Miłość do samego siebie - jak nauczyć tego dzieci?

Miłość do samego siebie - jak nauczyć tego dzieci?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2019

Uczenie dzieci posiadania poczucia własnej wartości jest jednym z najważniejszych aspektów zapewniających prawidłowy rozwój. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci to osiągnąć. Miłość do samego siebie to proces, który rozwija się powoli, ale może się rozpocząć już w dzieciństwie. Jest to bardzo ważna wartość, która może pomóc dzieciom lepiej radzić sobie w szkole, w domu i w relacjach osobistych.

Poczucie własnej wartości u dzieci zaczyna się rozwijać w pierwszych latach życia. Z tego powodu rodzice są najbardziej wpływowymi osobami w dzieciństwie i odgrywają kluczową rolę w rozwoju swoich pociech. Twoje słowa zachęty mogą pomóc rozwinąć ich pewność siebie, zwłaszcza gdy odnoszą się do konkretnych wysiłków lub umiejętności dziecka.

Miłość do samego siebie i posiadanie pozytywnego poczucia własnej wartości jest jednym z najlepszych darów, jakie można ofiarować dzieciom. Również samolubne dzieci potrzebują pozytywnego i realistycznego postrzegania swoich umiejętności.

Dlatego bardzo ważne jest, aby zacząć pracować nad tym jak najwcześniej. Przygotowaliśmy listę najlepszych sposobów nauczenia dzieci budowania pozytywnego wizerunku. Nie wahaj się ich zastosować!

Miłość do samego siebie: sposoby, które pomogą Ci nauczyć tego Twoje dzieci

1. Zachęć je do uprawiania sportu

Pierwszym sposobem nauczania dzieci miłości do samego siebie jest zachęcanie ich do uprawiania sportu lub innych aktywności fizycznych. Sport pomaga maluchom zwiększyć i zbudować ich pewność siebie, ponieważ pozwala im wyznaczać cele i je osiągać oraz doskonalić wielorakie umiejętności.

Wśród innych korzyści, uprawianie sportu pomaga im rozpoznać ich mocne strony i zaakceptować słabości.

Dziewczynki grające w piłkę

Pokonywanie przeciwności w sporcie jest również skutecznym sposobem na budowanie zaufania. Jeśli to nie wystarczy, dzieci uprawiające sport zachowają odpowiednią budowę swojego ciała i nauczą się dbać o nie, co zawsze jest bardzo pozytywne i promuje miłość do samego siebie.

2. Rozmawiaj z nimi i dawaj przykład

Rozmowa z dziećmi na temat ich nauki to naprawdę dobra rzecz. Warto porozmawiać o wszelkich problemach lub trudnościach, z jakimi muszą sobie poradzić z większą intensywnością.

Dobrze jest, gdy Twoje dzieci słyszą kiedy mówisz o tym, jak cenisz ich mocne strony oraz znasz ich słabości. Rozwiązywanie problemów sprzyja miłości do samego siebie, więc powinnaś sprawić, by zobaczyły, że zawsze są pozytywne rozwiązania z każdej sytuacji.

Na tym etapie musisz także dawać przykład. Powinnaś pokochać siebie, zanim będziesz mogła uczyć swoje dzieci, by obdarowały samych siebie miłością. Możesz modelować to zachowanie, nagradzając i chwaląc siebie, gdy robisz to dobrze.

Ponadto możesz dzielić się swoimi słabymi i silnymi stronami ze swoimi dziećmi i mówić im, co robisz, aby przezwyciężyć najbardziej wymagające sytuacje.

Naucz je, że wszyscy ludzie muszą ciężko pracować, aby przezwyciężyć przeciwności. To najlepsze doświadczenie edukacyjne, jakie mogą uzyskać.

“Rodzice są najbardziej wpływowymi osobami w dzieciństwie i odgrywają kluczową rolę w rozwoju swoich dzieci. Twoje słowa zachęty mogą pomóc rozwinąć ich zaufanie.”

3. Nie krytykuj

Krytyka, że dzieci słyszą o sobie od innych ludzi, bezpośrednio wpływa na to, jak się czują. W rzeczywistości negatywne słowa są zawsze szkodliwe i demotywujące. Kiedy dziecko słyszy o sobie negatywne wiadomości, wpływa to bezpośrednio na jego miłość do samego siebie.

Dlatego jeśli chcesz poprawić niektóre postawy swoich dzieci, powinnaś zrobić to z cierpliwością i skupić się na tym, co chcesz, aby zrobili następnym razem. Najlepiej, abyś skoncentrowała się na ich mocnych stronach i zwróciła uwagę na to, co robią dobrze, aby nadać temu wartość.

Bądź bardziej świadoma ich mocnych stron niż słabości, jeśli chcesz pomóc swoim dzieciom czuć się dobrze.

4. Ucz się nowych rzeczy

Na koniec musisz pamiętać, że uczenie się nowych rzeczy jest jednym z najlepszych pomysłów na promowanie miłości do samego siebie u dzieci. Biorąc pod uwagę, że uwielbiają się uczyć, a ich umiejętności są nieograniczone, jest to dobry sposób na wzmocnienie ich poczucia własnej wartości.

Nawet w dzieciństwie uczenie się trzymania filiżanki lub stawianiu pierwszych kroków generuje poczucie mistrzostwa i niezrównanych osiągnięć.

Chłopiec wykonujący prace artystyczne

Z tego powodu wraz z wiekiem dzieci muszą uczyć się nowych rzeczy, na przykład ubierać się, czytać lub jeździć na rowerze. Ogólnie rzecz biorąc, każda okazja do zdobycia kompetencji i nowych umiejętności jest dobrym momentem, aby ich miłość do samego siebie rosła.

Zalecamy, by podczas nauki dzieci robienia nowych rzeczy, zawsze im pomagać na samym początku. Potem nadejdzie czas, że spróbują same. Mimo popełnianych błędów podczas nauki, będą czuły się dumne z rezultatów. Pamiętaj jednak, że wyzwania muszą zawsze być na ich poziomie.

Wreszcie, nie zapominaj, że nauka dzieci miłości do samych siebie jest możliwa, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i będziesz wychowywać je w środowisku pełnym uczuć.

Pamiętaj, że Twoja rola jako rodzica jest bardzo ważna. Twe słowa wsparcia są niezbędne, aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Macías Quintero, M. A. (2019). Yo soy el dueño de mi receta: libro de autoconocimiento y amor propio (Bachelor’s thesis, Uniandes). https://repositorio.uniandes.edu.co/handle/1992/45040
  • Laporte, D. (2006). Autoimagen, autoestima y socialización: guía práctica con niños de 0 a 6 años (Vol. 58). Narcea Ediciones.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.