Tworzenie dobrych nawyków w nauce Twojego dziecka

Tworzenie dobrych nawyków w nauce Twojego dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 grudnia, 2018

Jednym z wyzwań z którymi boryka się każde dziecko jest odrabianie prac domowych. Dlatego ważne jest tworzenie dobrych nawyków w nauce od najmłodszych lat.

W tym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami na to jak pomóc Twojemu dziecku w stworzeniu dobrych nawyków w nauce. Z biegiem czasu Twoje dziecko w naturalny sposób przejmie obowiązki związane z odrabianiem zadań domowych.

Znaczenie dobrych nawyków w nauce: nie zniechęć swojego dziecka

Upewnienie się, że dzieci odrobią swoją pracę domową, może być wyzwaniem dla rodziców. Próba zachęcania dzieci do odpowiedzialnego uczenia się może być trudna.

Dlatego ważne jest zaszczepianie pewnych zachowań krok po kroku, w zależności od poziomu wykształcenia i wieku.

Na przykład, według danych Eurostatu z 2001 r. Hiszpania ma najwyższy wskaźnik przypadków porzucania nauki w szkołach (20%) w Europie. W Hiszpanii jedno na 5 dzieci rezygnuje z dalszej edukacji.

Wśród innych czynników słabe wyniki i porażka w szkole sprawiają, że wiele dzieci rezygnuje z nauki.

W ciągu kilku pierwszych lat nauki w szkole, pomóż dzieciom znaleźć użyteczne narzędzia i techniki które pozwolą Ci zaszczepić w nich dobre nawyki związane z nauką. To pomoże im pozostać w szkole.

Tworzenie dobrych nawyków w nauce jest podobne do życia zawodowego. Aby się uczyć, będą musieli planować z wyprzedzeniem, organizować, koncentrować się, rozumieć i przestrzegać dobrych nawyków.

Planowanie pracy

Odpowiednia ilość czasu przeznaczona na naukę

Ważne jest aby Twoje dziecko stopniowo wprowadzało naukę do codziennej rutyny.

Powinno zacząć od poświęcania od 20 do 30 minut na zadania szkolne, dziennie. Co jakiś czas należy dodać kolejne 10 minut.

Chłopiec czyta

Pora dnia

Kolejnym istotnym czynnikiem jest znalezienie najlepszego czasu na to aby usiąść i się uczyć.

Wielu profesjonalistów zaleca, aby czas nauki rozpoczynał się, gdy dziecko wróci do domu ze szkoły, tak aby wykorzystać skupienie ze szkoły.

Jednak, w zależności od dziecka, czasami może być lepiej pozwolić maluchowi się zrelaksować i pobawić trochę wcześniej. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie ustalonych ram czasowych każdego dnia.

Znaczenie organizacji

Gdy zwiększa się ilość prac domowych którą musi odrobić Twoje dziecko, warto wykorzystać pewne opcje które mogą w tym pomóc. Możesz użyć narzędzi online aby zwiększyć efektywność wykorzystania czasu.

Kalendarze, organizery i notatniki to pomocne narzędzia do planowania, wyszukiwania i zapisywania informacji oraz radzenia sobie z różnymi zadaniami.

Skupienie

Środowisko w którym się uczą i otoczenie dzieci są niezwykle ważne, jeśli chodzi o naukę.

Idealnie, w domu powinno być wydzielone miejsce tylko na nauki. Pomoże to dziecku uniknąć rozpraszania się podczas odrabiania prac domowych.

Dziewczynka pisze

Upewnij się, że dziecko ma wszystko czego potrzebuje i może pracować w ciszy. Ważne jest również regularne porządkowanie i czyszczenie miejsca przeznaczonego na naukę. Oprócz unikania rozproszenia przez telefony komórkowe, telewizję, gry wideo i innych, ważne jest odpowiednie przydzielanie czasu.

Dla nadpobudliwych dzieci bardzo pomocne może być poświęcenie czasu wyłącznie na naukę, a następnie zrobienie przerwy i relaksowanie się. Pomoże to im uzyskać lepsze wyniki.

Narzędzia aby pomóc dziecku zrozumieć

W zależności od wieku, ważne jest, aby dzieci używały pewnych narzędzi które pomogą im wyrobić w sobie skuteczne nawyki w nauce. Te przyzwyczajenia pomogą im w bardziej zaawansowanych etapach edukacji.

Zaczynamy od nauczenia ich:

  • Aby czytać ze zrozumieniem: czytanie jest bezużyteczne, jeśli dziecko nie rozumie co czyta. Aby stworzyć nawyk czytania ze zrozumieniem, na początku możemy czytać z naszym dzieckiem i zadawać mu pytania dotyczące tekstu.
  • Podkreślanie i zakreślanie: Obie te techniki są przydatne do przyswajania nauki. Naucz dziecko wybierać główne idee i je podkreślać. Pokaż mu jak zakreślać słowa kluczowe. Obydwie techniki to doskonałe opcje wspomagające naukę.
  • Użyj różnych technik nauki. Zrozumienie znaczenia tekstów, identyfikacja głównych tematów, tworzenie podkreśleń i podsumowań w celu wizualizacji ich relacji jest doskonałym sposobem na opracowanie streszczenia podstawowych treści. Wszystkie te techniki, na pewno, ułatwią dziecku naukę.

Tak naprawdę, nie przywiązujemy wystarczającej wagi do znaczenia edukacji. Pierwszych kilka etapów nauki jest kluczem do tego, aby nasze dzieci nauczyły się uczyć.

Zawsze pamiętaj, że systematyczność, zrozumienie i codzienny wysiłek są podstawowymi aspektami uzyskania korzystnych nawyków w nauce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortese, A. (2011). Técnicas de estudio. Metodología de la investigación. 
  • Narváez, M. R. T., Guzmán, I. T., González, M. D. C. U., & Robayo, A. M. M. (2009). Hábitos de estudio vs. fracaso académico. Revista educación, 33(2), 15-24. https://www.redalyc.org/pdf/440/44012058002.pdf
  • Ramos, C. B. (2007). La incidencia de las TICs en el fortalecimiento de hábitos y competencias para el estudio. Edutec. Revista Electrónica de Tecnología Educativa, (23), a077-a077. http://edutec.es/revista/index.php/edutec-e/article/view/497

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.