Wymówki dziecięce, aby uniknąć pójścia do szkoły

Wymówki dziecięce, aby uniknąć pójścia do szkoły
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Konsekwentne odmowy i wymówki mogą maskować bardziej niepokojące i poważne powody odrzucenia działania lub zobowiązania przez dziecko.

Dowiedz się, czy Twoje dziecko szuka wymówki, aby uniknąć pójścia do szkoły i odkryj powody, dla których może to robić.

Najczęstsze wymówki, aby uniknąć pójścia do szkoły

Tuż przed pójściem do szkoły dzieci mogą skarżyć się na ból brzucha, głowy lub gardła. Ta widoczna choroba poprawi się, jeśli pozwolisz dziecku zostać w domu, ale pojawi się ponownie następnego ranka.

Dzieci mogą również okazać niezadowolenie płacząc lub wpadając w furię. U starszych może wystąpić trudne lub agresywne zachowanie wobec rodziców, odmowa wstania lub przygotowania się do pójścia do szkoły, ucieczki z domu lub szkoły albo częste epizody złego nastroju.

Dlaczego niektóre dzieci znajdują wymówki?

Wymówki, aby uniknąć pójścia do szkoły, mogą mieć wewnętrzne lub zewnętrzne pochodzenie. Poniżej przejrzymy przyczyny każdego z tych typów.

Wymówki o wewnętrznym pochodzeniu

Przede wszystkim Twoje dziecko może odczuwać niepokój lub paraliżujący lęk, aby opuścić swoją domową strefę bezpieczeństwa, które odczuwa ze strony swoich rodziców i domu. Na przykład Twój maluch może pomyśleć, że stanie się z nim coś złego, jeśli nie będzie z Tobą w domu.

Może pomyśleć, że się zgubi i nie będzie wiedział jak Cię znaleźć. Może nawet wierzyć, że jego rodzice umrą, gdy go nie będzie. Podobnie może być to spowodowane sytuacjami rodzinnymi. W przypadku rozwodu, nadużyć lub przemocy domowej dzieci mogą obawiać się opuszczenia domu. Starają się unikać kłótni rodziców i szukania wymówek, by zyskać ich uwagę.

W innych przypadkach niektóre dzieci unikają chodzenia do szkoły, ponieważ mają niezdiagnozowane zaburzenie uczenia się. Ponadto, starsze dzieci mogą uznać, że pozostawanie w domu jest przyjemniejszym doświadczeniem niż chodzenie do szkoły. Chcą spać, korzystać z internetu, oglądać telewizję, grać w gry wideo lub wykonywać inne ulubione zajęcia.

Zamyślona dziewczynka

Wymówki o pochodzeniu zewnętrznym

Inne przyczyny to czynniki społeczne. W takich przypadkach dzieci obawiają się sytuacji takich jak wsiadanie do autobusu, pisanie na tablicy lub mówienie przed nauczycielami i kolegami z klasy. Dzieje się tak dlatego, że czują lęk przed porażką. Z tego powodu wymyślają różne wymówki, aby tego uniknąć.

Inna przyczyna obejmuje problemy interpersonalne. Młodsze dzieci mogą uważać się za brzydkie lub złe, czy też myśleć, że nikt nie chce się z nimi bawić. Ponadto możliwe jest, że mogą one cierpieć z powodu gróźb lub poniżającego traktowania. Ten powód jest najczęstszy wśród nastolatków. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice muszą współpracować, aby jak najszybciej powstrzymać to zastraszanie.

Mogą również wystąpić zmiany fizyczne. Młodzi ludzie są zaniepokojeni swoim wyglądem fizycznym, na przykład nadwagą lub niedowagą. To prowadzi do niskiej samooceny.

W przypadku dziewcząt wczesny lub bardzo zauważalny rozwój powoduje udrękę. Zmiany hormonalne zwiększają te poczucie wstydu. Ponadto, na tym nowym etapie nie są już starszymi i bardziej doświadczonymi dziećmi; stają się najmłodszymi i najbardziej niedoświadczonymi nastolatkami.

“Starsze dzieci mogą uznać, że pozostawanie w domu jest przyjemniejszym doświadczeniem niż chodzenie do szkoły.”

Kiedy wymówki są częste…

Wymyślanie wymówek, aby uniknąć pójścia do szkoły jest bardzo powszechne i może wystąpić w dowolnym momencie. Jednak jest częściej zauważalne u dzieci w wieku od 5 do 7 lat i między 10 a 13 rokiem życia. Szacuje się, że nawet do 25% dzieci w wieku szkolnym będzie wymyślało wymówki, aby w pewnym momencie uniknąć chodzenia do szkoły.

U małych dzieci sytuacja ta może pojawić się po wakacjach lub po krótkiej chorobie. Jest tak, ponieważ nastąpił znaczny czas rodzinnego przywiązania. Możliwe są również wymówki po śmierci krewnego, zmianie szkoły, przeprowadzce do nowego domu, i tym podobne.

9 praktycznych wskazówek dla rodziców

Zanim zastanowisz się, co Twoje dzieci mogą wymyślić jako prostą wymówkę, pomyśl o tym, aby:

 • Spróbuj określić źródło ich wymówek.
 • Wyklucz najczęstsze objawy używane jako wymówki, takie jak gorączka, ból głowy, ból brzucha, nudności i / lub wymioty. Obserwuj intensywność i częstotliwość tych skarg, aby określić czy są prawdziwe.
 • Bądź cierpliwa i nie denerwuj się.
 • Nie spiesz się, aby zareagować negatywnie lub powiedzieć im, że ich obawy są bezpodstawne. Nie zmuszaj ich do pójścia na zajęcia bez uprzedniego poznania przyczyn unikania.
 • Pamiętaj, że ciągłe obawy mogą wywoływać w przyszłości zaburzenia lękowe, fobie lub ataki paniki.
 • Należy pamiętać, że szkoła powoduje wiele lęków u dzieci, ponieważ nie jest to chronione środowisko jak w domu. To prowadzi ich do wymyślania wymówek, aby uniknąć pójścia na zajęcia.
 • Zmierz się z sytuacją, nie wyśmiewając ani nie lekceważąc ich uczuć. Pomaga to zapobiec pogorszeniu się problemu.
 • Współpracuj z nauczycielami, kolegami ze szkoły i rodzeństwem, aby jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją.
 • Psycholog lub inny profesjonalista może udzielić ci praktycznych wskazówek w zależności od konkretnego przypadku. Nie zapominaj, że nie jesteś sama.
Zamyślony chłopiec w szkole

Problemy, które mogą powodować częste wymówki

Kiedy dziecko uparcie szuka wymówek, aby uniknąć pójścia do szkoły, staje się to niepokojące. W takich przypadkach wskazane jest, aby szukać wsparcia specjalisty zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że będzie to bardzo ważne dla ogólnego rozwoju Twojego dziecka.

Opuszczenie szkoły z powodu strachu i lęku może powodować poważne problemy naukowe i społeczne. W dłuższej perspektywie czasu może również doprowadzić do całkowitego zaniechania studiów, zachowań kryminalnych i deprywacji ekonomicznej z powodu trudności z utrzymaniem pracy.

Izolacja społeczna i problemy małżeńskie są również możliwymi konsekwencjami. W dorosłym życiu sytuacja ta może powodować lęki, depresję, panikę i zaburzenia osobowości.

Chociaż znajdywanie wymówek, aby uniknąć pójścia do szkoły, jest bardzo częste u dzieci w wieku szkolnym, konieczne jest spróbować znaleźć ich źródło. Dzięki skutecznej reakcji na sytuację Twoje dzieci będą mogły w pełni cieszyć się szkolnym czasem i czuć się znacznie spokojniej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Araujo, N. I. Mi hijo ya no quiere ir a la escuela, solo quiere estar en esta sesiones…¡ Esto también es escuela¡. http://www.alasru.org/backup/congreso2014/ponencias/20_480_0266.pdf
 • Butler, C. (2008). Talk and social interaction in the playground. Aldershot: Ashgate.
 • Ginsburg, K. R. (2007)”The Importance of Play in Promoting Healthy Child Development and Maintaining Strong Parent-Child Bonds” (PDF). American Academy of Pediatrics. 119(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.