Szalone zabawy ojców z dziećmi - tworzenie emocjonalnej więzi

Szalone zabawy dzieci z ojcem pomagają im nawiązać więź, dają im dużo pewności siebie i wspierają ich rozwój.
Szalone zabawy ojców z dziećmi - tworzenie emocjonalnej więzi
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wielu mamom nie podobają się szalone zabawy ojców z dziećmi. Gonitwy, siłowanie, skakanie i wspinanie się – to tylko niektóre z pomysłów energicznych tatusiów. Nie ma jednak powodu do zmartwień, jeśli dzieci bawią się w taki sposób z ojcami. To normalne – nawet zdrowe i zalecane jeśli tylko świetnie się przy tym bawią.

Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto wspierać takie szalone zabawy i gonitwy.

Dla matek cały ten hałas i tupanie, które pojawiają się, gdy dzieci bawią się w domu z ojcami, mogą być nieco niepokojące i męczące. Jednak ten rodzaj hałaśliwej zabawy pomaga dzieciom wyrazić same siebie, spożytkować nadmiar energii i nawiązać więź z obojgiem rodziców.

Więcej opowiemy na ten temat w poniższym artykule.

Szalone zabawy i udawane przepychanki z tatą – rozwój emocjonalny dziecka

Zabawa z ojcem

W rzeczywistości w “Top Dog”, ciekawej książce o nauce wygrywania i przegrywania, autorzy Po Bronson i Ashley Merryman twierdzą, że taka szalona zabawa daje dzieciom dużo pewności siebie i pomaga im rozwijać się. Co więcej, autorzy twierdzą, że pomaga im to nauczyć się prosperować w świecie, który staje się coraz bardziej skomplikowany i pełen konkurencji.

Wiemy dzięki intuicji, jak bardzo istotne są dla dzieci te chwile szamotaniny i wspinania lub gdy tata kładzie się na podłodze i pozwala swoim dzieciom prawie dosłownie po sobie skakać. Nawet jeśli trochę się obawiamy, że na pewno zaraz coś się rozbije lub ktoś złamie sobie rękę czy zakrwawi nos…

Wiemy, że ten rodzaj zabawy jest wyjątkowy, ponieważ zwiększa emocjonalną więź między ojcem a dzieckiem. Tata na pewno ma sytuację pod kontrolą i nie pozwoli, aby dziecku stała się krzywda. Partnerowi na pewno zależy też na naszym zaufaniu. Pozwól mu zatem wymyślać te szalone zabawy.

Więź między dziećmi a ich matkami

Jako matki poświęcamy każde włókno naszej istoty odżywianiu, opiece i ochronie naszych dzieci przed wszelkim złem. Każda łza, każdy upadek, każde zdarte kolano, zawsze jesteśmy gotowe, by wybiec na pomoc, podnieść, opatrzyć rany i pocieszyć nasze maleństwo.

Doświadczenie macierzyństwa pozwoliło nam być bardziej połączonymi i zsynchronizowanymi z naszymi dziećmi. Jesteśmy zawsze gotowe aby iść im na pomoc. Mamy znacznie głębsze połączenie fizyczne i mentalne, niż moglibyśmy sobie kiedykolwiek wyobrazić.

W pierwszych latach życia rozwój naszych dzieci wymaga od nas więcej. Jako rodzice wcielamy się w aktywnych uczestników, a nasze dzieci w większości podążają za naszym przykładem. Jednak z natury przychodzi czas, kiedy musimy przestać być tak aktywni i zaangażowani w obronę dziecka przed każdą przeszkodą czy problemem. Należy dać mu rozwinąć skrzydła i doświadczyć życia na swój sposób. 

Więź rodzicielska obojga rodziców rozwija się w sposób niezależny i jest bardzo istotna. W przypadku matek więź rozwija się już od momentu zajścia w ciążę, poprzez pierwsze ruchy dziecka i we wczesnym okresie niemowlęcym.

W przypadku ojców rozwija się nieco później, gdy ojcowie stają się odpowiedzialni oraz kiedy mogą nauczyć się komunikować z maluchem. To oni pomagają maluchom odkrywać i podejmować ryzyko, zmagać się z problemami, pokonywać lęk i strach.

Szalone zabawy i gonitwy – jakie mają znaczenie?

Wszelkiego rodzaju gry wymagające sprawności, biegania i skakania są zasadniczo wzajemnie “agresywną” i interaktywną zabawą, która wymaga wysokiego poziomu zaufania. Oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo i aby nikt nie został ranny.

Zazwyczaj po uczestnictwie w takim intensywnym i aktywnym dniu, dzieci czują się bardziej zrelaksowane, wybiegane i szczęśliwe. Ma to fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o tworzenie silnych i trwałych więzi z ich ojcami oraz z matkami.

W rzeczywistości taka zabawa stwarza podstawy dla tej części ich rozwoju, która pomaga im funkcjonować w świecie. Utoruje również drogę do sukcesu i szczęścia przyszłych pokoleń poprzez odpowiednią socjalizację dzieci, aby one też mogły wyrosnąć na dobrych rodziców.

Dobrą wiadomością jest to, że dzieci mają ciągle wiele pomysłów do wspólnych zabaw ze swoimi ojcami. Dlatego tatusiowie, którzy mają problem z okazywaniem czułości czy bliskości, mogą w ten sposób okazywać swoją miłość i uczucie do dziecka. Taka forma bliskości lepiej dopasuje się do ich stylu kontaktu fizycznego.

W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, istoty ludzkie potrzebują kontaktu i miłości swoich ojców. Wychowanie przy nieobecnym, milczącym ojcu może nieść wiele problemów w przyszłości oraz przeszkadzać w nawiązywaniu więzi. Dotyczy to nie tylko synów, ale i córek.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w optymalnym rozwoju cech psychicznych i emocjonalnych swoich dzieci. Należą do nich na przykład empatia, kontrola emocji i umiejętność poruszania się po złożonych relacjach społecznych. Ponadto relacja z obojgiem rodziców ma wpływ na kształtowanie się wizji rodzicielstwa w przyszłości.

Rodzice

Szalone zabawy są dobre dla naszych dzieci

Kiedy dzieci bawią się bardzo aktywnie ze swoimi ojcami, uczą się na przykład kontrolowania swoich emocji, co sprawia, że ​​są statystycznie bardziej popularne wśród przełożonych i rówieśników.

Dzieci, które mają dobry kontakt z tatą, są bardziej skłonne do rozwijania zdrowych relacji jako dorośli. Jednocześnie jest bardziej prawdopodobne, że uzyskają stabilną społecznie pozycję i same zostaną zdolnymi rodzicami. W tym sensie ojcowie, którzy inwestują w zdrowy rozwój swoich dzieci, dają również przewagę swoim przyszłym wnukom.

Wszystkie dzieci potrzebują pełnego miłości kontaktu fizycznego, a zarówno dziewczęta, jak i chłopcy muszą go uzyskać od swoich ojców. Ojcowie i dzieci podczas pobytu w domu produkują hormony szczęścia; endorfiny i oksytocynę. Jest to dla nich korzystne tak samo jak czuły i delikatny kontakt z mamą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.