Czas spędzony z dziadkami to skarb na całe życie

Czas spędzony z dziadkami to skarb na całe życie
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszych, szalonych czasach, ludzie są zagonieni bardziej niż kiedykolwiek. Praca, obowiązki, przez to wszystko mają mniej czasu na wszystko inne łącznie z rodziną. To oznacza również, że dzieciom skraca się czas spędzony z dziadkami.

To bardzo zła wiadomość. Czas spędzony z dziadkami tworzy wspaniałe wspomnienia i więzi trwające cały życie. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, bardzo ważne jest dopilnowanie aby dzieciom nie zabrakło tych doświadczeń dla ich zdrowia emocjonalnego.

Czas spędzony z dziadkami – dlaczego jest tak ważny?

Nie będą żyli wiecznie

Niestety, dziadkowie nie będą dostępni przez cały życie twojego dziecka. Czas w którym mogą być razem jest bardzo ograniczony i przez to tak cenny. Koniecznym staje się wykorzystanie tego czasu w jak najlepszy sposób i szukanie sposobów aby spędzać więcej czasu ze swoją rodziną.

Uczą wartości moralnych

Rodzice wychowują dzieci tak aby miały dobre nawyki i wartości. Lekcje z dziadkami mogą jednak trafiać do dzieci o wiele lepiej.

Dziadkowie mogą podzielić się wiedzą którą gromadzili przez całe swoje, długie życie. Doświadczenie i wiek bardzo wpływają na wiedzę którą mogą posiadać dziadkowie. Mogą ja przekazywać przez opowieści, historyjki z morałem, porady czy podczas zwykłej rozmowy. Im więcej czasu spędzi twoje dziecko z dziadkami tym cenniejsze staną się nauki od nich płynące.

Dziadkowie mogą podzielić się wiedzą którą gromadzili przez całe swoje.

Są ważnymi członkami rodziny

Dziadkowie są bardzo ważni. To rodzice rodziców! Tworzą unikalne więzi z wnukami uczestnicząc w ich wychowaniu. Ta więź powinna być pielęgnowana dzień po dniu. Dopilnuj aby dziadkowie spędzali wartościowy czas z ich wnukami – nie tylko jako opiekunki!

Są najlepszymi opiekunami (zaraz po rodzicach)

Dziadkowe kochają twoje dzieci bezwarunkowo i najlepiej zapewnią im opiekę. Jeżeli twoje dzieci zostaną pod opieką dziadków nie musisz się martwić o ich bezpieczeństwo. Miłość i uczucie, jakie dziadkowie mają dla waszych dzieci, nie mogą się równać z tym, co mogą czuć do nich inni krewni i bliscy przyjaciele

Dziadkowie są łącznikiem między nami a naszymi przodkami

Dziadkowie są bezpośrednim łącznikiem do naszej rodziny – do grupy do której przynależymy. To najlepsze źródło wiedzy o naszych przodkach, rodzinnych wspomnieniach i historiach. Daje to dzieciom możliwość nauki czegoś nowego o swoich rodzicach. Nasze historie rodzinne nigdy nie są zapomniane. Dlatego musimy zachęcać dzieci aby poznawały swoje korzenie.

Dziadkowie są wspaniała podporą dla rodziców

Dziadkowie nigdy nie rozczarują swoich wnuków. Zawsze będą przy nich kiedy będą tego potrzebować. Rodzice wiedzą, że wychowywania dzieci nie jest łatwe. Uczenie dyscypliny od najmłodszych lat jest ważne ale może być jednocześnie trudne.

Dziadkowie nie muszą wychowywać wnuków bo jest to obowiązkiem rodziców. Mogą być wymagający ale także pobłażliwi. Dziadkowie mogą wypełnić pustkę spowodowaną zasadami i dyscypliną którą muszą uczyć rodzice.  Mogą przemówić wnukom do rozsądku, uspokajając je w troskliwy i serdeczny sposób.

To może Cię zainteresować ...
Karmienie piersią – pewna kwestia, o której nie wiesz
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Karmienie piersią – pewna kwestia, o której nie wiesz

Karmienie piersią to coś znacznie więcej, niż tylko dostarczanie mleka. To odżywianie istoty ludzkiej, która nie jest w stanie zadbać o siebie samo...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.