Osobiste samopoczucie to najważniejszy warunek posiadania dziecka

Osobiste samopoczucie to najważniejszy warunek posiadania dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia, 2018

Idealne warunki do posiadania dziecka? Nie chodzi tylko o partnera. Najbardziej podstawowym i bezdyskusyjnym warunkiem jest odpowiednie osobiste samopoczucie. Musisz być osobą, która jest szczęśliwa i dba o siebie, a jednocześnie jest gotowa dać z siebie wszystko swoim dzieciom. To właśnie nazywa się dobre osobiste samopoczucie!

Dobre osobiste samopoczucie rodziców – klucz do szczęścia każdego dziecka

W naszym społeczeństwie nadal istnieje klasyczna, tradycyjna i wielokrotnie patriarchalna perspektywa. Ten punkt widzenia nadal utrzymuje ideę, że każde dziecko, które przychodzi na świat, potrzebuje matki i ojca jako wzoru do naśladowania. I oczywiście wszyscy wiemy, że niewiele rzeczy jest bardziej satysfakcjonujących niż poczęcie dziecka z osobą, którą kochasz.

Jednakże, jeśli nie ma harmonii w związku, to bycie razem nie ma sensu. Niewiele rzeczy może być bardziej niszczycielskich niż posiadanie pełnej rodziny, która jest dysfunkcyjna, niekonsekwentna lub związek matki i ojca jest wyraźnie niedojrzały pod względem psychicznym i emocjonalnym.

Posiadanie dzieci może czasami być niezwykle naturalne. Jednak nie zawsze łatwo jest zmienić to dziecko w kogoś o zdrowej samoocenie. Wychowywanie dziecka, które jest pewne siebie, przyzwoite, odważne, zdolne do bycia szczęśliwym i uszczęśliwiające innych, nie jest łatwym zadaniem.

Dlatego nie ma większego wzoru do naśladowania niż rodzic, który jest szczęśliwy i zdolny do dzielenia się swoimi wartościami ze swoim maluszkiem. Wartości, które uczyniły Cię silną i usatysfakcjonowaną osobą, pomogą także w wychowaniu dziecka – z partnerem lub bez niego.

Szczęśliwi rodzice to zdrowe dzieci

Matka z córką

Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci? Cóż, są pewne aspekty tej frazy, które prawdopodobnie są prawdą. Jednakże musimy pamiętać o tym, że szczęście jest stanem, który przychodzi i odchodzi. Obejmuje nas w niektórych przypadkach, a następnie pozwala nas opuszcza i wystawia na próbę w trudnym okresie. Bardziej niż szczęśliwych ojców i matek, nasze dzieci potrzebują ludzi o wystarczającej sile emocjonalnej i psychicznej. Przyjrzyjmy się temu szczegółowo.

Nasze ludzkie ciepło

Ludzkie ciepło nie bierze się znikąd. Nie działa, jakby jakiś program został zainstalowany na naszym wewnętrznym twardym dysku. Ludzkie ciepło jest czymś, co z czasem kształtuje się poprzez bardzo konkretne aspekty:

  • Poprzez poczucie szacunku, wzajemności, empatii i uwagi.
  • Poprzez zdrowy rozwój silnej tożsamości i dobrej samooceny, która jednocześnie pozwala szanować inne osoby.
  • Jednocześnie ludzkie ciepło ma inny cel, a mianowicie promowanie dobra. To nazywa się pokorą i ma na uwadze dobro innych. Jest silna, ale zawsze poświęcona osobom wokół Ciebie.
Ojciec bawiący się z synem

Nasza osobista historia i sposób, w jaki się z nią zmierzyliśmy

Nie jesteśmy wytworem naszej przeszłości, ale raczej tym, jak zdecydowaliśmy się z nią sobie poradzić. Ojciec lub matka to znacznie więcej niż to, co widzimy na pierwszy rzut oka. Za każdym z nich kryją się tysiące ukrytych wyzwań, które musieli przezwyciężyć. Są to osobiste zmagania, lęki i nieskończone zwycięskie bitwy.

Wszystko to jest “wartością dodaną”. To energia, która uczy nas, że nie potrzebujemy wiele, aby być szczęśliwi. Potrzebujemy tylko bliskich nam ludzi, którzy nas kochają.

Pokochanie samego siebie i dobre osobiste samopoczucie

Osobiste samopoczucie, które sprzyja szczęściu w rodzinie

Jeśli dana osoba nie jest w stanie kochać siebie, wtedy projektuje swoje potrzeby na innych. Wszystkie te niedociągnięcia mogą powodować poważne skutki uboczne, jeśli chodzi o macierzyństwo lub ojcostwo. Rodzice, którzy nie kochają siebie, zwykle stają się kontrolujący, faworyzując styl rodzicielstwa, który jest toksyczny dla ich dzieci.

  • Ojcowie i matki, którzy akceptują samych siebie, mogą tworzą niezdrowe i neurotyczne przywiązanie do swoich dzieci. Poza tym, że je kontrolują, będą również nieufni i podatni na poważne emocjonalne wzloty i upadki. Czynniki te powodują poważne konsekwencje w rozwoju psychicznym ich dzieci.

Kochaj siebie, aby kochać lepiej

Kochanie siebie nie jest aktem samolubstwa. To coś, co od razu należy wyjaśnić. Mamy pełne prawo dać sobie to, na co zasłużyliśmy, walczyć o to, czego pragniemy, i zachować nasz osobisty dobrobyt i godność. Wszystko to czyni nas ojcami i matkami godnymi posiadania dzieci. W momencie kiedy dbamy o siebie, jesteśmy w stanie dać z siebie wszystko, co najlepsze dla naszych dzieci.

Niezależnie od tego, czy masz partnera, czy nie, najważniejsze jest, abyś dbała o siebie. Musimy radzić sobie z naszymi emocjonalnymi niedociągnięciami, naszą niepewnością i naszymi lękami każdego dnia. Czyniąc to, będziesz pokazywać swoim dzieciom osobę, którą warto naśladować. Twoje dzieci zobaczą kogoś, komu mogą się zwierzyć i od kogo mogą się uczyć każdego dnia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.