Posiadanie rodzeństwa ze specjalnymi potrzebami - czy jest to wyzwanie?

Posiadanie rodzeństwa ze specjalnymi potrzebami - czy jest to wyzwanie?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2020

Posiadanie rodzeństwa ze specjalnymi potrzebami może być wyzwaniem dla harmonii panującej w domu. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem i jak możesz pomóc rodzicom.

Posiadanie rodzeństwa ze specjalnymi potrzebami nie musi całkowicie zmieniać codziennego życia rodziny. Chociaż będzie wymagało dostosowania niektórych procedur i rozpoczęcia innych. Dlatego w taki wypadku możesz doświadczać trudnych do zrozumienia przez innych uczuć.

Jak możesz się czuć?

Istnieje wiele obaw i frustracji, które mogą wystąpić, jeśli masz rodzeństwo ze specjalnymi potrzebami. Może rozpoznasz niektóre z nich:

Strach i niepokój

Trudno jest zrozumieć dlaczego Twoje rodzeństwo jest inne. To normalne. Należy zrozumieć, że różne wcale nie znaczy zły. Każdy jest wyjątkowy na swój sposób.

Z drugiej strony możesz obawiać się co może się stać z Twoim rodzeństwem w przyszłości. Możesz nawet martwić się każdego dnia czy mogą wystąpić komplikacje zdrowotne, które spowodują pobyt Twoich najbliższych w szpitalu.

Poczucie winy

Możesz myśleć, że jesteś odpowiedzialny za choroby swojego rodzeństwa. Te uczucia mogą pojawić się w okresie wczesnego dzieciństwa i później w dorosłości. Szczególnie, gdy nadszedł czas, by opuścić dom, a rodzice pozostają sami, by się nimi opiekowali.

To normalne, że żyjesz własnym życiem i stajesz się bardziej niezależna. Nie oznacza to, że kochasz ich mniej lub że jesteś złym rodzeństwem. Zawsze wspieraj swojego brata lub siostrę i pomagaj kiedy tylko możesz.

Poczucie izolacji, straty i samotności

Te uczucia mogą być motywowane pragnieniem uwagi ze strony rodziców, ponieważ ci będą zmuszeni skupić się przede wszystkim na Twoim rodzeństwie, które ma specjalne potrzeby.

Osamotniony chłopiec

Ważne jest, aby znaleźć w tym wszystkim równowagę. Dzięki temu można czasem spędzać z nimi czas sam na sam. Każde dziecko jest wyjątkowe i potrzebuje czasu oraz uwagi rodziców.

Uczucia zażenowania

Twoja rodzina może się różnić od innych, ponieważ ma inne czynności i procedury, niż Twoich rówieśników. Jednak żadna z rodzin nie jest taka sama! W żadnym wypadku nie wstydź się swojej rodziny! Są najcenniejszą rzeczą jaką masz.

Dotyczy to również sytuacji, w której czujesz, że jesteś w niezręcznej sytuacji, gdy musisz odpowiadać na pytania swoich kolegów z klasy lub nauczycieli o swoim rodzeństwie. Po prostu mów o wszystkim naturalnie.

Wczesna dojrzałość

Możesz być zmuszona dojrzewać wcześniej niż inni dzięki codziennym doświadczeniom w domu. Może jeden z Twoich rodziców często jest poza domem. Częste wizyty w szpitalu lub wiele doświadczeń związanych z napięciem lub zmartwieniem sprawi, że spojrzysz na przyszłość z większą perspektywą i nauczysz się jak lepiej reagować na niepowodzenia życiowe.

Posiadanie rodzeństwa ze specjalnymi potrzebami: czy jest to wyzwanie?

Poniższe sugestie pomogą Ci w pozytywnym rozwiązaniu tej sytuacji:

Rola Twoich rodziców

Ogólnie rzecz biorąc, rodzice są zaabsorbowani potrzebami swojego dziecka o specjalnych potrzebach i może się wydawać, że nie chcą zwracać uwagi na inne dzieci.

Możesz skorzystać z każdej okazji do spędzenia czasu z rodzicami, nawet jeśli będzie trwać to krótko. Zrozum, że dzieje się tak z powodu zaistniałych okoliczności. Wiadomo, że nie robią tego celowo. Pewnie zrozumiesz to dopiero w przyszłości.

Komunikacja to aspekt pozytywny

Porozmawiaj ze swoimi rodzicami lub inną zaufaną osobą dorosłą o tym jak Twoje życie domowe wpływa na Ciebie. Podziel swoje wątpliwości, obawy i uczucia z nimi.

Siostra z zespołem Downa

To sprawi, że poczujesz się lepiej. Ponadto będą wiedzieć jak Cię wspierać. Być może wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej o tej chorobie

Wiedząc wszystko o chorobie rodzeństwa, możesz lepiej zrozumieć jego stan i postawić się na jego miejscu. W miarę dorastania będziesz coraz bardziej w stanie im pomóc.

Spędź czas ze swoim rodzeństwem

Przekonasz się, że jest to doskonała okazja, aby połączyć się z rodziną. Chociaż możesz nie być w stanie komunikować się bezpośrednio ze swoim rodzeństwem, sam fakt bycia obecnym obok sprawi, że poczuje się lepiej.

Zwróć szczególną uwagę na decyzje, które wpływają na Twoje rodzeństwo

Jeśli bierzesz udział w rodzinnych decyzjach dotyczących swojego rodzeństwa, bądź czujna i zainteresowana zaistniałą sytuacją, a poczujesz się doceniona. Zobaczysz, że przyczyniasz się do jego dobrego samopoczucia.

Posiadanie rodzeństwa ze specjalnymi potrzebami – pozytywne aspekty

Niektóre badania przeprowadzone przez terapeutów wykazały, że dzieci, które mają rodzeństwo z różnorodnością funkcjonalną, nie są wcale gorzej przystosowane do życia. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Ludzie dorastając z rodzeństwem, które potrzebuje szczególnej opieki, zdobywają wiele cennych doświadczeń.

Choroba może zbliżyć rodzinę i pozwolić jej członkom rozwinąć szczególne cechy i zalety, takie jak empatia, umiejętności słuchania lub wczesna dojrzałość.

Więc jeśli masz rodzeństwo ze specjalnymi potrzebami, pomimo trudności, z jakimi możesz się zmagać, zachowuj pozytywne nastawienie i zdaj sobie sprawę, że nie jest to koniecznie problem. Każda osoba jest inna i wyjątkowa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.