Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko

Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Możliwe, że podobnie jak wiele innych matek idealizowałaś macierzyństwo. Ale teraz czujesz się przygnębiona, ponieważ chociaż marzyłaś o dziecku, nigdy nie wyobrażałaś sobie, że będzie zachowywać się ono w taki sposób. Pamiętaj jednak, że szczęśliwe dziecko to aktywne dziecko. Nie martw się ani nie żałuj, że zostałaś matką tylko dlatego, że masz aktywne dziecko!

Wbrew temu, co można sobie wyobrażać niesforne, hałaśliwe, niespokojne lub po prostu aktywne dziecko w rzeczywistości może być ucieleśnieniem szczęścia. Czy nigdy nie powiedziano Ci, że powinnaś być szczęśliwa z powodu wulkanu energii, jaki wrze w Twoim dziecku, ponieważ oznacza to, że jest ono całkowicie zdrowe?

„Tego dziecka wszędzie pełno” – powtarzają ludzie z Twojego otoczenia. Na szczęście jest to całkowicie normalne. Błąd polega na absurdalnych pretensjach, że dziecko nie zachowuje się jak osoba dorosła.

Poprzez takie niesforne zachowanie lub aktywność, która tak bardzo przeszkadza dorosłym, dzieci poznają świat wokół siebie.

Aktywne dziecko uczy się poprzez odkrywanie

Aktywne dziecko, oprócz tego, że czuje się wolne i szczęśliwe jest w pełni zaangażowane w poznawanie otaczającego go świata. Za pośrednictwem eksploracji i dziecięcych przygód odkrywa przedmioty, tekstury i reakcje. Dlatego nie powinniśmy ograniczać lekcji, które życie daje dzieciom.

Dziewczynka z sercem

Nie powinniśmy zapominać o tym, z czego składa się dzieciństwo i jakie jest znaczenie tego etapu. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej kreatywnych etapów w życiu każdego człowieka. Osoby, które podejmują się tej pełnej wyrzeczeń, ale pięknej misji rodzicielstwa muszą umieć okazywać empatię.

Czy istnieje coś piękniejszego niż związanie się z tymi wspaniałymi latami, które zaznaczyły nasze życie? To przecież pozostawienie nowej spuścizny podpisanej przez te niesforne przygody i wygłupy, które stają się najlepszymi wspomnieniami i anegdotami opowiadanymi z uśmiechem.

Twoje dziecko będzie płakać, śmiać się i krzyczeć. To jego sposób komunikowania się z Tobą i wyrażania tego, co czuje. To także jego sposób wyrażania potrzeb lub irytacji. Nie martw się. Dobrze sobie radzisz, mimo że nie istnieje instrukcja bycia rodzicem.

Z tych samych powodów Twój maluch skacze, biega, śpiewa i zadaje mnóstwo pytań. To część jego gry w poznawanie świata. Figlarność dzieciństwa to coś więcej niż zabawa i rozrywka, to także edukacja.

Dziecko z latawcami

Aktywne dziecko to spełnione dziecko

Aktywne dziecko jest szczęśliwe i spełnione. Jak dobrze wiesz, maluchy chcą wszystkiego dotykać, a czasem nawet smakować różne przedmioty. To najlepszy sposób na poznanie i doświadczanie otaczającego ich świata.

Jeśli zmuszasz dziecko do milczenia lub stania nieruchomo niczym posąg, tworzysz osobowość wycofaną, zamkniętą w sobie, pełną lęku i niepewności. Takie dzieci nie odważą się zgłębiać otoczenia z powodu strachu lub poczucia winy. W ten sposób powstaje pewna zależność od rodziców i cierpi na tym autonomia dzieci.

Wszystko to powoduje niską samoocenę, bardzo duże obciążenie dla każdego dziecka. Będą to blizny, które zostaną nadrukowane na jego skórze, aż do wieku dorosłego. Nawet w przyszłości będą miały wpływ na wiele aspektów jego życia.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, należy zwracać uwagę na płacz dziecka. Dziecięce pragnienie zabawy musi być spełnione, zawsze oczywiście z uwagą, ochroną i nadzorem osoby dorosłej, aby nie doszło do żadnych szkód ani niebezpieczeństw. Ale niech będzie, jak ma być – jako rodzice musimy pobudzać ciekawość dziecka i zachęcać je do eksploracji.

Właśnie ta wolność i przyjemność budzą siłę do zabawy i korzystania z całej energii drzemiącej w dziecku. Interakcja z otoczeniem sprawia, że ​​dzieci są bardzo szczęśliwe. Tak, dzieciństwo jest hałaśliwe i pełne bałaganu. To jego definicja i naturalna forma.

Takie właśnie są szczęśliwe dzieci – niespokojne, ciekawskie i sprawiające kłopoty. Aktywne dzieci, kiedy dorosną, będą miały mnóstwo czasu, aby milczeć i nikomu nie przeszkadzać. Jednak dzisiaj musisz zaakceptować, szanować i rozwijać swoje dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corkille Briggs, D. (1994). El niño feliz. Su clave psicológica, 25.
  • Biddulph, S. (1996). El secreto del niño feliz: una guía imprescindible para padres y educadores. Edaf.
  • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.