Na przykład mogą rano samodzielnie wybrać i założyć ubrania, przygotować śniadanie, spakować plecak. Sprawi to, że poczują się bardziej odpowiedzialni.

Jako rodzice dziecka szkolnego pamiętajmy, aby ułatwić mu to przejście z przedszkola do szkoły. Warto postępować zgodnie z zaleceniami nauczycieli i ekspertów. Jeśli twoje dziecko ma duże problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji- porozmawiaj z wychowawcą dziecka, nauczycielami czy psychologiem szkolnym.

Oni na pewno mają sposoby pomagające w integracji maluchów w klasie. Nasze pociechy potrzebują wsparcia w tym trudnym dla nich procesie. Adaptacja dziecka w szkole może potrwać nawet kilka miesięcy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.