Mama może zapomnieć o wakacjach

Mama może zapomnieć o wakacjach
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Od dnia narodzin dziecka mama może zapomnieć o wakacjach. Od tej pory w życiu kobiety liczą się inne priorytety. Te dni, kiedy można się do woli relaksować i „nic” nie robić należą już do przeszłości. Zabawa do białego rana i inne imprezy także są rzadkością. Bycie mamą pociąga za sobą wiele obowiązków.

Krok po kroku, odkładasz na bok dni odpoczynku i odsuwasz wakacje „na potem”, chowając je w zakamarku duszy. Wstawanie w południe może kiedyś było dla Ciebie najsłodszą rzeczą. Tak samo jak oglądanie filmów do późna czy brak konieczności gotowania obiadu. Ale to było zanim zaszłaś w ciążę. Teraz doskonale wiesz, że dobra mama może zapomnieć o wakacjach.

Chociaż większość kobiet dorasta, myśląc o założeniu własnej rodziny, zdarza im się ignorować fakt, że bycie matką oznacza zrezygnowanie z wielu rzeczy. Od chwili, gdy na świecie pojawi się Twoje dziecko nie będziesz mogła robić wszystkiego, co chcesz, ponieważ będziesz zajęta opieką nad swoim maleństwem.

Mimo to opiekowanie się dzieckiem, troska o nie, dbanie o jego bezpieczeństwo i zabawa z nim nadaje nowe znaczenie idei cieszenia się życiem.

Mama i córki nad morzem - brak wakacji

Obowiązki matki to niekończąca się lista, ale ogromna ich większość to rzeczy, które wykonujesz z radością, z miłości. Mama może zapomnieć o wakacjach. Dla niej najważniejsze jest dbanie o jej rodzinę– jak mogłaby porzucić to zajęcie i po prostu zrobić sobie wolne?

Gdy dzieci zaczną chodzić do szkoły, będziesz mogła trochę odpocząć. Ale w rzeczywistości może się okazać, że jesteś już przyzwyczajona do tego, co robisz dla swoich dzieci. Możesz nawet nudzić się bez nich. Być może dojdziesz do wniosku, że ta praca 24 godziny na dobę daje Ci motywację i chęć do życia.

Nie jest niczym niecodziennym to, że w tych rzadkich chwilach, kiedy nie ma nic do roboty, matki szukają sobie jakiegoś zajęcia. Może się wydawać, że po prostu zabijają czas, dopóki nie wybije godzina, kiedy trzeba odebrać dzieci ze szkoły. Wiele kobiet przyznaje, że nie potrafią naprawdę odpocząć, dopóki ich maluchy nie są w zasięgu wzroku.

Mama może zapomnieć o wakacjach, ale nie o odpoczynku

Kiedy jesteś mamą, wakacje, które kiedyś znałaś należą już do przeszłości. Nie zawsze możesz się wyłączyć. C zęsto będziesz spięta i zmęczona chodzeniem tam i z powrotem, usiłując uśpić dziecko.

Kiedy się nad tym zastanowić, mamy często nie ma na rodzinnych zdjęciach: albo to ona robiła te zdjęcia albo akurat szykowała obiad w kuchni. Twoja rutyna w dni wolne może wyglądać mniej więcej tak:

  • W weekendy, kiedy dzieci nie uczęszczają do szkoły, nadal jesteś zajęta w domu.
  • Ty lub Twój partner musicie wcześniej wstać, aby przygotować śniadanie.
  • Dni są wyczerpujące, ale lubisz spędzać czas z rodziną.
  • Musisz planować wakacje z wyprzedzeniem jeszcze podczas roku szkolnego.
Mama i dzieci w kuchni - brak wakacji

A kiedy wreszcie wyzyskasz trochę czasu na odpoczynek, usłyszysz: „Dlaczego nie możesz odpocząć, jesteśmy na wakacjach?”. Ale nawet na wakacjach wciąż jest tak wiele do załatwienia. Dni stają się dłuższe, kiedy Twoje dzieci nie zostają przez kilka godzin w szkole.

Weźmy na przykład dzień wolny, kiedy jedziemy na plażę. My, matki, jesteśmy w stanie wysokiej gotowości, gdy dzieci zbliżają się do wody. Musimy zapobiegać poparzeniom słonecznym, nie wspominając o utonięciu. Czasami najlepiej jest pozostać z nimi przez cały czas podczas zabawy, aby uniknąć wypadków i powstrzymać je od jedzenia piasku.

Być może jedyną szansą na odpoczynek jest wizyta naszych krewnych. Kiedy nasi krewni mają oko na nasze dzieci, możemy odpocząć lub przez chwilę porozmawiać. Jednak nie wszystkie mamy mogą cieszyć się tego rodzaju wsparciem.

Mama może zapomnieć o wakacjach… ale czy na zawsze?

Słyszy się, że mama może zapomnieć o wakacjach. Ale wakacje oczywiście powrócą, gdy Twoje dzieci będą już na tyle duże, aby być niezależne. Jednak zawsze będzie coś, w czym będą potrzebować Twojej pomocy, w taki czy inny sposób.

Zawsze będziesz zaglądać do dzieci i sprawdzać, czy nic im nie zagraża, czy dobrze się odżywiają, czy wykonały pracę domową. Praca matki nigdy się nie kończy. Gdy gdy wszyscy inni są na wakacjach, mama ciężko pracuje.

Bycie matką to praca 24/7 bez chwili wytchnienia. Ale jest to bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Otrzymasz zapłatę w uśmiechach i niechlujnych pocałunkach, w zabawie i grach, które zrekompensują Ci „stracony” wolny czas. W końcu bycie matką jest najtrudniejszą i najważniejszą pracą na świecie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.