Skuteczne wychowywanie dzieci - 4 nawyki

Skuteczne wychowywanie dzieci - 4 nawyki
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wychowywanie dzieci nie musi być równoznaczne z ciągłym gniewem i narzekaniem. Wręcz przeciwnie, zdrowe nawyki i dobre nastawienie mogą przynieść wspaniałe rezultaty.

Ważne jest, aby poznać i stosować pewne nawyki, które ułatwiają skuteczne wychowywanie dzieci. Na przykład docenianie osiągnięć dzieci, zarówno dużych, jak i małych, sprawi, że maluchy poczują się dumne i zdolne.


Każdego dnia możesz mieć pozytywny wpływ na samoocenę dziecka. Twój ton głosu, język ciała i wyraz twarzy razem pomagają wzmacniać zadowolenie z siebie dziecka.

Wszystkie te czynniki, a także Twoje słowa, działania i postawy wpływają na rozwój poczucia własnej wartości i osobowości Twojego dziecka.

Pozwól dzieciom robić różne rzeczy samodzielnie. Niezależność to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz dać dziecku lub nastolatkowi.

Wiele razy chcąc ułatwić życie naszym dzieciom, robimy rzeczy za nich. I, szczerze mówiąc, czasami łatwiej nam, jako rodzicom, wykonać pewne zadania.

Jednak na dłuższą metę pozwolenie naszym dzieciom na samodzielność pomaga budować ich charakter.

„Nie musisz być głównym opiekunem swoich dzieci, aby mieć priorytetowe znaczenie w ich życiu. To, co robisz dla nich za kulisami w swój własny, niepowtarzalny sposób, robi prawdziwą różnicę w dłuższej perspektywie”.
-Miya Yamanouchi-

4 nawyki ułatwiające wychowywanie dzieci

1. Pielęgnuj umiejętności i talenty dziecka

Każde dziecko posiada szczególne umiejętności do odkrycia. Te wyjątkowe cechy pojawiają się zarówno w szkole, jak i podczas codziennych zajęć, dlatego ważne jest, aby zwracać na to uwagę.

Poproś dzieci, aby próbowały różnych zajęć, które je zaciekawią i pomogą odkryć ich zainteresowania.

2. Chwal i doceniaj wysiłki dziecka

Badania wykazały, że osiągnięcia i sukcesy mają wpływ na zachowanie jednostki. Podkreśl momenty, w których dziecko robi duży wysiłek, aby ukończyć zadanie.

Poczucie spełnienia doda Twoim maluchom odwagi, by stawić czoła wyzwaniom pojawiającym się wraz z wkraczaniem w dorosłość.

Rodzice śpią z dziećmi

3. Ustal nawyki

Dobrze jest ustalić pewne nawyki dotyczące czasu na lunch i kolację. Poza tym, że pożywienie jest podstawową częścią rozwoju dzieci, wspólne posiłki to także idealna okazja na interakcję między członkami rodziny.

Rozmowy i debaty, które pojawiają się wokół stołu, pozwolą Twoim dzieciom przyswoić wartości rodzinne. Jeśli dzieci czują, że rodzina słucha je i wspiera, powtarzają to zachowanie w każdym środowisku.

4. Ustal limity i zachowaj dyscyplinę

Dyscyplina jest niezbędna w każdym domu. Dzięki temu dzieci uczą się rozpoznawać zachowania akceptowalne i te, których należy unikać.

To nie tylko pomoże im się przystosować, gdy są młode, ale także stać się odpowiedzialnymi dorosłymi w przyszłości.

Najmłodsi mają tendencję do wielokrotnego testowania limitów, które dla nich ustaliliśmy, dlatego ważne jest, aby być konsekwentnym. Reguły panujące w domu pomagają dzieciom nauczyć się samokontroli i rozwinąć tolerancję na frustrację.

Jak wprowadzić w życie nawyki ułatwiające wychowywanie dzieci

  • Daj swoim maluchom możliwość znalezienia rozwiązań ich problemów. Uczucia, których doświadczają w obliczu konfliktów i podczas ich rozwiązywania, zwiększają ich odporność.
  • Poświęć czas na zabawę z dziećmi. Ustal określone godziny na rodzinną zabawę. Pozwól swoim dzieciom wybrać zajęcia i po prostu dobrze się bawić.
  • Twórz wyjątkowe i trwałe wspomnienia. Twoje dzieci nie zawsze będą pamiętać to, co do nich mówisz. Jednak zawsze będą pielęgnować pozytywne doświadczenia i rodzinne tradycje.
  • Naucz swoje dzieci, aby dbały o środowisko. Ten punkt wykracza poza dobre samopoczucie Twojej rodziny. Jednakże nauczenie dziecka, aby dbało o planetę jest bardzo ważne. Naucz kochać Ziemię i traktować ją jak dom.
  • Zawsze mów prawdę. Jeśli chcesz wychować uczciwe dzieci, najlepszym sposobem na zrobienie tego jest służenie im za dobry przykład.
Wspólny rodzinny posiłek

Inne przydatne wskazówki

  • Pozwól swoim dzieciom spędzić czas ze wszystkimi członkami rodziny. Oczywiście, rodzice są filarem rodziny. Ale dziecko, które ma kontakt z ciotkami i wujkami, dziadkami i kuzynami, uczy się, jak żyć w społeczeństwie.
  • Naucz dziecko, jak być odpowiedzialnym obywatelem. Pokaż mu, jak funkcjonować w społeczeństwie. Możesz zaangażować je w takie zadania, jak płacenie rachunków i nauczyć przestrzegania zasad ruchu drogowego.
  • Podkreślaj dobre wartości. Każda sytuacja, którą napotkasz, jest okazją do podkreślenia pozytywnych wartości. Pokaż dzieciom, jak być uczciwym, pełnym szacunku i hojnym wobec innych i wobec siebie.
  • Nie szczędź czułości. Uściski, pocałunki i komplementy nic nie kosztują, a dają dzieciom ogromne szczęście. Nie ma lepszego uczucia, niż świadomość, że jest się kochanym.
  • Dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne Twojej rodziny. To ostatnie zalecenie dotyczy samoopieki. Dbanie o optymalne warunki daje poczucie dobrego samopoczucia, niezbędne by rozpocząć każdy nowy dzień.

„Twoje dzieci nie zawsze będą pamiętać to, co do nich mówisz. Jednak zawsze będą pielęgnować pozytywne doświadczenia i rodzinne tradycje”.

Nikt nie powiedział, że bycie rodzicem jest łatwe. Nie ma uniwersalnego przewodnika z zasadami wychowywania dziecka.

Praktykowanie skutecznych nawyków ułatwiających wychowywanie dzieci w rodzinie i wpajanie dobrych wartości sprawi, że wychowanie maluchów stanie się szczęśliwym i harmonijnym doświadczeniem dla wszystkich domowników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
    • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
    • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
    • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
    • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.