Samowystarczalność dzieci - czy wiesz, jak możesz ją w pełni ukształtować?

Samowystarczalność dzieci - czy wiesz, jak możesz ją w pełni ukształtować?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Ważne jest, aby zaszczepić zasady siły i przywództwa w naszych dzieciach od bardzo młodego wieku. Pomaga im to mieć zdrowe poczucie własnej wartości i pewność siebie w rozwiązywaniu sytuacji samodzielnie. Od najmłodszych lat dzieci mogą nauczyć się stawiać czoła różnym sytuacjom. Wspaniale jest, gdy dzieci chętnie podejmują i pokonują przeszkody, a także trzymają się swoich przekonań. Wiedza o tym, jak zwiększyć samowystarczalność u dzieci jest kluczem do kształtowania sukcesu przyszłych mężczyzn i kobiet.

Istotną zaletą jest posiadanie dzieci, które wiedzą, jak rozpoznać kiedy mogą sobie poradzić z sytuacjami. W takich przypadkach budują autonomię i pewność siebie. Bierz odpowiedzialność za swoje działania. Dokonuj własnych osądów. Nie bój się popełniać błędów…

Są to elementy, które budują samowystarczalność dzieci. Posiadanie tych cech daje wiele korzyści dzieciom i osobom je otaczającym, zwłaszcza ich rodzinie. Tak czy inaczej kultywują narzędzia, których będą potrzebować w przyszłości.

Samowystarczalność dzieci – jakie są jej zalety?

Maluchy, mimo kierowania się tymi wyżej wymienionymi zasadami jednocześnie będą miały dzieciństwo pełne satysfakcjonujących doświadczeń oraz uczucia i bezwarunkowego wsparcia od rodziców. Nie będą się obawiać doświadczania trudnych lub niewygodnych sytuacji. To niewątpliwie zwiększy ich poczucie własnej wartości.

Główne korzyści z zaszczepienia tej wartości swoim dzieciom to:

  • Autonomia: Twoje dzieci będą miały pozytywną koncepcję siebie i zdrowe poczucie własnej wartości.
  • Dojrzałość; oczywiście we właściwym tempie.
  • Brak strachu przed popełnianiem błędów: Twoje dzieci będą ostrożne, ale pewne siebie, jeśli chodzi o odpowiadanie za siebie lub podejmowanie decyzji.
Chłopczyk na dworze

Posiadanie tych cech pomoże dzieciom rozwijać się prawidłowo, gdy będą dorastać. Rodzina i edukacja są kluczem do tego wszystkiego.

Posiadanie silnej, zjednoczonej rodziny nuklearnej jest najważniejsze, jeśli chodzi o zachowanie i kształtowanie upodobań dziecka. Daje swoim maluchom podstawę, której potrzebują dla pewności siebie oraz siły duchowej i intelektualnej.

Jak wykształcić samowystarczalność u dzieci?

W domu możesz realizować kilka działań w celu edukowania i wzmacniania charakteru samowystarczalnych dzieci.

Jako rodzice mamy obowiązek dbać o dobro naszych dzieci. Bez wątpienia obejmuje to zachęcanie ich do autonomii, aby mogli przezwyciężyć wszystko, cokolwiek się stanie.

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były samowystarczalne, musimy zacząć wpajanie im tych wartości już w młodym wieku. Na początku możemy przypisać łatwe zadania, o których wiemy, że nasze dzieci poradzą sobie z nimi bez trudności. W miarę upływu czasu i dorastania naszych dzieci możemy wyznaczyć bardziej wymagające zadania.

Niektóre obowiązki, które możemy pozostawić naszym dzieciom to między innymi ubieranie się, podnoszenie zabawek, i tym podobne. Chociaż może się to wydawać dla Ciebie nieistotne, one będą postrzegać to jako osiągnięcie.

Jednocześnie będą przygotowywać się do bardziej złożonych obowiązków. Wasze dzieci zaczną również zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń i będą cenić swoje wysiłki.

Aby wychować dziecko z poczuciem własnej wartości, musisz nauczyć je jak je stracić

-Dr. Estivill—

Dobre relacje tworzą samowystarczalne dzieci

Emocjonalny związek między rodzicami a dziećmi ma fundamentalne znaczenie. Dlatego miłość i zdrowe przywiązanie są kluczowe, jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom zaufania.

Ta relacja sprawia, że rodzice promują bezpieczną i niezależną osobowość oraz zaspokajają wszystkie potrzeby swoich dzieci. Dzięki wsparciu, które postrzegają, dzieci znajdują motywację do pokonywania wyzwań i swobodnego przeżywania swojego otoczenia.

Wraz z wiekiem i pewnością dzieci mogą pozwolić im na podejmowanie własnych decyzji. Jednocześnie dzieci mogą samodzielnie wykonywać coraz to więcej czynności.

Na przykład, kąpiel, wiązanie butów, jedzenie sztućcami, wybieranie ubrań, i tym podobne. Mogą również mieć na to wpływ wycieczki, podróże i tak dalej. Wszystko to pomaga dzieciom w podejmowaniu większej inicjatywy i swobodnym wyrażaniu siebie.

Ojciec z córką

Każde osiągnięcie zasługuje na gratulacje. Aby wykreować samowystarczalność u dziecka, ważne jest, aby chwalić je, gdy przezwyciężają wyzwania. Oczywiście ważne jest również, aby nie przesadzać.

Kiedy twoje dzieci zawodzą lub popełniają błędy, doceniaj ich wytrwałość i zapał do pracy. Rozmawiaj z nimi o swoich błędach i chwal ich wysiłki. Pomoże im to nauczyć się radzić sobie z frustracją dzięki samokontroli i tolerancji.

Ważne jest, aby dać dzieciom wolność, aby mogły nabrać pewności siebie. Oczywiście nadal musisz odgrywać aktywną rolę w ich życiu.

Musimy być obecni w każdej dziedzinie życia naszych dzieci, działając jako przewodnicy i udzielając wsparcia. Nadopiekuńczość dzieci nie jest złą rzeczą. Może jednak zaszkodzić ich poczuciu własnej wartości i bezpieczeństwa.

Pozwól swoim maluchom nauczyć się radzić sobie samemu w swoim otoczeniu. Zezwól im doświadczyć i stawić czoła wyzwaniom, które przychodzą im na myśl. Zdziwisz się, że potrafią znaleźć rozwiązania, używając rozumu, w oparciu o zaufanie, które mają w sobie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.