Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie?

Internet jest doskonałym źródłem informacji dla dzieci. Mogą one korzystać z zasobów Sieci, aby pomóc im odrabiać lekcje lub grać w gry online. Należy jednak pamiętać, aby za wszelką cenę zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo w Internecie.
Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją dziś rodzice, jest bezpieczeństwo w Internecie, które muszą oni zapewnić swoim dzieciom. Od najmłodszych lat niektóre dzieci mają mają własne tablety, smartfony, a nawet komputery. Trudno więc rodzicom jest wiedzieć w pełni, w jaki sposób korzystają one z tych urządzeń i z kim rozmawiają będąc online.

Dzieci są dziś „cyfrowymi tubylcami”. Dorastały w świecie Internetu i nie znają życia bez niego. Dlatego też czują się całkowicie komfortowo w obecności nowoczesnych technologii. Dla nich nawigacja za pomocą myszy lub ekranu dotykowego jest tak prosta, jak czytanie i pisanie.

W naszym dzisiejszym artykule pokażemy Ci niektóre z zagrożeń związanych ze światem Sieci. Pokażemy Ci również, jak chronić swoje dzieci przed nimi i zapewnić im bezpieczeństwo w Internecie.

Przede wszystkim większość wskazówek ma głównie charakter zdroworozsądkowy. Istnieją jednak niewielkie zmiany, które można wprowadzić w życie, aby ograniczyć zawartość i aplikacje na telefonie, tablecie lub komputerze dziecka.

Dzieci i ich bezpieczeństwo w Internecie – wyniki badań naukowych

Internet jest doskonałym źródłem informacji dla dzieci. Mogą one korzystać z zasobów Sieci, aby pomóc im odrabiać lekcje lub grać w gry online. Należy jednak pamiętać, aby za wszelką cenę zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo w Internecie.

Niedawno Oxford Internet Institute (OII) na uniwersytecie w Oxfordzie (oryg. University of Oxford) przeprowadził interesujące badanie. Polegało ono na dokonaniu wywiadu w grupie obejmującej 515 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Tematem badania były doświadczenia dzieci związane z korzystaniem z Internetu.

Naukowcy uzyskali następujące wyniki:

  • 14% badanych dzieci negatywnie oceniało swoje kontakty z Internetem w ciągu ostatniego roku.
  • Osoby zupełnie nieznajome próbowały nawiązać kontakt z 8% badanych dzieci.
  • Prawie 4% dzieci spotkało w Sieci kogoś, kto udawał kogoś innego.
  • 2% badanych natrafiło na treści o charakterze seksualnym, które sprawiły, że poczuły się nieswojo.
  • 3% widziało w Internecie coś, co napawało je przerażeniem.

Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie: tak czy nie dla filtrów rodzicielskich?

Zdecydowana większość rodziców tych dzieci, około 90%, albo nie wiedziała, jakich filtrów powinna użyć, by ochronić swoje dzieci, albo po prostu nie korzystała z nich w ogóle. Ponadto niewłaściwe narzędzia filtrujące mogą w rzeczywistości uczynić dzieci jeszcze bardziej bezbronnymi.

Oxford Internet Institute sugeruje, że zamiast używać mechanicznie filtrów rodzicielskich, powinniśmy raczej odpowiednio wyedukować swoje dzieci. Trwające obecnie badania nad tym, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie powinny sprawdzić, jak skuteczne są filtry w perspektywie długoterminowej.

Dziecko z tabletem

Ponadto naukowcy zamierzają sprawdzić, czy narzędzia takie chronią młodych ludzi w szerszym przedziale wiekowym.

Ostatecznie wybór starań prowadzących do lepszej edukacji internetowej lub używanie filtrów zależy od samych rodziców i nauczycieli. Nie wystarczy po prostu spojrzeć przez „różowe okulary”. Niezależnie od wieku Twoich dzieci, ważne jest, aby zapewnić im bezpieczeństwo w Internecie.

Potrzebujesz określonych zasad postępowania, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo w Internecie

Czasami może się wydawać, że dzieci wiedzą więcej niż ich rodzice o Internecie. Jednak Twoim obowiązkiem jest zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa. Jak wspomnieliśmy, zdrowy rozsądek jest bardzo ważnym aspektem.

Na początek nie zalecamy, aby dzieci korzystały z jakiegokolwiek urządzenia zamknięte w swoim pokoju. Na przykład mogą to być laptopy, tablety i smartfony. Nakłonienie dziecka do korzystania z ich w głównym salonie będzie zniechęcać je do jakikolwiek niewłaściwych rodzajów aktywności.

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi

Ponadto niezwykle ważną kwestią jest, aby porozmawiać z każdym ze swych dzieci i wyjaśnić im wszelkie niebezpieczeństwa związane z Internetem. Wyjaśnij je w sposób odpowiedni dla ich wieku. Powiedz im również, dlaczego nie mogą używać swoich urządzeń w swoim pokoju.

Ważne jest również, aby zachęcić dziecko, by powiedziało Ci, gdy zobaczy coś, co wzbudza u niego niepokój. Obejmuje to wszystko to, czego się nie spodziewało, niezależnie od rodzaju.

Musisz poprosić dziecko, aby poinformowało Cię za każdym razem, gdy otrzyma podejrzane SMS-y lub e-maile. Na przykład możesz zablokować danego nadawcę w używanym przez siebie programie pocztowym.

Wyjaśnij dziecku wszystkie niezbędne rzeczy przed następnym skorzystaniem z Sieci, aby zapewnić mu pełne bezpieczeństwo w Internecie.

Oczywiście musisz także opisać mu dokładnie, co jest dopuszczalne w Sieci, a co nie. Musisz zdecydować o tym jako rodzic. Nie możesz oczekiwać, że dzieci będą same wiedziały, że robią coś źle, jeśli nie mają żadnych odgórnych ograniczeń.

Na przykład możesz im powiedzieć, aby nie pobierały żadnych aplikacji lub plików bez Twojej zgody. Ponadto powiedz im, aby nie udostępniały jakichkolwiek plików bez uprzedniego zapytania Cię o akceptację.

Musisz także zdecydować, jakich programów do obsługi wiadomości błyskawicznych (popularnych komunikatorów) mogą używać: WhatsAppa, Apple Messengera i tak dalej. Poproś swoje dzieci, aby nie odpowiadały na wiadomości e-mail od nieznanych im nadawców.

Ponadto powiedz im także, aby nie tworzyły dla siebie bezpłatnych kont w różnych serwisach bez Twojej wiedzy i nadzoru.

Gry online i jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie

Kiedy mówimy o tym, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie, zwykle mamy na myśli problemy z mediami społecznościowymi. Na przykład typowe tego typu sytuacje dotyczą Facebooka, Snapchata i Instagrama.

Tak naprawdę dzieci nie powinny mieć nawet kont w tych serwisach internetowych, jeśli mają mniej niż 13 lat. Ostatnie badania przeprowadzone przez Kaspersky Labs wykazały, że popularne gry online również powinny budzić obawy rodziców.

Matka z dzieckiem

W badaniu przeprowadzonym na dzieciach w wieku od 11 do 16 lat firma Kaspersky stwierdziła, że aż 38% dzieci spotkało w Sieci w grach online ludzi, którzy udawali innych, niż w rzeczywistości.

Ponadto aż 23% stało się obiektem pytania o podejrzanym charakterze w trybie online.

Najbardziej przerażająca statystyka była taka, że ​​20% dzieci twierdziło, że widziało ludzi poznanych w Internecie w swoim prawdziwym życiu. Ponadto wiemy także, że prawie jedna trzecia dzieci powiedziała, że ​​ich rodzice nie mieli zupełnie pojęcia, z kim rozmawiają podczas grania w gry.

Istnieje kilka programów, które pozwalają kontrolować aktywność dzieci w Internecie. Na przykład Qustodio jest jednym z nich. Jeśli zdecydujesz się go użyć, powiedz swoim dzieciom, że to robisz. Twoje dzieci mogą naprawdę poczuć się zranione, gdy dowiedzą się, że potajemnie obserwujesz wszystko, co robią w Internecie.

Facebook i dzieci

Mówiąc o treściach na Facebooku, można mieć na myśli prawie wszystko. Pomimo licznych twierdzeń, ten serwis społecznościowy tak naprawdę nie ma skutecznych filtrów ograniczających treść.

Jednak zawartość indywidualnego kanału informacyjnego zależy od tego, jakich masz znajomych. Na Facebooku możesz nauczyć swoje dzieci blokowania poszczególnych aplikacji na karcie ustawień.

Ponadto minimalny wiek posiadania konta na Facebooku to 13 lat. Dzieci poniżej tego wieku nie powinny na nim po prostu być. Wiele dostępnych obecnie pakietów oprogramowania zabezpieczającego rodzinę często ma funkcje sprawdzania mediów społecznościowych.

Jeśli więc Twoje dzieci regularnie korzystają z Facebooka, powinieneś sprawdzić opcje, takie jak „Guardian Kids”.

Wnioski końcowe na temat tego, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie

Najważniejszą rzeczą dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Internecie nie jest szukanie zaawansowanej kontroli rodzicielskiej ani wydawanie dużych pieniędzy. Najlepsze jest zawsze rozmawianie z nimi. Daj dzieciom dobry przykład i pokaż im, że mogą Ci zaufać. W ten sposób będą wiedzieć, że nie tylko szukasz kontroli nad nimi, ale po prostu chcesz dla nich dobrze.

Internet jest doskonałym źródłem informacji dla dzieci. Mogą one korzystać z zasobów Sieci, aby pomóc im odrabiać lekcje lub grać w gry online. Należy jednak pamiętać, aby za wszelką cenę zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo w Internecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.