Nigdy nie mów źle o ojcu swojego dziecka

Nigdy nie mów źle o ojcu swojego dziecka
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy mówisz źle o ojcu swojego dziecka, możesz wyrządzić wiele szkód. Twoim priorytetem powinno być szczęście i poczucie bezpieczeństwa Twojej pociechy.

Rozwód to nie jedyny moment, w którym jeden z rodziców może mówić źle o drugim. Może do tego dojść również jeśli jeden z rodziców nie jest obecny w życiu dziecka, a nawet gdy para jest nadal razem. Ale jeśli będziesz mówiła źle o ojcu swojego dziecka, możesz wyrządzić dużą krzywdę swojemu maluchowi.

Właśnie dlatego powinnaś starać się tego uniknąć ze wszelką cenę.

Jeśli masz wrażenie, że Twój partner Cię zdradza, odczuwanie niekontrolowanego pragnienia wyrażenia swojego gniewu jest całkowicie normalne. Jednak nie angażuj w to swojego dziecka. Twoim priorytetem zawsze powinna być jego ochrona oraz zapewnienie mu jak najlepszego zdrowia.

Kochać i być kochanym

Rodzina stanowi centrum wszechświata każdego dziecka. Mama i tata to osoby, do których zawsze może się udać, gdy coś się dzieje, i ich swoista siatka asekuracyjna. Miłość i zaufanie, jak zapewniają, pozwalają dziecku rozwijać swoją osobowość i otwierać się na świat.

Tata przytulający córkę - nie mów źle o ojcu swojego dziecka

Dzieci potrzebują kochać bez poczucia winy. Poza tym aby ich rozwój emocjonalny przebiegał w prawidłowy sposób, muszą być kochane bezwarunkowo przez swoich rodziców. Rodzina to ich bezpieczne i szczęśliwe miejsce na świecie, które daje im pewność siebie i zachęca do odkrywania nowych miejsc.

To stabilne miejsce, w którym mogą naładować swoje baterie i zapuścić korzenie, które pozwolą im rosnąć bez lęku. Rodzina jest tak ważna, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby panowała w niej harmonia i szczęście.

Pozwól swojemu dziecku kochać jego ojca nawet jeśli Ty nie darzysz go już miłością

Okoliczności nie zawsze są idealne. Być może ojciec dziecka nigdy nie był obecny w jego życiu, a może się rozwiedliście. Nawet jeśli jesteście ze sobą, od czasu do czasu mogą pojawiać się konflikty i kłótnie, które wywierają wpływ na Wasz związek.

Każda z tych okoliczności stanowi część życia. Jako osoby dorosłe musimy stawiać im czoła najlepiej jak umiemy. Jednak jasne jest, że nigdy nie powinny odbijać się na samopoczuciu dziecka. Unikaj tego jeśli tylko jesteś w stanie.

Oczywiście różne wydarzenia w pewien sposób odcisną swoje piętno na życiu Twojego dziecka, ale ich skutki zależą od tego, jak będą zachowywali się otaczający ich dorośli.

Być może ojciec (lub matka) Twojego dziecka nie zachował się w porządku. Może Cię zranił lub zdradził. Być może również Ty popełniłaś błędy jako rodzic. To całkowicie normalne, że taka sytuacja wzbudza w Tobie złość i uczucie rozgoryczenia.

Jednak aby być w stanie to wybaczyć musisz przejść przez swój własnych proces emocjonalny. Nie ma wątpliwości, że Twoim priorytetem powinna być ochrona Twojego dziecka. Zaliczamy do niej również ochronę sposobu w jaki postrzega swojego ojca oraz jego więzi z dzieckiem.

Dziecko potrzebuje kochać swojego ojca i czuć się przez niego kochane. Potrzebuje tego od niego tak samo, jak potrzebuje miłości od Ciebie.

Rozmawiający ze sobą rodzice

Co się dzieje gdy mówisz źle o ojcu swojego dziecka?

Kiedy mówisz źle o ojcu swojego dziecka, kradniesz mu kluczową część jego rozwoju. Kiedy mówisz mu, że jego ojciec odszedł, ponieważ mu na nim nie zależy, że nie chce spędzać z nim czasu, dziecko nie rozumie, że nie jest za to odpowiedzialne.

Uważa, że to jego wina. Twoje dziecko zacznie czuć, że nie jest wystarczające, że nie ma znaczenia i że nie zasługuje na miłość.

Kiedy mówisz “Jesteś taki sam jak Twój ojciec” lub “Twój ojciec jest zły, nieodpowiedzialny i samolubny”, stawiasz dziecko w bardzo trudnej pozycji. Jest zmuszone obrać stronę i będzie czuło się winne za to, że kocha swojego ojca.

Będzie czuło ogromną przepaść w swoim malutkim świecie. Nie będzie czuło stabilności i harmonii, ale nienawiść i dezorientację.

Być może wydaje Ci się, że Twoje dziecko musi wiedzieć jaki jest jego ojciec i że nie powinnaś go okłamywać. Dlatego uważasz, że ma prawo znać prawdę. Jednak w rzeczywistości ma przede wszystkim prawo być dzieckiem.

Ma prawo czuć się kochane i bezpieczne, a nie zmuszone stawiać czoła problemom dorosłych. Kiedy dorośnie, dowie się, zrozumie i zobaczy to, co przeszło z innej perspektywy. Póki co pozwól mu być dzieckiem i się rozwijać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez-Queija, I., & Oliva, A. (2003). Vínculos de apego con los padres y relaciones con los iguales durante la adolescencia. Revista de Psicología Social18(1), 71-86.
  • Nuñez Mederos, C. S., Pérez Cernuda, C., & Castro Peraza, M. (2017). Consecuencias del divorcio-separación en niños de edad escolar y actitudes asumidas por los padres. Revista Cubana de Medicina General Integral33(3), 296-309.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.