Petardy - co robić gdy Twoje dziecko się ich panicznie boi?

Petardy i fajerwerki towarzyszą wielu okolicznościom i przyjęciom. Dla wielu dzieci są one jednak źródłem stresu i lęku. Dowiedz się jak pomóc swojemu dziecku
Petardy - co robić gdy Twoje dziecko się ich panicznie boi?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeżeli twoje dziecko wpada w histerię i panikę po usłyszeniu huku petardy – przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak mu pomóc. Uczucie strachu u dzieci jak i dorosłych jest całkiem normalne. Jednak czasami, może być nadmiernie paraliżujące i przeszkadzające w życiu.

W poniższym artykule porozmawiamy o dzieciach, które panicznie boją się fajerwerków. Ponadto, podamy wam kilka wskazówek, które pomogą waszemu maluchowi przezwyciężyć ten problem. Choć możesz unikać miejsc publicznych podczas świąt i celebracji, niestety nie każdą sytuację można przewidzieć.

Moje dziecko boi się huku petardy: co powinienem zrobić?

W wielu krajach dość powszechne jest odpalanie petard na przyjęciach, świętach państwowych i uroczystościach rodzinnych. Ale nie każdemu podobają się te głośne, przeszywające do szpiku kości dźwięki. Większość dzieci boi się petard, ale dla niektórych są to prawdziwie traumatyczne wystrzały.

Czy twoje dziecko panicznie boi się wystrzałów?

Jeśli tak jest, przeczytaj uważnie ten artykuł, postaramy się wyjaśnić, co możesz zrobić w takich przypadkach.

Przed omówieniem tego tematu musimy przypomnieć, że strach jest całkowicie normalną i naturalną emocją u ludzi. Jest to adaptacyjna reakcja organizmu na sytuację, którą nasze ciało uzna za niebezpieczną lub nową oraz możliwe zagrożenie dla życia.

Moje dziecko boi się huku petardy, jak mogę mu pomóc?

Dziecko się boi

Jeśli twoje dziecko boi się petard, pamiętaj, że całkowite unikanie sytuacji lub miejsc, w których te ładunki wybuchowe są odpalane, nie jest możliwe. Zawsze możecie znaleźć się w sytuacji, w której ktoś wystrzeli kolorowe fajerwerki.

Ważne jest nauczyć dziecko odpowiedniego reagowania i rozładowania tego negatywnego napięcia.

 

Unikanie hałasu może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. To prawda, że ​​jeśli szybko opuścisz miejsce, w którym ktoś chce odpalić petardy, dziecko odczuje chwilową ulgę i ukojenie. Jeśli jednak nigdy nie pozwolisz mu stawić czoła swoim irracjonalnym lękom, nie będzie w stanie nigdy ich pokonać.

I oczywiście na dłuższą metę, może to mieć duży wpływ na kształtowanie się lęków i fobii. Co więc możesz zrobić, aby pomóc dziecku poradzić sobie ze strachem przed petardami? Oto kilka pomysłów.

1. Dziecko boi się huku petardy? Przewiduj wydarzenia

Jeśli wybierasz się w miejsce, w którym wiesz, że organizatorzy zamierzają odpalić petardy, ważne jest, aby twoje dziecko wiedziało o tym z wyprzedzeniem.  Wytłumacz maluchowi, że w którymś momencie wieczoru usłyszy głośne dźwięki i zobaczy rozbłyski na niebie.

Warto zapewnić dziecko, że jest to po prostu zaplanowana część uroczystości i że nie powinno się nadmiernie martwić.

Oprócz tego, możesz wcześniej pokazać dziecku filmiki dostępne w internecie, aby zaznajomiło się z dźwiękiem i rozbłyskiem. Pomoże mu to oswoić lęk i przygotować się na huk.

2. Zachowuj spokój w trudnej sytuacji

Przede wszystkim w kluczowym momencie zachowaj spokój. Jeśli twoje dziecko panicznie boi się petard, może się bardzo przestraszyć, a nawet zacząć płakać w niekontrolowany sposób.

W tego typu sytuacjach powinieneś zachowywać się jak najnormalniej i najspokojniej. Jeśli dziecko zobaczy, że reszta dorosłych nie jest przerażona hałasem, zrozumie, że nie dzieje się nic niebezpiecznego i stopniowo będzie w stanie oddalić ten irracjonalny strach.

Promieniujący z rodziców spokój i radość pozwolą mu uspokoić swój system nerwowy.

3. Okaż zrozumienie sytuacji

W tej ciężkiej i stresującej sytuacji warto okazać dziecku dużo empatii. Postaraj się zrozumieć, że może cierpieć ono na swój sposób i przechodzić przez naprawdę ciężki moment. W tym przypadku komunikacja i wsparcie mają fundamentalne znaczenie.

Porozmawiaj z dzieckiem twarzą w twarz i wyjaśnij, że w pewnych sytuacjach ty również się boisz głośnych dźwięków. Zapewnij dziecko, że jesteś tam, aby je ochronić i upewnić się, że nic złego się mu nie stanie.

Huk petardy. Czy to tylko strach czy już fobia?

Fobia

Jeśli uważasz, że strach i reakcje twojego dziecka na huk fajerwerków są niewspółmierne do sytuacji i rozstraja dziecko na długi czas, być może nie jest to zwykły lęk, ale prawdziwa fobia. W takim przypadku najlepszą opcją jest poproszenie o pomoc psychologa specjalizującego się w leczeniu fobii.

Pomoże on delikatnie przeprowadzić dziecko przez proces oswajania fobii.

 

Co to jest fonofobia?

Fonofobia, zwana również ligyrofobią lub sonofobią, to termin używany do opisania określonego rodzaju silnych lęków. Dotyczy ona niewielkiego procentu ludzi, którzy odczuwają ekstremalny i irracjonalny strach przed głośnymi, intensywnymi i zwykle niespodziewanymi dźwiękami, takimi jak te wytwarzane przez petardy.

Objawy tej fobii to m.in. irytacja z powodu niektórych dźwięków, ataki paniki, przyspieszone tętn, unikanie wychodzenia z domu, a nawet strach przed własnym głosem. W skrajnych przypadkach, fobia ta prowadzi do mizofonii, czyli nienawiści do wszelkich dźwięków otoczenia.

Leczenie fonofobii polega na stopniowej ekspozycji na dźwięki, która pomaga zaadoptować się i przyzwyczaić ciało i mózg no nowych głośnych dźwięków. Jest to metoda wprowadzona także przy innych formach fobii prostych.

W nadmiernie hałaśliwych sytuacjach osoby cierpiące na fonofobię mogą stracić kontrolę i doświadczyć ataków paniki lub lęku.

Oprócz ekstremalnego dyskomfortu, jaki będą odczuwać chorzy, powoduje to również ich obezwładnienie i znaczne ograniczenie percepcji. Dlaczego tak się dzieje?

Osoby cierpiące na tą fobię będą starać się unikać pewnych kontekstów socjalnych, w których ich strach będzie widoczny dla wszystkich wokół nich. Będą odczuwać lęk przed zatłoczonymi przyjęciami i określonymi świętami w ciągu roku.

Znaczenie radzenia sobie ze strachem przed petardami

Jeśli Twoje dziecko boi się głośnych wystrzałów, fajerwerków i petard, ważne jest, aby zacząć poruszać ten temat w domu (w najłagodniejszych przypadkach) lub z pomocą specjalisty (w najcięższych przypadkach). Pomoże to dziecku zrozumieć i wyleczyć ataki paniki już we wczesnych etapach dzieciństwa.

Warto jest zacząć podejmować kroki w stronę terapii od razu, gdy  tylko zauważysz, że twoja pociecha ma z tym problem.

Im szybciej podejmiesz interwencję, tym szybciej ty i twoje dziecko będziecie mogli prowadzić normalne życie. Wyjście na urodziny, rodzinne spotkanie czy celebracja Nowego Roku w Sylwestra nie zmieni się w stresującą, niepokojącą lub przerażającą dla dziecka sytuację.

Życzymy wam wielu sukcesów w przezwyciężaniu lęków razem z najmłodszymi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nardone, G. (2012). Miedo, pánico, fobias: la terapia breve. Herder Editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.