Relacja cioci i wujka z dziećmi – dlaczego jest tak ważna?

Relacja cioci i wujka z dziećmi – dlaczego jest tak ważna?
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mówi się, że dla dziecka wujek i ciocia są często jak drudzy rodzice, pełnią też rolę najbliższych przyjaciół. Ale na czym polega relacja cioci i wujka z dziećmi i dlaczego jest dla obu stron tak ważna? Z jednej strony, można powiedzieć że ojcostwo i macierzyństwo to niepowtarzalne doświadczenie między innymi ze względu na magiczną więź tworzącą się między rodzicami a dziećmi. Istnieje jednak inna, równie interesująca więź rodzinna: to relacja cioci i wujka z dziećmi.

Długo można dyskutować o relacji pomiędzy dziadkami i wnukami – to ona ukształtowała dzieciństwo wielu z nas. Dziś jednak porozmawiamy o tym, dlaczego więź między bratankami lub siostrzeńcami a ciocią i wujkiem jest wyjątkowa i bardzo ważna.

Bycie ciocią lub wujkiem to bez wątpienia rozwijające i satysfakcjonujące doświadczenie, ponieważ posiadanie bratanków czy siostrzeńców na wiele sposobów przypomina posiadanie własnego dziecka. W naszym życiu pojawia się nagle mały człowiek i wypełnia je nieskończoną miłością. Sprawia, że przypominamy sobie najlepsze chwile własnego dzieciństwa i przygotowuje nas na ewentualne przeżywanie tego wszystkiego z własnym dzieckiem w przyszłości.

Dzieci naszego rodzeństwa mogą dać nam nieopisaną radość. W zamian, jako ciocie i wujkowie, możemy zaoferować im naukę tego jak najlepiej i w pełni przeżyć życie. Jesteśmy też gotowi zawsze być przy nich.

Czerpiemy z relacji z siostrzenicą czy bratankiem tak wielkie pokłady radości, zupełnie jakby były to nasze własne dzieci. Przeżywamy wspólnie z nimi przygody, dzielimy sekrety. Maluchy sprawiają, że czujemy się wyjątkowi i wzmacniają nasze więzi z ich rodzicami, czyli naszym rodzeństwem.

Relacja cioci i wujka z dziećmi: co maluchy wnoszą do naszego życia?

Dzieci wnoszą bardzo dużo dobrego do życia swoich dumnych cioć i wujków. Więcej, niż moglibyśmy przypuszczać! Zwracaj uwagę na wszystkie dobre rzeczy, które daje Ci ten maluch.

Prawdziwa radość!

Posiadanie bratanic czy siostrzeńców jest trochę jak posiadanie własnych dzieci, ale ta relacja wolna jest od pełnej odpowiedzialności spoczywającej na rodzicach. Ciocie i wujkowie nie muszą zazwyczaj radzić sobie z nocnymi koszmarami maluchów, napadami złości, buntem, trudną porą posiłków, marudzeniem, złością i tak dalej.

Drugie dzieciństwo 

Bycie ciocią lub wujkiem przypomina przeżywanie najlepszych chwil własnego dzieciństwa po raz kolejny. Bratanica czy siostrzeniec to najlepsi towarzysze przygód… i wygłupów. Nagle odkryjesz, że masz lepsze poczucie humoru niż Ci się wydawało! Relacja z dziećmi rodzeństwa to śmiech i radość. Możesz odstawić na bok strach i uprzedzenia.

Słodkie chwile słabości

Siostrzenice i bratankowie na pewno znają wszystkie Twoje słabe punkty. Wiedzą, że bez wahania zrobisz dla nich wszystko. To oczywiste. Dla Ciebie nie ma nawet innej możliwości. Dzieci to dla cioć i wujków specjalne dary, które wywołują w nas najlepsze uczucia i reakcje. Zgadzamy się na każdą prośbę, niezależnie od tego jak bardzo jest szalona. Zrobimy wszystko by zobaczyć uśmiech na ukochanej twarzyczce.

Siostrzeńcy i bratankowie to najlepsi towarzysze zabaw.

Silna więź oparta na wzajemnym zrozumieniu

Dla malucha nie ma lepszego towarzysza zabawy niż ciocia albo wujek. To jedyni dorośli znający sekrety z jakich dziecko nie zwierzy się nawet rodzicom. Ciocia i wujek dochowa najbardziej szalonych tajemnic. To buduje zaufanie i zrozumienie, które są podstawą tej magicznej relacji.

Najlepszy sposób na zwalczenie smutku

Kiedy otoczenie zostanie zdominowane przez dzieci Twojego rodzeństwa, negatywne myśli, obawy i stres nie będą miały do Ciebie dostępu. Brzdące zarażą Cię radością życia. Podzielą się z Tobą pokładami swojej niespożytej energii, co pozwoli Ci z łatwością zapomnieć o bieżących problemach.

Są Ci one bliskie i spotkanie z nimi poprawi nawet najgorszy dzień, uśmierzy też zmęczenie. Dlatego relacja cioci i wujka z dziećmi wpływa korzystnie nie tylko na dzieciństwo brzdąców ale także na nasze życie.

Wzmacnianie Twoich więzi z rodzeństwem oraz partnerem 

Dzięki dzieciom, wzmacniają się więzi między Tobą i Twoim rodzeństwem. Kiedy w życiu rodziny pojawia się maluch, wzrasta intensywność kontaktów i częstotliwość odwiedzin. Wizyta u siostry czy brata to idealna wymówka, by spotkać się z ich dziećmi!

Jeszcze więcej powodów do miłości

Z tych oraz wielu innych powodów siostrzeńcy i bratankowie sprawiają, że czujemy się jak osoby najbardziej wyjątkowe na świecie. Jesteśmy dla nich wyjątkowo ważni. W zamian, jako symbol wdzięczności, maluchy dają nam to, co mają najcenniejszego: bezwarunkową miłość.

Relacja cioci i wujka z dziećmi oparta jest na zrozumieniu i zaufaniu.

Rysunek, opowiedzenie ciekawej historyjki, uścisk, buziak – to tylko niektóre z wielu sposobów w jakie dzieci wyrażają uczucia i przywiązanie. To dowody na to, że jesteśmy dla nich ważni, a relacja cioci i wujka z dziećmi jest tak wyjątkowa jak relacja z rodzicami czy dziadkami. Będą nas zawsze podziwiały, słuchały, rozumiały i broniły. Pójdą za nami w ogień – tak jak my za nimi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.