Słabe wyniki w nauce - 6 głównych przyczyn

Słabe wyniki w nauce - 6 głównych przyczyn
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2018

Słabe wyniki w nauce Twojego dziecka to poważny problem, którego nie można bagatelizować i należy się nim zająć w odpowiedni sposób. W celu znalezienia właściwych rozwiązań, pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest przyczyna.

Słabe wyniki w nauce i ich przyczyny mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Zewnętrzne to: środowisko szkolne, interakcje społeczne, nauczyciele i techniki nauczania. Podczas gdy przyczyny wewnętrzne mogą obejmować problemy w domu, a także stan emocjonalny i dojrzałość Twojego dziecka.

Bez względu na przyczynę, słabe wyniki w nauce nie są sytuacją, która wymaga kary. Nie powinno się szukać winnych, lecz zidentyfikować problem i go rozwiązać.

Innymi słowy, pro-aktywna postawa jest korzystna zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci. Współpraca z nauczycielami i terapeutami może być bardzo przydatna.

Jeśli możesz, zachęcaj do dobrych nawyków dotyczących nauki dla dzieci o słabych wynikach w nauce. Chodzi o cierpliwość, ustalanie rutyny i wskazówek. Trzeba to zrobić krok po kroku, aby uniknąć presji.

Słabe wyniki w nauce – 6 głównych przyczyn

1. “Bezstresowa” atmosfera w domu

Niektórzy rodzice nie są surowi i wystarczająco konsekwentni wobec swoich dzieci. W wychowaniu chodzi o tworzenie i utrzymywanie rutyny, jak również utrzymanie odpowiedniej dyscypliny. Edukacja wartości, takich jak odpowiedzialność i wytrwałość to część dobrego wychowania.

W wielu przypadkach rodzice nie są nawet zainteresowani tym, o czym jest praca domowa. Oczywistym jest fakt, że złe nastawienie rodziców może znacznie zmniejszyć wydajność dziecka w szkole.

Słabe wyniki w nauce główne przyczyny

Wiele dzieci unika szkolnych obowiązków, ponieważ rodzice podają zły przykład. Ma to negatywne konsekwencje w krótkim, średnim i długim okresie czasu. Rodzice negatywnie wpływają na wyniki swoich dzieci, jeśli przekazują swoje obowiązki na rzecz technologii.

Nadmierne korzystanie z Internetu, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych zajmuje dzieci, aż całkowicie zasłoni ich zainteresowanie szkołą. Może się to zdarzyć, gdy rodzice złagodzą zasady, które nie określają limitów korzystania z tych urządzeń.

2. Problemy w domu

Słabe wyniki w nauce mogą być również odzwierciedleniem problemów w domu. Najczęstsze to:

 1. Przemoc.
 2. Wykorzystywanie seksualne.
 3. Uzależnienie od narkotyków.
 4. Alkoholizm.
 5. Problemy finansowe.
 6. Nieuleczalne choroby (jednego z rodziców lub bliskich krewnych). Jest to szczególnie ważne, gdy dana osoba znajduje się w fazie końcowej.

Przemoc wobec dzieci może powodować słabe wyniki w nauce. Stres i lęk, które pojawiają się, gdy są w domu, generują napięcie, które uniemożliwia im skupienie się na pracy w szkole.

Problemy finansowe i problemy zdrowotne mogą również znacząco wpływać na ich wyniki. Na przykład matka chora na raka może być poważnym problemem dla dziecka i poświęcić całą jego uwagę.

3. Stres pourazowy i emocjonalny

Stres pourazowy może powodować słabe wyniki w nauce. Nie jest to łatwe do zidentyfikowania. Jednak jeśli taki problem się pojawi powinien nam pomóc specjalista. Ten stan zwykle objawia się następującymi objawami:

 • Strach,
 • Koszmary,
 • Nadwrażliwość,
 • Izolacja,
 • Nerwowość,
 • Brak motywacji,
 • Adaptacja do nietypowych zachowań.

Zaburzenia związane ze słabymi wynikami w nauce

Słabe wyniki w nauce i zaburzenia z tym związane

4. Zespół deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej

Jest to stan, który dotyka około 3% światowej populacji. ADHD charakteryzuje się zwiększoną pobudliwością motoryczną (bieganie, skakanie i trudności z koncentracją).

Niestety, z powodu braku informacji często używa się terminu “problemowe dziecko”, bez odpowiedniej terapii. Wykrycie i kolejno odpowiednie leczenie zaburzeń pomoże poprawić wyniki akademickie dziecka.

Około 50% osób, które cierpiały na ADHD w dzieciństwie, cierpi z tego powodu w wieku dorosłym.

5. Specyficzne trudności w uczeniu się

Trudności w uczeniu się są częstsze niż myślisz i nie oznaczają opóźnienia w rozwoju.

Trudności te mogą wpływać na dziecko w większym lub mniejszym stopniu w zależności od przypadku. Zawsze należy wprowadzić w życie zrównoważoną strategię rozwiązania problemu.

Dysleksja lub dyskalkulia są przyczyną słabych wyników w nauce u dzieci.

6. Złe nawyki żywieniowe

Zła dieta może znacząco wpłynąć na wyniki w nauce dziecka. Brak substancji odżywczych pozbawia dziecko energii potrzebnej do wykonywania czynności. Zła dieta może również wpływać na ich biologiczny rozwój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.