Relacja ojca z córką. Magiczna więź na całe życie

Relacja ojca z córką. Magiczna więź na całe życie
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Relacja ojca z córką to jedna z najpiękniejszych i najmocniejszych więzi jaka może łączyć rodzica z dzieckiem. Widać to najbardziej, gdy rodzic jest zaangażowany i oddany swojej córeczce, a także obdarza ją miłością traktując jak księżniczkę.

Bez wątpienia relacja ojca z córką ma w sobie niewytłumaczalną magię. Istnieje ku temu dobry powód. Ojciec to pierwszy mężczyzna w życiu córki, który staje się dla niej modelem do naśladowania. Dziewczynki budują wizerunek ojca opierając się męskim wpływie którego doświadczają każdego dnia.

W tym artykule chcemy przekazać kilka porad dla ojców, którzy mieli na tyle szczęścia, że posiadają córeczkę. Teraz są odpowiedzialni za budowanie z nią jednej z najsilniejszych więzi.

ojciec z córką

Relacja córka – ojciec. Jak wzmacniać tę magiczną więź?

Pokaż swojemu dziecku swoją głęboką i bezwarunkową miłość do matki. Czyniąc to, będzie wiedziała, że może być kochana w ten sam sposób. Należy pamiętać, że mówi się, że relacja między córką i ojcem wyznacza przyszłe relacje które będzie miała ze swoim partnerem.

Dzięki tej miłości, twoja córka zobaczy jak wygląda związek w którym nie trudno jest o ciepłe uczucia. Będzie chciała  doświadczyć równie wspaniałego kontaktu, gdy już dorośnie i przyjdzie czas, aby odnalazła swoją drugą połówkę.

Postać ojca pomaga także córce rozwinąć jej kobiecość i osobowość. Mów jej miłe rzeczy, komplementuj. Daj jej do zrozumienia, że jest piękna i inteligentna, tak aby czuła się kochana i ceniona. To pozwoli jej zbudować zdrowe poczucie własnej wartości oraz pewność siebie.

Inspiruj swojego malucha przez miłe gesty. Napisz jej list, poproś do tańca. Nie pozwól sobie na marnowanie czasu. Nie czekaj z pierwszym tańcem do jej ślubu. Do tego czasu może być już za późno. Nie zapomnij dać jej całej swojej uwagi i razem z nią cieszyć się rzeczami które są dla niej ważne i czynią ją szczęśliwą. Pamiętaj aby czasami pozwolić jej zasnąć przy twoim boku aby czuła się bezpiecznie i żeby była przekonana, że nie jest sama.

ojciec z córką

Relacja ojca z córką. Więź która przetrwa próbę czasu

Dlatego doceniaj ją tu i teraz. Przejmij obowiązki i wykąp ją. Zanim się zorientujesz dorośnie i nie będziesz miał okazji spędzać z nią czasu. Zaśpiewaj jej, bądź pierwszym mężczyzną który napisze dla niej wiersz. Wykorzystaj każdą chwilę maksymalnie. Baw się, skacz, zabierz ją gdzieś, wręcz kwiaty.

Odprowadź ją do szkoły. Przyjdzie taki czas, że nie będzie tego chciała i będzie się irytować kiedy spróbujesz to zrobić. Bardzo dobrym pomysłem jest, nauka drogi z domu do szkoły, kiedy jeszcze jest malutka. Przyjdzie czas, w którym stanie się bardziej niezależna, więc ważne jest aby wiedziała jak bezpiecznie wrócić do domu.

Relacja między córką i ojcem działa trochę jak bomba zegarowa. Może wybuchnąć w wieku dojrzewania. W tym czasie relacje między wami mogą zostać naruszone i możliwe, że oddalicie się od siebie. Nie martw się jednak, to coś zupełnie normalnego, wręcz niezbędnego, aby twoja córka mogła przygotować się na przyszłe związki z płcią przeciwną.

Na domiar tego, to czas gdy w życiu twojej córki pojawia się dużo zmian. Doświadcza pierwszej miesiączki, zmienia się budowa jej ciała, pierwszy raz się zakochuje. To wszystko może wprowadzać w zakłopotanie ojca, który często może zadawać sobie pytanie, dlaczego jego córka zamyka się w swoim pokoju odrzucając jego towarzystwo.

Nawet jeśli ten okres stanie się bardzo skomplikowany. Ojciec nie powinien zamykać się na swoją córkę. Nawet jeśli będzie mieć wrażenie, że zmieniła się w całkiem obcą osobę. Twoja rola w jej wychowaniu będzie na tym etapie fundamentalna. Od ciebie będzie zależeć jak twoja córka rozwinie się emocjonalnie.

Relacja córka – ojciec. Środowisko idealne do nauki

Wreszcie, wypełnij życie małej księżniczki dużą ilością cennych lekcji. Dobre maniery i wartości powinny być na porządku dziennym. Przede wszystkim jednak naucz ją przydatnych rzeczy takich jak zmiana opony i żarówki, jak naprawiać rzeczy w domu. W końcu przygotujesz ją na silną i niezależną kobietę, którą bez wątpienia stanie się w przyszłości

Wasza relacja to coś pięknego. Zapewniaj swoją córkę, że nigdy nie powinna być od kogoś zależna, że posiada umiejętności i wiedzę które pomagają jej być zdrową i niezależną w dorosłym życiu. Przekaż jej wszystkie wartości, które uczynią z niej, wspaniałą kobietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.