Syndrom pustego gniazda - jak sobie poradzić z tym problemem?

Syndrom pustego gniazda może być ciężkim doświadczeniem dla rodziców lub opiekunów dziecka. Dowiedz jakie są jego objawy oraz jak sobie z nim poradzić.
Syndrom pustego gniazda - jak sobie poradzić z tym problemem?
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Syndrom pustego gniazda może być dla niektórych rodziców gorzko-słodkim doświadczeniem, ale może też być początkiem nowego życia.

Odnosi się on do poczucia głębokiej straty i pustki w życiu, które są odczuwane przez niektórych rodziców, gdy ich dzieci opuszczają dom rodzinny. Objawy tej przypadłości mogą przypominać nawet depresję czy zaburzenia osobowości.

W tym artykule pokażemy, jak najlepiej radzić sobie w tej nowej i niełatwej sytuacji.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym tak naprawdę jest syndrom pustego gniazda?

Syndrom pustego gniazda może przydarzyć się rodzicom, gdy ich dzieci zaczynają dorastać, zaczynają przebywać poza domem przez długi czas oraz gdy opuszczają dom rodzinny, rozpoczynają pracę lub studia. To uczucie smutku i pustki, które czasami może prowadzić nawet do depresji.

Matki zdecydowanie częściej cierpią na ten zespół niż ojcowie, chociaż problem ten nie został jeszcze zdefiniowany jako zaburzenie kliniczne.

Dzieci na studiach

Psychoterapeutka i pracownik socjalny, Amy Morin, wyjaśnia, że ​​rodzice lub opiekunowie cierpiący na syndrom pustego gniazda mogą doświadczyć głębokiej pustki w swoim życiu. Mogą czuć się trochę zagubieni w nowej sytuacji.

Syndrom ten może również wpływać na życie ich dzieci, zakłócając ich niezależność i samostanowienie. Dzieci mogą czuć się odpowiedzialne za zły nastrój i samopoczucie rodziców.

Objawy i pochodzenie tego zaburzenia

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), jedną z najczęstszych przyczyn zespołu pustego gniazda jest konfliktowa relacja między rodzicem a dzieckiem. Kiedy rodzice i dzieci nie mają zbyt dobrych relacji na co dzień, ten syndrom może mieć jeszcze gorsze konsekwencje.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), najczęstsze objawy zespołu pustego gniazda mogą obejmować:

  • Długotrwały smutek
  • Poczucie straty
  • Objawy depresji
  • Poczucie niepokoju
  • Wrażenie ciągłej samotności
  • Poczucie pustki w życiu i braku sensu istnienia

6 skutecznych sposobów radzenia sobie z syndromem pustego gniazda

1. Pozostań w kontakcie z dzieckiem

W tym zglobalizowanym świecie rodziny mogą pozostawać w kontakcie, gdziekolwiek się znajdują. W dzisiejszych czasach jeszcze łatwiej jest pozostać w kontakcie za pomocą różnych dostępnych obecnie aplikacji, telefonu, maila czy SMS-ów.

Postaraj się jednak ograniczyć i uzgodnić z dzieckiem częstotliwość kontaktu – próba dzwonienia co kilka minut i ciągłe monitorowanie dziecka nie pomoże mu się usamodzielnić.

2. Ustal nową codzienną rutynę

Pamiętaj, że każdy ma swoje życie. Jeśli Twoje dziecko ma się wyprowadzić, możesz ustalić harmonogram pozostawania w kontakcie. Szanujcie swój czas i zobowiązujcie się do pozostania w kontakcie, bez naruszania wolności osobistej.

3. Zmotywuj się do działania i szukaj nowych wyzwań

Bycie rodzicem to jedna z najtrudniejszych rzeczy w życiu. Jeśli chcesz znów poczuć się całością, szukaj nowych wyzwań i przygód. Na przykład zapisz się na studia podyplomowe, kursy lub naucz się grać na nowym instrumencie itp. Rozwijanie się pomoże ci odzyskać dawne życie.

4. Znajdź sobie hobby i rozwijaj pasje

Dzieci stają się ważną częścią Twojego życia. Dzieci określają styl życia i codzienne czynności swoich rodziców. Gdy dzieci opuszczą rodzinę, rodzice mogą poczuć się samotni.

Postaraj się zastanowić, czy jest coś, co zawsze chciałeś zrobić i poszukaj nowych możliwości. Zajmij się malowaniem, chodź na siłownię, stań się aktywną częścią swojej społeczności, staraj się pozostawać w kontakcie ze znajomymi.

5. Spędzaj czas ze swoim partnerem

Kiedy dziecko wyprowadza się z domu, rodzice mają nową szansę na ożywienie ich związku oraz odkrycie siebie nawzajem na nowo. Gdy wasze pociechy opuszczają dom rodzinny, rodzice mogą wykorzystać ten czas sam na sam, aby spędzić odnowić swoją relację.

Syndrom pustego gniazda

Na przykład, odkryjcie jak się cieszyć się życiem na nowo jako para, zaplanujcie randki lub wspólne wycieczki – po prostu coś tylko  dla siebie.

6. Przedefiniujcie swoją rolę jako rodzice

Na zawsze będziesz rodzicem, nawet jeśli Twoje dzieci staną się bardziej niezależne i dorosną. Teraz po prostu bądź obecny, gdy Twoje dzieci Cię potrzebują. Poinformuj swoje dzieci, że jako rodzic zawsze jesteś otwarty na kontakt oraz, że wspierasz je we wszystkim co robią.

„Twoim zadaniem jest być rodzicem, którego potrzebuje Twoje dziecko, biorąc pod uwagę styl jego życia i naturę”.

– Ayelet Waldman –


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.