Sukcesy dziecka w szkole – od czego zależą?

Sukces dziecka w szkole to nie tylko dobre oceny. Dowiedz się jak sprawić, by Twoja pociecha odnalazła się w środowisku szkolnym!
Sukcesy dziecka w szkole – od czego zależą?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W obecnych czasach sukcesy dziecka w szkole zależą od połączenia wielu różnych czynników. Duże znaczenie mają kontakty towarzyskie, relacje w rodzinie, odpowiednie pokierowanie, dobra motywacja oraz zdrowe żywienie.

Sukcesy dziecka w szkole niekoniecznie będą bezpośrednio zależały od tego, ile czasu pociecha spędza nad książkami. W grę wchodzi mnóstwo innych bodźców i warunków. Mają one ogromny wpływ na wyniki dziecka w nauce i inne aspekty szkolnej codzienności.

Przyjrzyjmy się dzisiaj różnym aspektom grającym ważną rolę w kontekście tego, jak dziecko radzi sobie w szkole.

Sukcesy dziecka w szkole – czym tak naprawdę są?

Kiedy rozmawiamy o tym, czym są sukcesy dziecka w szkole, odnosimy się w zasadzie do nowego, globalnego pojęcia. Nie ma ono nic wspólnego ze starym poglądem, równającym sukcesy w szkole z dobrymi ocenami. Wręcz przeciwnie – wysokie oceny niekoniecznie oznaczają, że dziecko posiada dużą wiedzę, ani że jest to wiedza dobrze utrwalona.

Jeśli chodzi o sukcesy dziecka w szkole we współczesnym ujęciu, tak naprawdę mówimy tu o dobrym przystosowaniu się do społeczeństwa. Innymi słowy, dzieci powinny być w stanie pracować wydajnie i poprawnie z rówieśnikami i nauczycielami. Między innymi – muszą być w stanie odpowiednio przetwarzać i przyswajać otrzymywane wiadomości.

Poglądy na sukcesy dziecka w szkole zmieniały się z biegiem dekad. Dziś mówiąc o sukcesie nie mamy już na myśli ucznia zdobywającego najlepsze oceny w klasie. Po zakończeniu nauki, najlepiej wykwalifikowany potencjalny pracownik to również niekoniecznie zawsze ten, który osiągał najlepsze wyniki w nauce. Najlepszy uczeń to taki, który potrafi znaleźć równowagę pomiędzy różnymi aspektami życia.

I choć oczywiście dobre oceny też są ważne, mogą im towarzyszyć kwestie, które wpływają negatywnie na sukces dziecka w szkole, takie jak:

  • Problemy z zachowaniem
  • Trudności w relacjach towarzyskich
  • Zaburzenia psychosomatyczne.

A więc co tak naprawdę oznacza odniesienie sukcesu w szkole? Kim są dzieci, które go osiągają? Są to uczniowie, którzy umieją przyswoić z powodzeniem lekcje przekazywane im przez rodziców i nauczycieli i którzy są w stanie współgrać harmonijnie ze społeczeństwem.

Niekoniecznie oznacza to, że uczeń z trudnościami w przystosowaniu się do społeczeństwa jest gorszy. Oznacza to jedynie, że sukcesu nie mierzy się wyłącznie samymi wynikami w nauce i ocenami.

Jak pomóc dziecku w osiągnięciu sukcesu w szkole?

Oto najlepsze zalecenia, które pomogą Ci wesprzeć dziecko w optymalnym, pełnym rozwoju. Dzięki temu pociecha odniesie sukces w szkole!

Sukcesy dziecka w szkole to przede wszystkim zdrowe nawyki.

Zdrowe nawyki

Zdrowe nawyki przyczyniają się w ogromnym stopniu do ogólnego dobrobytu dziecka. Z tego względu należy je wprowadzać od wczesnego dzieciństwa. Odpowiednia ilość snu i zdrowe żywienie to podstawa. Dadzą one dziecku energię, potrzebną do wypełnienia wszystkich szkolnych obowiązków.

Eksperci zajmujący się dietą szacują, że śniadanie zapewnia 25% ilości kalorii, której ludzki organizm potrzebuje by sprawnie funkcjonować. Dzieci które nie jedzą śniadań mają mało energii w szkole. Nie potrafią skupić uwagi ani przyswoić informacji które otrzymują, często dokuczają im też bóle głowy.

Takie same konsekwencje ma niedobór snu w nocy. Stąd też tak często podkreśla się ogromne znaczenie zdrowego stylu życia.

Uważaj na efekt Pigmaliona

Musimy uważać na to, jakie mamy wobec dzieci oczekiwania. Zwróć też uwagę na to, czego żądasz od pociechy. Unikaj efektu Pigmaliona.

Wymaganie od dziecka wysokich ocen często prowadzi do odwrotnych efektów. Sukcesy dziecka w szkole nie mogą być wymuszane. Jeśli chcesz, by syn czy córka osiągali dobre wyniki, będziesz musiała wnieść w to również swój wkład.

Bardzo ważne jest też to, co implikuje Twój silny nacisk na dobre wyniki w nauce. Uważaj, aby dziecko nie zaczęło myśleć, że w życiu liczą się wyłącznie dobre oceny. Zamiast tego, musi docenić wagę samego procesu uczenia się.

Wiele dzieci cierpi z powodu stresu spowodowanego niemożnością uzyskania ocen tak wysokich, jak oczekują (czy wręcz wymagają) rodzice. Z tego właśnie powodu, musisz ocenić zakres swoich wymagań. Oceń przede wszystkim dokładnie i dogłębnie możliwości dziecka.

Pamiętaj: każde dziecko ma potencjał do nauki. Powinniśmy jednak jako rodzice respektować jego indywidualny rytm przyswajania wiedzy. Należy też wiedzieć, kiedy pomóc – kiedy taka pomoc okaże się dla dziecka korzystna i pomoże mu w nauce i ustalaniu relacji z otoczeniem.

Motywacja zewnętrzna

Samo codzienne posyłanie dziecka do szkoły nie wystarczy. To za mało, by osiągnąć sukces. Musisz mu pomóc na różne sposoby. Celem jest tu sprawienie, że maluch zainteresuje się samym procesem uczenia się i zdobywania wiedzy.

Możesz to zrobić choćby pytając dziecko jak radzi sobie z zadaniami szkolnymi. Kiedy trzeba, usiądź z nim i pomóż mu w nauce. Rozmawiaj z pociechą też o tym, jak wyglądają jego relacje z rówieśnikami. Zwracaj uwagę na to, by poza odrabianiem zadań domowych i uczeniem się, dziecko miało wystarczająco dużo rozrywki i odpoczynku. Ta równowaga jest kluczowa.

Bardzo prostym i podstawowym ale jednocześnie niesamowicie skutecznym narzędziem które można wykorzystać by pomóc dziecku w nauce jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do pracy.

Dobrze zaplanowany kącik do nauki sprawi, że syn czy córka będą z zainteresowaniem pracowali nad zadaniami. Takie miejsce i proces mogą nawet pomóc dziecku odkryć dodatkowe zainteresowania takie jak choćby czytanie, pisanie, malowanie, rysowanie i tak dalej.

Możesz też zacząć rozmowy przy obiedzie. Niech dziecko powoli oswaja się z odpowiadaniem na pytania i wyrażaniem swojego zdania przy stole. Później będzie mu łatwiej zrobić to samo w klasie.

Obserwuj zachowanie dziecka i pomóż mu kiedy zajdzie taka potrzeba.

Wspólne dążenie do celu

Sukcesy dziecka w szkole zależą w dużej mierze także od jego umiejętności pracy w grupie. Razem z nauczycielem oceń umiejętności i predyspozycje dziecka w tym zakresie. Ważne jest to, byś wiedziała czy dziecko ma w klasie bliskich przyjaciół, czy może czuje się samotne i odizolowane. To pomoże Ci dowiedzieć się, jak całościowo maluch czuje się w szkole.

Jeśli odkryjesz, że dziecko nie czuje się komfortowo, nie obwiniaj go za to, że nie ma przyjaciół. Zamiast tego spójrz na tę kwestię w szerszej perspektywie. Naucz je powoli i delikatnie podstawowych zasad życia towarzyskiego. Postaraj się także:

  • Nauczyć dziecko podstawowych wartości
  • Pokazywać i dawać dziecku miłość
  • Pobudzać jego samoakceptację
  • Słuchać tego, co dziecko ma do powiedzenia bez oceniania go.

Jako rodzic, musisz być dla swojego dziecka przewodnikiem i pomocnikiem. Daj mu wszelką pomoc o jaką prosi. Zaprowadź je do szkoły punktualnie, pomóż mu w odrabianiu zadań domowych, wytłumacz trudniejsze zagadnienia. Jeśli pojawi się zadanie które trzeba wykonać w grupie, pozwól synowi czy córce zaprosić kolegów i koleżanki do domu.

Te proste wskazówki pomogą Ci z uwagą obserwować potrzeby dziecka związane ze szkolną codziennością. Jeśli będziesz dla niego przewodnikiem i wsparciem, maluch z pewnością będzie miał wszystko co potrzebne by odnieść sukces w szkole w pełnym znaczeniu tego wyrażenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bermeo Córdova, F. M. (2004). Autoestima, factor esencial de éxito en el área escolar en niños de 10 a 11 años (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/2758
  • Campbell, K. (2018). Niños Seguros de Sí Mismos. Babelcube Inc.
  • Taylor, J. (2004). Motiva y estimula a tus hijos: cómo educar a tu hijo para que tenga éxito y sea feliz (Vol. 20). Edaf.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.