Samotność matek- jak sobie z nią radzić?

Samotność matek- jak sobie z nią radzić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2018

Czy czasem odczuwasz samotność? Bycie matką jest niesamowitym przywilejem. Mimo że kochasz swoje dziecko całym sercem, czasami możesz odczuwać samotność.

Wychowywanie dziecka to 24-godzinna praca. Przynajmniej przez pierwsze kilka lat. Nie zawsze jest to łatwe, stąd wątpliwości i samotność…

Jeśli znasz to uczucie zbyt dobrze, powinnaś wiedzieć, że nie jesteś sama. Nie powinnaś też myśleć, że te myśli lub szczególny dyskomfort są bezpośrednimi objawami depresji.

W rzeczywistości jest to całkowicie normalny proces psychologiczny związany z wzajemną zależnością, którą ustalamy z naszymi dziećmi.

Każda kobieta reaguje na samotność na swój sposób. Są tacy, którzy żyją w samotności, ponieważ ją wybierają. Inni muszą stawić czoła długim godzinom w samotności, podczas gdy ich partnerzy idą do pracy. Posiadanie rodziny, która mieszka daleko i przyjaciół, którzy mają mnóstwo własnych obowiązków oznacza, że matki często odczuwają samotność i odizolowanie.

Zapraszamy do zagłębienia się w ten znany temat: poczucie samotności w rodzicielstwie.

Kiedy czuję samotność będąc z moim dzieckiem

Kilka miesięcy temu magazyn poświęcony macierzyństwu “Mamma Mia” opublikował ciekawy artykuł, który opowiadał osobistą historię australijskiej matki, która komentowała w mediach społecznościowych, jak opuściła swoją dziesięciomiesięczną córkę na siedem minut aby pójść po zakupy.

Wzbudziło to wielkie kontrowersje, a intensywna dyskusja trwała kilka dni. Jednakże, poza ryzykiem pozostawienia naszych dzieci bez opieki nawet przez 5 minut, ujawnił się kolejny problem. Jeszcze bardziej subtelny i delikatny: samotność i absolutna zależność, którą matki doświadczają pierwszych latach życia dziecka.

Samotność wypisana na twarzy kobiety, obraz

Podwójna złożoność macierzyństwa

W naszym społeczeństwie powszechne jest postrzeganie macierzyństwa jako najpełniejszego i najbardziej satysfakcjonującego czasu dla kobiety, i niewątpliwie dla większości kobiet takim on jest. Chcielibyśmy jednak doprecyzować nieco bardziej: jest to zadowalające, ale nie zawsze łatwe. Szczęście nie utrzymuje się na tym samym poziomie każdego dnia w roku, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

  • Macierzyństwo zmusza nas przede wszystkim do zmiany ról. To sprawia, że ​​kobieta przenosi całą swoją energię i emocje w kierunku noworodka.
  • Czasami cała ta emocjonalna i psychologiczna zmiana rodzi wątpliwości i obawy. “Czy dobrze sobie radzę? Czy będzie mu wygodnie? Czy coś jest nie tak?”
  • Zależność jest ustalana wiele razy w ciągu dnia w sposób nieprzerwany przez kilka miesięcy lub nawet lat.
  • Nasze aspiracje zawodowe, utknęły w martwym punkcie, a sposób, w jaki odnosimy się do przyjaciół, nie jest już taki sam. Czasem nawet intymność, którą mamy z naszymi partnerami, trochę się zmienia. Jesteśmy teraz ojcami i matkami, a nasze dzieci są naszym priorytetem.
  • Zaniedbana i zmęczona matka nie jest przygnębioną lub zrozpaczoną matką. Są to normalne sytuacje, które zwykle występują, szczególnie w przypadku pierwszego dziecka.

Z tego powodu, w celu lepszego radzenia sobie z tymi odczuciami i uniknięcia stresu i niepokoju, konieczne jest dokonanie niewielkich zmian i konfrontacja z sytuacją.

Śpiące dziecko obraz

Rozdziel obowiązki i zbuduj sieć wsparcia

Jest jeden aspekt, który musimy jasno określić: bycie matką nie oznacza, że mamy budować mury wokół siebie i nadal pielęgnować tę niewidzialną pępowinę naszych dzieci. Nie musimy skazywać się na samotność.

Musimy zrozumieć, że jeśli nie czujemy się dobrze, będziemy przenosić ten dyskomfort na dziecko.

Aby dzieciństwo naszego dziecka było szczęśliwe i satysfakcjonujące, należy dzielić się obowiązkami. Ojciec również spełnia podstawową rolę, a nawet nasi krewni oferują nieocenioną pomoc w codziennym życiu.

Zwróć uwagę na te proste wskazówki, które warto wziąć pod uwagę:

Idź na spacer, nie spędzaj całego dnia w domu

Nasz harmonogram jest ustalany w ciągu pierwszych kilku miesięcy w oparciu o karmienie piersią, drzemki i regularne potrzeby dziecka. Chociaż wiemy, że przestrzeganie właściwej rutyny i nawyków jest priorytetem w wychowywaniu dzieci, konieczne jest, abyśmy wychodziły na zewnątrz, na spacer i ogrzewały się w słońcu. Kontakt społeczny jest również niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia. Także dla dziecka, gdyż dostarcz mu nowych bodźców.

Zbuduj sieć wsparcia

Niezależnie od tego, czy jesteś samotnym rodzicem, czy masz partnera, potrzebujesz sieci wsparcia na co dzień. Podział obowiązków jest zawsze właściwy i konieczny. Poleganie na przyjaciółkach, które są także matkami, jest cudownym sposobem odczuwania wsparcia, aby złagodzić wątpliwości, uwolnić napięcie i odłożyć na bok wszelkie szczególne obawy, które mogą się pojawić.

Mamy z dziećmi na zajęciach jogi

Pobaw się z dzieckiem

Wraz z rozwojem Twojego dziecka możesz wykonywać z nim przyjemne zajęcia, które pozwolą mu w idealny sposób dojrzeć, a jednocześnie wzmocnisz relację z nim.

  • Istnieją ośrodki, w których można na przykład ćwiczyć jogę z dzieckiem.
  • Pływanie jest również zabawną formą dzielenia się doświadczeniami z innymi rodzicami i poprawiania zdolności motorycznych dziecka.

Jak widać, cieszenie się życiem macierzyńskim wymaga kontaktu z przyjaciółmi, wsparcia innych par i środowiska, które ułatwia codzienne uczenie się naszych dzieci. Jest to niesamowita przygoda i chociaż poczucie samotności jest czasami normalne, istnieje wiele opcji, aby obronić się przed tym uczuciem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.